Australské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Australské Alpy
Australian Alps
Panorama Viktoriánských Alp

Nejvyšší bod 2 228 m n. m. (Mount Kosciuszko)

Světadíl Austrálie
Stát Austrálie Austrálie
AustAlpsRegionMap.png
Souřadnice

Australské Alpy (anglicky: Australian Alps) jsou nejvyšším pohořím Austrálie (kontinentu).[pozn 1] Nachází se v jihovýchodní části země a leží na území teritoria hlavního města Austrálie, jihovýchodní části Nového Jižního Walesu a východní části Victorie. Jedná se o jediné australské pohoří jehož vrcholové části přesahující nadmořskou výšku 2000 m n. m. a zároveň jediné místo s celoročním výskytem sněhu. Nejvyšším vrcholem je Mount Kosciuszko o nadmořské výšce 2228 m n. m.

Australské Alpy jsou součástí Velkého předělového pohoří, které se táhne od severního Queenslandu po centrální Victoriu v celkové délce přes 3 000 kilometrů. Pohoří rozděluje rozvodí řek na řeky a potoky vlévající se na východ do Tichého oceánu od řek a potoků tekoucích do vnitrozemí, spadajících do říčního systému řeky Murray či dalších toků. Součástí Alp jsou i Sněžné hory v Novém Jižním Walesu.

Jihozápadní část Australských Alp ve spolkovém státě Victoria je označována jako Viktoriánské Alpy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejvyšší vrchol Australských Alp Mount Kosciuszko je nejvyšší horou Austrálie jako kontinentu, ne však státu: Mawson Peak na Heardově ostrově jej převyšuje o 517 metrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Australian Alps na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]