Myxomatóza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlava králíka postiženého myxomatózou

Myxomatóza je virové onemocnění králíků. Poprvé bylo zaznamenáno koncem 19. století v Uruguayi a v roce 1950 bylo uměle rozšířeno v Austrálii v rámci pokusu regulovat přemnožení tamní populace králíků, kteří ničili úrodu. Nedopatřeními se nemoc rozšířila po celém světě.

Jde o velice nakažlivé onemocnění způsobené leporipoxvirem, ztráty dosahují až 90 %. Onemocnění se šíří především bodavým a krev sajícím hmyzem (komáři), v menší míře pak přímým kontaktem mezi králíky.

Inkubační doba je 7–9 dní. Při klasickém průběhu se nejdříve objeví otoky genitálií a řiitního otvoru, poté víček s hnisavým výtokem. (na obou očích zároveň), [1]králíci mají teplotu, jsou apatičtí, přestavají přijímat potravu. Na různých místech těla se objevují pevné útvary – myxomy, po několika dnech nastává úhyn.

V mrtvole přežívá v létě 7 – 10 dní, v zimě několik měsíců, v suché králičí kůži až 10 měsíců.

Existuje proti ní očkování, vakcinace je možná u mláďat ve věku od 6 týdnů - v případě nepříznivé nákazové situace, ale je nutné po 10 týdnu věku znovu přeočkovat. Lépe je tedy očovat po 10 týdnu věku, kdy zůstává imunita delší dobu (půl roku). Vakciínu je možno míchat s vakcínou na mor, ale je nutné jí spotřebovat do několika málo hodin.

V dnešní době se může vyskytnou také odlišná forma myxomatózy tzv. amyxomatozní, která má mírnější průběh a projevuje se zánětem spojivek a dechovými obtížemi.

Králík, který přežije myxómatozu je přenašečem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VERBIĆ, Arijan; LAH TOMULIĆ, Kristina; BUTORAC AHEL, Ivona. Paracetamol poisoning in children. Medicina fluminensis. 2016-12-01, roč. 52, čís. 4, s. 460–466. Dostupné online [cit. 2018-08-14]. ISSN 0025-7729. DOI:10.21860/medflum2016_4ver.