Mount Bartle Frere

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mount Bartle Frere
Bartle Frere.jpg
Vrchol 1622 m n. m.
Poloha
Světadíl Austrálie
Státy Austrálie Austrálie
Pohoří Bellenden Ker Range
Souřadnice
Mount Bartle Frere
Mount Bartle Frere
Povodí Russell
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Bartle Frere je nejvyšší hora Queenslandu v Austrálii, zdvihající se do výše 1622 metrů v pohoří Bellenden Ker Range. To patří do velkého horského systému Great Dividing Range. Sousední hora Mount Bellenden Ker (1593 m) je druhým nejvyšším vrchem země.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Je pojmenována po Siru Henrym Bartle Frereovi, britském koloniálním správci. Leží 70 kilometrů jižně od města Cairns, poblíž města Babinda.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Cesta na vrchol měří 7,5 kilometru a na některých místech je poměrně příkrá. Výstup na vrchol je však poměrně zrádný, již se zde ztratilo nebo zemřelo mnoho turistů. Hlavní příčinou je nepředvídatelné počasí. Nicméně zkušený lezec by neměl mít žádné problémy s dosažením vrcholu, vyrazí-li časně z parku Josephine Falls, jež je oblíbený místními chodeckými kluby a je nejlépe přístupný v suchých podzimních měsících, od srpna do října. Od úpatí k vrcholu je hora pokryta tropickým deštným pralesem.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Mount Bartle Frere leží v pustině Bellenden Ker Range u rozvodí řeky Russell, a vrchol, není-li zakryt oblačností, nabízí pohled jak na pobřežní nížiny, tak na planiny Atherton. Roční úhrn srážek může dosáhnout až deseti metrů. Známé jsou zde rovněž náhlé změny počasí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]