Žraločí zátoka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žraločí zátoka (satelitní snímek)
Žraločí zátoka (mapa)

Žraločí zátoka (anglicky Shark Bay) je velký mělký záliv, nacházející se úplně na západě Austrálie, asi 650 kilometrů od města Perth.

Shark Bay sice znamená žraločí zátoka, ale navzdory názvu sem žraloci zavítají jen zřídka. Tato zátoka na západním pobřeží Austrálie je známa především úsekem Monkey Mia, neboť zde žije mnoho delfínů, kteří se denně přibližují ke břehu, a dokonce se nechají krmit z ruky a hladit.

Tato odlehlá oblast je tak pozoruhodná, že v roce 1991 byla přidána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes do Žraločí zátoky zavítá každý rok přes 120 000 návštěvníků.[1]

Nedaleko odsud se nachází 40 km dlouhá pláž Shell Beach, která má vrstvu mušlí vysokou až 10 m.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se zde největší pláně mořské trávy na světě. Oplývají neobyčejnou rozmanitostí druhů a zabírají celkovou plochu přes 4 000 kilometrů čtverečních. Pouze Wooramel Seagrass Bank, pokryté mořskou trávou, se táhne 130 kilometrů podél pobřeží. Mořská tráva, která je ve skutečnosti kvetoucím rostlinstvem, přispívá k obrovské rozmanitosti podmořského života.

Mladí garnáti, maličké rybky a bezpočet dalších mořských živočichů v ní nacházejí útočiště. Pláně pokryté mořskou trávou poskytují hojnost potravy i asi 10 000 dugongů, nazývaným také mořské krávy. Tito mírumilovní a zvědaví savci, kteří váží až 400 kilogramů, pomalu spásají obrovské podmořské pastviny, někdy ve více než 100členných stádech. Oblast severní Austrálie od Žraločí zátoky na západě po Moreton Bay na východě je dnes domovem většiny dugongů na zemi. Jak to již napovídá název, v této zátoce žije mnoho žraloků, kteří patří k více než deseti druhům. Je mezi nimi obávaný žralok tygří i žralok obrovský, který není nebezpečný a je největší parybou na světě. Žraloci se dělí o prostor s delfíny, což vyvrací názor, že tam, kde jsou delfíni, nepotkáte žraloky. Výzkumníci zjistili, že asi 70 % delfínů v této oblasti má na těle jizvy po zubech místních žraloků. K rozmanitosti živočišné říše přispívají tisíce keporkaků, kteří si zde dělají zastávku při každoročním putování na jih, a přibližně stejné množství želv, které sem každoročně přicházejí na pláž klást vejce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Žraločia zátoka na slovenské Wikipedii.

  1. Shark Bay—A Marine Wonderland [online]. 2007, [cit. 2016-09-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]