Modré hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Modré hory (rozcestník).
Modré hory
Blue Mountains
Modré hory, Tři sestry
Modré hory

Nejvyšší bod Birds Rock (1180 m n. m.)
Poznámka skalní věže

Nadřazená jednotka Great Dividing Range

Světadíl Austrálie
Stát Austrálie Austrálie
Souřadnice 33°43′5″ j. š., 150°18′38″ v. d.
Panorama Modrých hor

Modré hory (anglicky Blue Mountains) je pohoří nacházející se 100 km západně od města Sydney. Jedná se o protáhlý řetězec hor, jehož charakteristikou jsou mohutné, propastmi a roklinami rozervané pískovcové hory. Nejvyšší vrchol horstva je Birds Rock (1180 m). Krajina Modrých hor je právem zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO. Díky rozsáhlé, převážně zalesněněné oblasti pískovcové náhorní plošiny. Vyskytují se zde vzácné druhy eukalyptů.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Jméno Modré hory má původ v modrém oparu, který se za horkých dnů vznáší nad celou krajinou. Opar vzniká tím, že se v extrémních teplotách vypařují oleje z listů eukalyptů.

Známý skalní útvar Tři sestry je pojmenován podle domorodé legendy, která vypráví o třech sestrách z kmene Katoomba, které se zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean. Když byli chlapci rodiči dívek jako ženichové odmítnuti, rozhodli se získat nevěsty bojem. Kouzelník se ale obával, že by v bitvě mohly zemřít i sestry, a proto je začaroval do skal. Protože byl ale sám zabit, nemohl z nich po skončení bojů kouzlo sejmout a dívky navždy zůstaly skalami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]