Kyprej prutnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKyprej prutnatý
alternativní popis obrázku chybí
Kyprej prutnatý (Lythrum virgatum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď kyprejovité (Lythraceae)
Rod kyprej (Lythrum)
Binomické jméno
Lythrum virgatum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květenství kypreje prutnatého

Kyprej prutnatý (Lythrum virgatum) je vytrvalá, obvykle růžově kvetoucí vlhkomilná rostlina, v České republice již poměrně vzácná.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je rozšířen od Polska, Česka a Rakouska přes Jihovýchodní Evropu, střední Rusko, Malou Asii a okolí Kavkazu až do Střední Asie a na jih Sibiře.

Jeho nejčastějším biotopem jsou zaplavované louky okolo tekoucích nebo stojatých vod, pobřežní křoviny, okraje lužních lesů a podmáčena pole. Je schopen vyrůstat i na vlhkých místech spojených s lidskou činností jako jsou okraje cest nebo zanedbané skládky. Snáší během léta úplné vyschnutí půdy a neškodí mu ani částečně zasolená místa. Je náročný na dostatek živin v půdě a plné oslunění. Vyrůstá převážně v teplejších, níže položených místech.

Výskyt v České republice je na hranici souvislého areálu rozšíření. V minulosti rostl na MoravěHornomoravském a Dolnomoravském úvalu a ve Slezskupovodí horní Odry na Ostravsku. V současnosti se vyskytuje jen spoře a to pouze v jihovýchodní části Moravy.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá lysá bylinalodyhou vysokou od 50 do 120 cm vyrůstající z dřevnatějícího oddenku. Lodyha je na průřezu čtyřhranná a ve své horní části se prutovitě rozvětvuje. Je porostlá přisedlými, křižmostojnými listy které se v horní části postupně zmenšují a přecházejí v podobné listeny. Listové čepele jsou celokrajné, úzce kopinaté až čárkovité, na bázi klínovitě zúžené a bývají délky od 2 do 13 cm a šířky 0,5 až 2 cm.

Šestičetné květyčešulí vyrůstající na koncích lodyh jsou sestaveny do svazečků které vytvářejí řídké klasy dlouhé až 20 cm. Kalich je tvořen blanitými, široce trojúhelníkovitými lístky načervenalé barvy. Koruna je složena z lístků kopisťového tvaru o délkách 6 až 10 mm mající barvu sytě růžovou až červenofialovou. V květu je 12 tyčinek, 6 kratších a 6 delších. Rostliny vykvétají v červenci a srpnu, opylovány jsou čmeláky, včelami a motýly.

Plodem jsou podlouhlé vejčité mnohosemenné tobolky otvírajícími se dvěma chlopněmi. Rostlina se rozmnožuje semeny nebo odnožujícími oddenky, v zahradnické praxi rozdělením rostliny.[1][2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tato trvalka se v některých zemích pěstuje jako okrasná rostlina v odstínech růžové barvy na okrajích rybníčků, jezírek nebo v umělých rašeliništích a močálech. Lze je použít i jako řezané květiny.[3]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Vlivem meliorací a výstavbou novomlýnských nádrží se zásadně zmenšilo území vhodné pro jeho zdárný růst. V ČR je kyprej prutnatý zařazen "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky z roku 2000" mezi silně ohrožené druhy (C2 – EN).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HANZL, Martin. Natura Bohemica: Kyprej prutnatý [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 18.04.2011 [cit. 2012-11-06]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b MIŽÍK, Peter. BOTANY.cz: Kyprej prutnatý [online]. BOTANY.cz, rev. 30.11.2007 [cit. 2012-11-06]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. Jacobs Budgeplant: Lythrum virgatum [online]. Plantencentrum Jacobs, Venlo, NL [cit. 2012-11-06]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  4. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-11-06]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]