Křídlatka japonská
Křídlatka japonská | |
---|---|
Kvetoucí křídlatka japonská (Reynoutria japonica) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | hvozdíkotvaré (Caryophyllales) |
Čeleď | rdesnovité (Polygonaceae) |
Rod | křídlatka (Reynoutria) |
Binomické jméno | |
Reynoutria japonica Houtt., 1777 | |
Synonyma | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Křídlatka japonská (Reynoutria japonica), nebo také opletka japonská (Fallopia japonica), je nejznámější druh rodu křídlatka. Je to statná, vytrvalá, rychle se rozrůstající invazní rostlina dosahující výšky okolo 2 metrů a vytvářející téměř neprostupné porosty. Byla zahrnuta do seznamu 100 nejhorších invazních druhů světa.
Pojmenování
[editovat | editovat zdroj]Vědecké pojmenování křídlatky japonské (Reynoutria japonica) se následkem stále důkladnějších studii příbuzenských vztahů mezi jednotlivými taxony postupně mění. Po zrušení rodu křídlatka (Reynoutria) byla začleněna do rodu opletka (Fallopia) a bylo ji přiděleno vědecké jméno opletka japonská (Fallopia japonica). Je otázkou času, kdy toto pojmenování převezme i česká odborná veřejnost, která dosud vesměs užívá binomické jméno Reynoutria japonica.[3][4]
Rozšíření
[editovat | editovat zdroj]Její domovinou je severovýchod Asie (Japonsko, pevninská Čína, Tchaj-wan a Korejský poloostrov), kde obývá vlhčí údolí a horské svahy, vzácněji roste i na okrajích horských políček ve vyšších nadmořských výškách až do 2600 m n. m., většinou na chudé půdě. Evropa s ní byla poprvé seznámena v roce 1825 nizozemským vědcem von Sieboldem, ve větším množství byla dovezena roku 1848 a následně se začala pěstovat a prodávat do mnoha zemí jako dekorační rostlina zahrad a parků. Křídlatka japonská se začala nekontrolovatelně šířit téměř po celé Evropě, nejvíce roste v její severní a střední části. Je pravděpodobné, že veškeré rostliny v Evropě pocházejí z jediného klonu dovezeného roku 1848. Dostala se také do Severní Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland.
Na území dnešní České republiky byla ve volné přírodě poprvé zaznamenána v roce 1892. Vyskytuje se hojně po celém území ČR, nejvíce v blízkosti vodních toků a lidských sídel, většinou na vlhkých substrátech s kyselou reakcí. Pouze v jižních a jihozápadních Čechách se vyskytuje v menším množství.[4][5][6]
Popis
[editovat | editovat zdroj]Je to vytrvalá rostlina s výrazně článkovitými dutými, dužnatými, křehkými stonky vyrůstajícími v březnu nebo dubnu z bohatě rozvětvených, silných a dlouhých podzemních oddenků. Oddenky mají tkáň žlutou až oranžovou s tmavším středem, rašící očka jsou červená. Stonky dorůstají do výše obvykle 1,5 až 2 metrů, jsou přímé a v horní části rozvětvené. Na řezu jsou oblé, bývají lysé nebo jemně bradavčité. V mládí jsou zelené s červenavým nádechem a později zůstávají tmavě kropenaté, v dospělosti mají u báze tloušťku až 4 cm.
Lysé listy s poměrně krátkými načervenalými řapíky dlouhými 1,5 až 3 cm vyrůstají na stoncích střídavě. Celokrajná listová čepel dlouhá 10 až 17 cm a široká 8 až 12 cm má tvar široce trojúhelníkovitý nebo až široce vejčitý. Čepel je v místě srůstu s řapíkem uťatá nebo tupě klínovitá, na opačném konci je u spodních listů zakončená tupou trojúhelníkovou špičkou a u horních listů je zúžená do dlouhé ostré špičky. Holé, tuhé až kožovité listy s vyniklou žilnatinou jsou oboustranně zelené až světle zelené, mladé listy mají okraje stočené.
Je to rostlina dvoudomá, mnohokvěté lichoklasy dlouhé 5 až 10 cm vyrůstající z paždí listů jsou sestaveny do lat, které jsou delší než řapík listu. V obrysu je trojúhelníkové květenství volné, některé jeho postranní větvičky jsou převislé a sahají pod stonek květenství. Pravidelné pětičetné květy mají nerozlišená okvětí s bělavými, vzácněji nažloutlými nebo narůžovělými okvětními lístky, samičí květy mají lístky neopadavé. Samčí květy mají 8 funkčních tyčinek a 3 funkční samičí čnělky. Kvetou od července do září, opylování zajišťuje létající hmyz.
Plody jsou lesklé trojhranné nažky dlouhé 3 až 4 mm zbarvené černohnědě až černě, mají křidélka po neopadavém okvětí.[7][8]
Rozmnožování
[editovat | editovat zdroj]Ve středoevropských podmínkách se rozmnožuje převážně vegetativně pomocí odlomených oddenků, které bývají zanášeny při povodních s odplavenou zeminou na zcela nová místa. I drobné kousky oddenku většinou vyklíčí a během několika let takto nově získaný prostor zcela zarostou. Semena v Česku pro krátkou dobu vegetace málokdy dozrávají.[6]
Význam
[editovat | editovat zdroj]Škodlivost
[editovat | editovat zdroj]Přestože v místech svého původu tomu tak není, na územích sekundárního výskytu je křídlatka japonská považovaná za jednu z nejúpornějších invazivních rostlin. Za příhodných podmínek se na stanovišti pomocí hluboce kořenících oddenků rychle rozšiřuje, zcela vytlačuje původní rostlinstvo a mění nepříznivě podmínky pro život většiny tam žijících živočichů. Její kořeny a listový opad produkují látky s alelopatickým účinkem, tj. znemožňují růst jiných rostlin. Na mnoha místech České republiky, stejně jako v některých jiných zemích, se přistoupilo k její mechanické a chemické likvidaci, která se musí pro velikou životaschopnost oddenků několikrát opakovat. Pro biologickou kontrolu je využíván Aphalara itadori, který byl poté, co byla v Evropské unii schválena biologická kontrola plevele, licencován například pro biologickou kontrolu křídlatky japonské v Anglii.[9]
V současné době je Aphalara itadori jediným členovcem, který byl rozsáhle studován, a bylo prokázáno, že má vlastnosti potřebné, aby byl účinným prostředkem biologické kontroly pro kontrolu invazivních druhů křídlatek. Z tohoto důvodu byl schválen pro použití v Evropské unii. Po rozsáhlém výzkumu bylo prokázáno, že Aphalara itadori podstatně defoliuje druhy křídlatky. Jedinci psyllid se živí jejím meristémem. V důsledku tohoto krmení jsou listy ponechány zkroucené a svázané dohromady. Deformace způsobená krmením Aphalara itadori snižuje rychlost fotosyntézy, konkurenční schopnost, růst a celkovou plochu listů. Vyčerpává zásobu energie křídlatky, což snižuje růst a ukládání kořenů. Toto poškození brání křídlatce v opětovném růstu. Studie ukázaly, že použití A. itadori by mělo za následek rozsáhlé oslabení křídlatky na nadzemní a podzemní biomase.[10]
Křídlatka japonská byla zahrnuta do seznamu 100 nejhorších invazních druhů světa.[11][12]
Přínos
[editovat | editovat zdroj]Uvažuje se o využití křídlatek jako obnovitelného zdroje energie.[13][14] Její praktické využívání je dosud v etapě experimentů.
Mladé výhonky jsou jedlé, mají kyselou chuť podobnou šťovíku a dají se použít podobně jako špenát nebo přidávat do polévek. Křídlatka však má poměrně vysoký obsah kyseliny šťavelové (podobně jako šťovík a rebarbora), proto ji nesmí jíst lidé trpící chorobami ledvin, ledvinovými kameny, artritidou a dnou.[zdroj?!]
Oddenků se využívá v tradičním asijském léčitelství na špatně se hojící rány a proti rakovině žaludku a tlustého střeva.[2][15] V prodeji jsou i v Česku výtažky z křídlatky, kterým výrobci a prodejci přisuzují širokou škálu pozitivních zdravotních účinků, ale nejsou k dispozici vědecké důkazy potvrzující, že by chránily člověka před nějakou nemocí nebo že by léčily.[16]
Poznámka
[editovat | editovat zdroj]Křížením křídlatky japonské s křídlatkou sachalinskou vznikl hybridní druh křídlatka česká (Reynoutria × bohemica), která je obzvláště rozpínavá a proti mechanické i chemické likvidaci nejodolnější. Rozmnožuje se výhradně vegetativně a na stanovištích, kde se vyskytují také její rodiče, je vytlačuje.[17]
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Rostoucí lodyhy
-
Rozkvetlá větvička
-
Květenství
-
Plody s neopadavým okvětím
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: [online]. Ondřej Zicha, BioLib.cz, rev. 18.10.2004 [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.
- ↑ a b PETŘÍKOVÁ, Vlasta. Rostliny pro energetické účely [online]. Česká energetická agentura, Praha [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.
- ↑ ITIS: Reynoutria japonica [online]. National Plant Data Center, NRCS, USDA. Baton Rouge, LA, USA [cit. 2011-09-08]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b GRIN Taxonomy for Plants:Reynoutria japonica [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 01.04.2011 [cit. 2011-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-27. (anglicky)
- ↑ HOUSKA, Jindřich. BOTANY.cz: Křídlatka japonská [online]. BOTANY.cz, rev. 11.07.2007 [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.
- ↑ a b HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Křídlatka japonská [online]. Natura Bohemica, Olomouc [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.
- ↑ CVACHOVÁ, Alžběta; CHROMÝ, Pavol; GOJDIČOVÁ, Ema et al. Príručka na určovanie vybraných inváznych druhov rastlín [online]. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Bánská Bystrica, SK, rev. 2002 [cit. 2011-09-08]. Dostupné online. (slovensky)
- ↑ MORELLE, Rebecca. Insect that fights Japanese knotweed to be released [online]. BBC News [cit. 2010-09-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ SHAW, Richard. The life history and host range of the Japanese knotweed psyllid, Aphalara itadori Shinji: Potentially the first classical biological weed control agent for the European Union [online]. Biological Control [cit. 2009-02-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MÁRTONOVÁ, Marie. Obnova rostlinných společenstev po odstranění invazního rodu Reynoutria [online]. Katedra botaniky, PřF Univerzity Karlovy v Praze, rev. 01.09.2010 [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ PYŠEK, Petr; SÁDLO, Jiří; MANDÁK, Bohumil. Preslia, 74/2 – 2002, Catalogue of alien plants of the Czech Republic [online]. Czech Botanical Society, Praha 2 [cit. 2011-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-02. (anglicky)
- ↑ PETŘÍKOVÁ, Vlasta. Rostliny pro energetické účely [online]. Česká energetická agentura, Praha [cit. 2011-09-10]. Dostupné online.
- ↑ SLADKÝ, Václav. Křídlatka - perspektivní energetická plodina [online]. CZ BIOM, Praha 3 [cit. 2011-09-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-15.
- ↑ KÁRA, Jaroslav; STRAŠIL, Zdeněk; HUTLA, Petr et al. Energetické rostliny [online]. Výzkumná ústav zemědělské techniky, Praha, rev. 11.2005 [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ ŠUTA, Miroslav; ŠŤOVÍČEK, Vladimír. Křídlatka japonská: uzurpátor, který nesnese konkurenci. Proč je v hledáčku léčitelů?. Český rozhlas Plzeň [online]. Český rozhlas, 2. listopad 2021 [cit. 4.listopad 2021]. Dostupné online.
- ↑ Květena ČR: Křídlatka česká [online]. Petr Kocián [cit. 2011-09-08]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Křídlatka japonská na Wikimedia Commons
- Galerie Křídlatka japonská na Wikimedia Commons
- Botanický ústav AV ČR: Biologické invaze: Křídlatky