Mount Kosciuszko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mount Kosciuszko
Pohled na Mount Kosciuszko od východu
Pohled na Mount Kosciuszko od východu

Vrchol2228 m n. m.
Prominence2228 m ↓ Torresův průliv
Izolace1894 km → Mount Tutoko
SeznamyKoruna planety #7
Ultraprominentní hory
Nejvyšší hory zemí Oceánie #4
Poznámkanejvyšší hora pevninské části Austrálie
Poloha
SvětadílAustrálie
StátAustrálieAustrálie Austrálie (Nový Jižní Wales)
PohoříSněžné hory (Snowy Mountains)
Souřadnice
Mount Kosciuszko
Mount Kosciuszko
Prvovýstup15. února 1840
Paul Edmund Strzelecki
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Kosciuszko (do roku 1997 psána Mount Kosciusko, bez písmene Z) (2228 m) je nejvyšší horou pevninské části australského kontinentu i pevninské části státu Austrálie. Leží ve Sněžných horách (Snowy Mountains) ve státě Nový Jižní Wales u hranice s Victorií. Hora je součástí národního parku Kosciuszko, který má rozlohu 6 469 km².

Tradiční anglická výslovnost je /kɒziːˈʌskoʊ/, ale někdy se používá i výslovnost /kɒˈʃʊʃkoʊ/, což je velmi blízké polské výslovnosti [kɔɕˈt͡ɕuʂkɔ].

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Hora Kosciuszko je částí velkého hřebene, který tvoří významné rozvodí a zároveň státní hranice Viktorie a Nového Jižního Walesu. Ta se nalézá v bezprostřední blízkosti hory. Mount Kosciuszko leží uprostřed pomyslné čáry mezi SydneyMelbourne na jihovýchodě kontinentu (tj. 450 km na obě strany).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1997 se oficiálně Mount Kosciusko píše se „z“ (Mount Kosciuszko). Jako první na horu vystoupil polský badatel Paul Edmund Strzelecki 15. března 1840. Vrchol dostal jméno podle generála Tadeusze Kościuszka.

Povodí[editovat | editovat zdroj]

Hora Mount Kosciuszko je v povodí jenom dvou řek. Západní, jižní, jihovýchodní, jihozápadní a severozápadní svah odvodňuje řeka Swampy Plains River, která pramení na jihovýchodním svahu. Je pravým přítokem řeky Murray. Severovýchodní svah hory a i polovinu severního odvodňuje řeka Snowy River, která ústí do Tasmanova moře poblíž města Marlo. 72% rozlohy hory Mount Kosciuszko je v povodí řeky Murray a 28% v povodí řeky Snowy River.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]