Královská výstavní budova (Melbourne)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Královská výstavní budova
Základní informace
Slohklasicistní architektura
ArchitektJoseph Reed
Výstavba1879
Poloha
Adresa9 Nicholson Street, Carlton VIC 3053, City of Melbourne, AustrálieAustrálie Austrálie
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Královská výstavní budova a zahrady Carlton
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státAustrálieAustrálie Austrálie
Typkulturní dědictví
Kritériumii
Odkaz1131bis (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2004 (28. zasedání)

Královská výstavní budova v Melbourne je unikátní stavba pocházející z druhé poloviny 19. století. Její výstavba skončila v roce 1880 a v témže roce zde byla otevřena Světová výstava, která trvala až do 1881. Budova je obklopena zahradami Carlton, jejichž rozloha je 26 ha. Podle architekta Josepha Reeda historizující podoba výstavní haly je inspirována více budovami či stavebními styly, mimo jiné chrámem Santa Maria del Fiore ve Florencii (centrální kopule), německým novorománským Rundbogenstil (boční křídla) či několika stavbami v francouzském Caen a Paříži.[1] Stavba je dodnes využívána pro různé výstavy a další kulturní akce.

V budově proběhlo 9. května 1901 první slavnostní zasedání Australského parlamentu a 3. září 1901 byla nad kopulí budovy poprvé vyvěšena nově vzniklá australská vlajka.[2]

Vynikající univerzální hodnota[editovat | editovat zdroj]

Královská výstavní budova a zahrady Carlton jsou přežívajícím projevem mezinárodního výstavního hnutí, které vzkvétalo na konci 19. a počátku 20. století. Výstavní budova byla postavena jako Velký sál, stálá budova byla původně určená k uspořádání mezinárodní výstavy v Melbourne z roku 1880 a následně mezinárodní výstavy Melbourne Centennial 1888. To byly největší události představené v koloniální Austrálii a pomohly ukázat světu australský průmysl a technologie.

Místo zahrnuje tři prostranství Crown Land ve městě Melbourne, které jsou dvěma královskými pozemky pro veřejnou rekreaci (Carlton Gardens) a jeden věnovaný výstavní budově a nedávno postavenému muzeu (výstavní rezervace). Prostor se skládá z obdélníkového bloku o rozloze 26 hektarů ohraničeného čtyřmi městskými ulicemi a dalších 55,26 hektarů v okolní nárazníkové zóně.

Ve výstavní rezervaci, se zahradami Carlton na severu a na jihu, je umístěn Velký sál. Tato stavba je křížového půdorysu a obsahuje typickou architektonickou předlohu dřívějších výstavních budov: kupole, velké portálové vstupy, vyhlídkové plošiny, věže a okna se světlíky. Samotné zahrady Carlton se svými stromy lemovanými stezkami, fontánami a jezery jsou nedílnou součástí celoplošného designu a také charakteristické pro výstavní budovy z tohoto období.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WILLS, Elizabeth. The Royal Exhibition Building, Melbourne. Melbourne: Victoria: Museum Victoria, 2004. ISBN 0-9577471-4-4. (anglicky) 
  2. Australian National Flag day [online]. Australian government, Department of the Prime Minister and Cabinet [cit. 2017-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-18. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Královská výstavní budova na Wikimedia Commons
  • World Heritage Places - Royal Exhibition Building and Carlton Gardens [online]. Australian Government - Department of the Environment and Energy [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Royal Exhibition Building [online]. Museum Victoria [cit. 2017-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-02. (anglicky)