Národní park Kakadu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Kakadu
Světové dědictví UNESCO
Kakadu 2488.jpg
Smluvní stát AustrálieAustrálie Austrálie
NP Kakadu
Red pog.svg
NP Kakadu
Souřadnice
Typ kulturní a přírodní dědictví
Kritérium i, vi, vii, ix, x
Odkaz 147 (anglicky)
Oblast Austrálie a Oceánie
Zařazení do seznamu
Zařazení 1981[1] (neznámé zasedání)
Změny 1987, 1992

Národní park Kakadu (anglicky Kakadu National Park) se nalézá v Severním teritoriu v Austrálii, asi 171 km jihovýchodně od města Darwin. Byl vyhlášen v roce 1981 a téhož roku byl při 5. zasedání také zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Národní park Kakadu pokrývá plochu velkou 19 804 km²,[1] v nejdelším úseku od severu k jihu měří téměř 200 km a od východu k západu přes 100 km, což je území velké stejně jako Izrael nebo jedna třetina Tasmánie. Nachází se zde také uranový důl, který patří k nejproduktivnějším na světě.

Park je významný hned z několika důvodů. Je neobyčejně bohatý často i na ohrožené živočišné i rostlinné druhy, doposud bylo na jeho území zaznamenáno přes 280 ptačích, 60 savčích, 50 sladkovodních, 10 000 hmyzích a 1600 rostlinných druhů. Území je také významné po archeologické stránce, člověkem je totiž nepřetržitě osídlováno minimálně 40 000 let, nachází se zde mnoho skalních maleb původního obyvatelstva Austrálie.

Svůj název park získal podle nesprávné výslovnosti slova Gagudju, které pochází z dnes již nepoužívaného jazyka místních domorodých obyvatel žijících v jeho severní části.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kakadu National Park na anglické Wikipedii.

  1. a b Kakadu National Park [online]. Program OSN pro životní prostředí, únor 2005, [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]