Gondwanské deštné pralesy Austrálie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gondwanské deštné pralesy Austrálie
Světové dědictví UNESCO
Elabana Falls.jpg
Smluvní stát AustrálieAustrálie Austrálie
Australia location map.svg
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium viii, ix, x
Odkaz 368bis (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1987 (11. zasedání)
Změny 1994

Gondwanské deštné pralesy Austrálie je společné označení pro skupinu chráněných oblastí v australských státech Nový Jižní Wales a Queensland, které byly pod tímto názvem v roce 1987 zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. Souhrnná plocha je 3700 km². Pod ochranou UNESCA je přibližně 50 různých chráněných území v 8 skupinách rozprostírajících se mezi městy Newcastle and Brisbane. Přestože deštné pralesy pokrývají přiblině 0,3% australského kontinentu, jsou domovem přibližně 50% rostlinných rodů a 30% savců a ptáků tohoto kontinentu.

Deštné lesy v minulosti pokrývaly většinu superkontinentu Gondwana a představují tak jeden z nejstarších typů rostlinných biotopů v Austrálii. Deštné pralesy na východě Austrálie jsou obrazně živoucí spojnicí s historickým vývojem vegatace na Zemi. Jen na málo místech na Zemi se vyskytuje tolik rostlin a živočichů, které se relativně neliší od svých předchůdců (dnes ve formě zkamenělin). Rostou zde kapradiny, jehličnany a další rody primitivních formy rostlin, které jsou spojovány se vznikem a rozšiřováním kvetoucích rostlin v období před více jak 100 miliony let. Ze zástupců flóry lze jmenovat např. pabuky, blahočety, blahovičníky.

Významná světová hodnota podle UNESCO[editovat | editovat zdroj]

Gondwanské deštné pralesy Austrálie jsou vícedílnou oblastí zahrnující hlavně pozůstatky deštného pralesa v jihovýchodním Queenslandu a severovýchodním Novým Jižním Walesu. Představují jedinečný příklad hlavních etap evoluční historie Země, probíhajících geologických a biologických procesů a výjimečné biologické rozmanitosti. Široká škála rostlinných a živočišných druhů a společenství s prastarým původem v Gondwane, z nichž mnohé se vyskytují převážně nebo pouze v deštných pralesích Gondwany. Poskytují také hlavní lokalitu pro mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]