Velké předělové pohoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velké předělové pohoří
Great Dividing Range
Nejvyšší bod 2 228 m n. m. (Mount Kosciuszko)

Světadíl Austrálie
Stát Austrálie Austrálie
Horniny vápenec, pískovec, kvarcit, svor, dolomit
Souřadnice

Velké předělové pohoří, také Východoaustralské Kordillery (anglicky Great Dividing Range, případně East Australian Cordillera) je hlavní a největší australské pohoří, a také třetí nejdelší pohoří na světě. Má délku více než 3 500 km, šířka se pohybuje mezi 160 až 300 km.[1] Rozkládá se na východě Austrálie, od Yorského poloostrova na severovýchodě až po Tasmánii, respektive hranice států Victoria a Jižní Austrálie na jihovýchodě. Prochází přes australské státy Queensland, Nový Jižní Wales a Victoria. Nejvyšší horou pohoří je Mount Kosciuszko s 2 228 m.

Reliéf[editovat | editovat zdroj]

Velké předělové pohoří má spíše plošinný, středohorský charakter, pouze ve své jižní části v tzv. Australských Alpách, dosahuje horského reliéfu. Obvyklá nadmořská výška se pohybuje mezi 500 až 1 000 m.[2] Pohoří se skládá z jednotlivých středohorských hřebenů a plošin, které jsou přerušovány řekami, někde s hlubokými údolími, jinde s údolími širokými a plochými. Východní svahy směrem k pobřeží jsou příkré, obvykle porostlé lesy, západní svahy naopak pozvolna přechází v pahorkatinu porostlou savanou.[3] Hlavními horninami jsou vápence, pískovce, kvarcity, svory a dolomity.

Reliéf Austrálie

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHAW, John H. Collins Australian Encyclopedia. Sydney : William Collins Pty Ltd., 1984. ISBN 0-00-217315-8. (anglicky)
  2. ŠLÉGL, Jiří a kol. Světová pohoří: přehledové i podrobné mapy, turistické trasy, alpinismus, sport, fauna a flóra, podnebí. Afrika, Austrálie a Oceánie, Antarktida. Praha : Knižní klub, 2005. ISBN 80-242-1376-1. S. 122.
  3. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3, M-R. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. ISBN 80-207-1116-3. S. 316.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]