Modré hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Modré hory (rozcestník).
Modré hory
Blue Mountains
Modré hory, Tři sestry
Modré hory

Nejvyšší bod Birds Rock (1180 m n. m.)
Poznámka skalní věže

Nadřazená jednotka Great Dividing Range

Světadíl Austrálie
Stát Austrálie Austrálie
Souřadnice 33°43′5″ j. š., 150°18′38″ v. d.
Krajina Modrých hor
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát AustrálieAustrálie Austrálie
Modré hory
Red pog.svg
Modré hory
Typ přírodní dědictví
Kritérium ix, x
Odkaz 917 (anglicky)
Oblast Austrálie a Oceánie
Zařazení do seznamu
Zařazení 2000 (24. zasedání)

Modré hory (anglicky Blue Mountains) je pohoří nacházející se 100 km západně od města Sydney. Jedná se o protáhlý řetězec hor, jehož charakteristikou jsou mohutné, propastmi a soutěskami rozervané pískovcové hory. Nejvyšší vrchol horstva je Birds Rock (1180 m). Krajina Modrých hor je zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO díky rozsáhlé, převážně zalesněněné oblasti pískovcové náhorní plošiny. Vyskytují se zde vzácné druhy eukalyptů. První překonání Modrých hor v roce 1812 zaznamenala expedice badatelů Gregory Blaxlanda, Williama Charlese Wenthwortha a Williama Lawsona. V současnosti jediný velký přechod (Great Western Highway) téměř přesně sleduje obtížně nalezenou trasu těchto odvážných badatelů.

Jméno „Modré hory“ má původ v modrém oparu, který se za horkých dnů vznáší nad celou krajinou. Opar vzniká tím, že se v extrémních teplotách vypařují oleje z listů eukalyptů.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2000 je podstatná část Modrých hor (10 326 km²) součástí světového přírodního dědictví UNESCO. Toto území sestává z 8 chráněných oblastí (Blue Mountains National Park, Kanangra-Boyd National Park, Gardens of Stone National Park, Jenolan Caves Karst Reserve, Thirlmere Lakes National Park, Wollemi National Park, Yengo National Park a Nattai National Park)

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Známý skalní útvar Tři sestry je pojmenován podle domorodé legendy, která vypráví o třech sestrách z kmene Katoomba, které se zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean. Když byli chlapci rodiči dívek jako ženichové odmítnuti, rozhodli se získat nevěsty bojem. Kouzelník se ale obával, že by v bitvě mohly zemřít i sestry, a proto je začaroval do skal. Protože byl ale sám zabit, nemohl z nich po skončení bojů kouzlo sejmout a dívky navždy zůstaly skalami.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]