Mountfield HK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mountfield HK, a.s.
Fortuna aréna
Fortuna aréna
Založen 1925
Město Hradec Králové
Soutěž Tipsport Extraliga
Stadion Fortuna aréna
Kapacita 6 890 diváků
Klubové barvy černá, červená a bílá
                 
Hlavní trenér Václav Sýkora
Asistent trenéra Tomáš Martinec
Kapitán René Vydarený
Mistr české extraligy
Oficiální stránky
Aktuální soupiska


Přehled medailí
2. československá hokejová liga
Zlatá medaile 1966/1967 Spartak ZVÚ Hradec Králové
Zlatá medaile 1967/1968 Spartak ZVÚ Hradec Králové
Bronzová medaile 1970/1971 Spartak ZVÚ Hradec Králové
1. česká národní hokejová liga
Stříbrná medaile 1982/1983 TJ Stadion Hradec Králové
Stříbrná medaile 1992/1993 HC Stadion Hradec Králové
1. česká hokejová liga
Bronzová medaile 2006/2007 HC Hradec Králové

Mountfield HK je český hokejový klub sídlící v Hradci Králové. Klub vznikl v roce 2013 založením společnosti MOUNTFIELD HK a.s. ze strany společnosti Mountfield a.s. a Statutárního města Hradec Králové v poměru podílů (akcií) po 50 %. Klub získal samostatné registrační číslo od ČSLH v srpnu 2013 a od HC MOUNTFIELD, a.s. (dosavadní účastník ELH seniorů v Českých Budějovicích) licenci na účast v ELH od sezony 2013/2014, jakož i téměř celý hráčský kádr A-týmu. [1] Mezi vlastníky je uzavřena smlouva o spolufinancování klubu do konce sezóny 2018/19, tj. na období 6 let.

Historie ledního hokeje v Hradci Králové[editovat | editovat zdroj]

Úplné počátky 1920 - 1929[editovat | editovat zdroj]

Prvními hráči ledního hokeje na Královéhradecku nebyli paradoxně hokejisté, ale fotbalisté. Hráči kopané totiž měli přes dlouhé zimní přestávky problémy s udržením si fyzické kondice a účastnili se proto střetnutí, v té době hojně rozšířeného, hokeje s míčkem - tzv. bandy hokeje. Z tohoto prostého důvodu, je prvním klubem v Hradci Králové, který vstoupil do Českého hokejového svazu, fotbalový SK Hradec Králové. K přijetí dochází již v prosinci 1920 .

Až o pět let později, v roce 1925, je v Hradci Králové založen první ryze hokejový klub - Bruslařský klub Hradec Králové, jehož náplní již je hra tzv. kanadského hokeje. Vzápětí, v roce 1926, vstupuje Bruslařský klub do Svazu ledního hokeje.[2]

Pořádané zápasy v novém zimním sportu se zpočátku mezi veřejností nesetkávají s přílišným zájmem, a tak jsou v letech 1926-29 hrána v Hradci Králové pouze přátelská utkání.

Přelomové období v historii celého československého ledního hokeje je září 1928, kdy jsou Ministerstvem vnitra ČSR schváleny stanovy Českého svazu kanadského hokeje. Až na základě těchto schválených stanov je umožněn vznik prvních domácích hokejových soutěží a mohou být pořádána první mistrovská střetnutí. Bezprostředně poté je, mezi dalšími, založena i Východočeská župa kanadského hokeje. Prvními přijatými východočeskými členy se stávají kluby: BK Hradec Králové, LTC Pardubice, SK Náchod a SK Dvůr Králové nad Labem. Z důvodu naplnění podmínky o tom, že v každé župě musí hrát minimálně šest klubů, jsou přijaty i kluby, které se nenacházejí na východě Čech - BK Mladá Boleslav a dokonce i HOSK Kladno.

30. léta 20. století[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1930 konečně dochází k prvnímu měření sil mezi mužstvy na východě Čech. Do Mladé Boleslavi se sjely, kromě domácího BK, také týmy BK Hradec Králové, LTC Pardubice a SK Kladno. Hradečtí hokejisté obsadili čtvrté místo, když podlehli později vítězné Boleslavi 1:3 a Kladnu 0:1. Ve městě vznikl v rámci YMCA další hokejový tým, se kterým sehrál BK v roce 1930 dvě přátelská utkání, ve kterých zvítězil BK 7:1 a 4:2.

V sezóně 1930/31 se i přes problémy s počasím podařilo odehrát první Mistrovství severovýchodočeské župy, ve kterém byly týmy rozděleny do dvou skupin po třech. První skupinu vyhrál se 4 body BK Mladá Boleslav a druhou se 3 body BK Hradec Králové. Oba celky se střetly ve finále, kdy Mladá Boleslav zvítězila 1:0 a stala se vítězem. BK Hradec Králové měl domácí kluziště zřízeno v dnešních Jiráskových sadech, kde se opět dvakrát střetl s hradeckým YMCA a zvítězil 4:0 a 4:2. Domácí střetnutí se Dvorem Králové nad Labem se v Hradci Králové poprvé uskutečnilo večer při umělém osvětlení a Hradecký BK zvítězil 6:0.

Před sezónou 1931/32 došlo k reorganizaci. Týmy Mladé Boleslavi a Kladna se přesunuly do svých místních žup a byly nahrazeny SK Jihlava a BK Německý Brod. Týmy byly rozděleny do skupin Sever a Jih. BK Hradec Králové skončil v severní skupině na 2. místě za Dvorem Králové, který ve finále podlehl Německému Brodu 1:0.

V sezóně 1932/33 se župního mistrovství zúčastnilo 9 týmů, které vytvořily 3 skupiny. BK vyhrál svoji skupinu před Dvorem Králové a Náchodem. Ve finálové skupině, hrané v Pardubicích, obsadil BK konečné 3. místo za LTC Pardubice a BK Německý Brod. 25. ledna 1933 sehrál BK přátelské střetnutí s mnohonásobným mistrem republiky LTC Praha, který jako jeden z mála celků disponoval hřištěm s umělým ledem na pražské Štvanici. BK neměl sebemenší šanci a podlehl LTC vysoko 0:22. V roce 1932 vznikl při továrně Petrof nový hokejový klub s názvem SK Petrof Nový Hradec Králové.

1933/34 se BK příliš nedařilo, ve své skupině osadil až 2. místo a do finále nepostoupil. Mistrem župy se stal LTC Pardubice. V Hradci Králové sehrál několik zápasů i nově vzniklý klub SK Meteor Svobodné Dvory[3], který se stal později mnohonásobným přeborníkem.

1934/35 vyhrál SK Petrof Nový Hradec Králové kvalifikaci a postoupil do župního mistrovství. Navíc vyhrál svoji skupinu před BK Hradec Králové a postoupil do finále. Zde SK Petrof, jehož domácím hřištěm se stal rybník Plachta, obsadil 2. místo za Pardubicemi.

V metropoli na východě Čech bylo postupem času 9 hokejových týmů, nejlepší výkonnost si však udržovaly jen tři kluby - BK Hradec Králové, SK Petrof a SK Meteor Svobodné Dvory.

1936/37 se hrála poprvé Státní liga. Druhými nejvyššími soutěžemi byly ustanoveny divize. Ve východočeské divizi nastoupil i SK Petrof, který však ve své skupině skončil poslední a sestoupil.

V dalších letech se nejvíce daří týmu SK Meteor Svobodné Dvory, který se v roce 1939 probojoval až do župní divize.

Německá okupace 1939 - 1945[editovat | editovat zdroj]

Hokej se nepřestal hrát ku podivu ani za 2. světové války. Mezi roky 1939-44 se hrály všechny župní soutěže.

V roce 1939 vznikl v Třebši nový klub - Sparta Hradec Králové, klub skončil ve své první sezóně na 4. místě v mistrovství župy.

Nejlepším královéhradeckým týmem byl nadále SK Meteor Svobodné Dvory, který dokonce v sezóně 1940/41 bojoval o postup do nejvyšší soutěže. V rozhodujícím střetnutí se Meteor utkal v Českých Budějovicích s místním týmem AC Stadion České Budějovice. Zápas, hraný před 3000 diváky, skončil nerozhodným výsledkem 1:1 a muselo se prodlužovat. Rozhodnutí přineslo až druhé prodloužení, ve kterém Budějovice vstřelily 2 branky a po konečném výsledku 3:1 se kvalifikovaly do ligy.

V sezóně 1944/45 se kvůli válce mistrovské soutěže nehrály. Na Hradecku se však konaly Zimní hry, kterých se účastnilo 8 týmů, kromě tradičních BK, Petrof, SK Meteor a Sparty, hrály i týmy Slavia Hradec Králové, Plácky, Kukleny a Předměřice. Zvítězil SK Meteor s plným počtem 14 bodů a skóre 71:11.

Na katastrálním území Hradec Králové ve čtyřicátých letech působilo, dnes těžko uvěřitelných, deset místních hokejových klubů:

Jedenáctý tým, SK Předměřice nad Labem, lze k hradeckým klubům rovněž připočítat.

Poválečné období 1945 - 1948[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 přestává fungovat nejznámější hradecký klub BK hockey Hradec Králové, který s hradeckou Slavii sfúzuje do klubu BK Hockey Slavia Hradec Králové. V sezóně 1945/46, kdy se opět hrálo v obnovených soutěžích, obsadil SK Meteor v divizní skupině Střed 3. místo a o postup do ligy tak hrála vítězná Horácká Slavia Třebíč. V sezóně 1946/47 došlo k reorganizaci a byla vytvořena Východočeská divize, ve které zvýšením počtu mužstev ze šesti na dvanáct, vznikly skupiny A a B. Ve skupině B obsadil SK Meteor 2. místo. Ve finále I.třídy Orlické župy porazila BK Slavia BK Hockey AFK Častolovice a postoupila do divize. 1947/48 se kvůli teplé zimě soutěže neuskutečnily.

Změny po únorovém puči 1948 - 1951[editovat | editovat zdroj]

Po únoru 1948 nebyl změn ušetřen pochopitelně ani sport. Téměř všechny kluby ledního hokeje byly přejmenovány a výjimkou nebylo ani Hradecko. Sokol VČE Hradec Králové (dříve Slávia) obsadil 3. místo ve skupině B. Jedním z mála ušetřených prozatím přejmenování byl SK Meteor Svobodné Dvory, který skončil na 2. místě skupiny B. V roce 1950 obsadil tým ZSJ RDP Svobodné Dvory (Meteor) 2. místo ve skupině B2 divize, nyní přejmenované na Oblastní soutěž. Na 4. místě skončil Sokol VČE, nyní opět přejmenovaný na ZSJ ERZ Hradec Králové. 1950/51 je vše opět jinak a je ustanoveno osmičlenné Oblastní mistrovství, kde RDP Hradec Králové končí na 5. místě a Škoda Hradec Králové sedmá.

50. a 60. léta 20. století[editovat | editovat zdroj]

V roce 1952 si Škoda po vítězství v nově ustanoveném Krajském přeboru zahrála o postup do ligy. Ve své skupině však skončila až šestá. V sezóně 1952/53 je Škoda opět přejmenována, a to na Spartak ZVÚ Hradec Králové. Vítězstvím v přeboru postupuje do nově ustanovené Celostátní soutěže. Z té v roce 1956 padá do obnovené divizní soutěže. V roce 1958 Spartak v divizi vítězí a postupuje do vznikající 2. ligy, kterou tvoří skupiny A a B po 12 účastnících. V roce 1959 obsadil Spartak jako nováček slušné 5. místo ve skupině A. Tým posílil po návratu z vojny v Dukle Jihlava reprezentant Jiří Dolana. Spartak se v dalších sezónách drží v tabulce stále okolo poloviny. Až v roce 1963 končí tým na posledním místě skupiny A. Naštěstí pro Spartak kvůli další reorganizaci soutěží v tomto roce nikdo nesestupuje. V roce 1967 se Spartak po vítězství ve své skupině poprvé probojuje do čtyřčlenné kvalifikace o postup do 1. ligy, kde však končí až na 3. místě, když postupujícím se stal tým VTŽ Chomutov. Totéž se Spartaku podaří i v roce 1968, ale v kvalifikaci končí až čtvrtý, postup si vybojoval Motor České Budějovice. V roce 1969 je konečně zahájena výstavba haly nového zimního stadionu.

70. léta 20. století[editovat | editovat zdroj]

Počátkem 70. let, v sezóně 1970/71 a sezóně 1971/72, se Spartak pohyboval v horních patrech druholigové tabulky. Po sezóně 1972/73 se však chystala další reorganizace hokejových soutěží, při které došlo ke snížení počtu účastníků 2. ligy ze třiceti na pouhých čtrnáct. Spartak skončil ve své skupině 7. a byl nucen sehrát kvalifikaci o setrvání ve 2. lize, od příští sezóny přejmenované na 1. českou národní hokejovou ligu. V šestičlenné skupině o postup skončil až poslední a spadl do třetí nejvyšší soutěže - 2. ČNHL. Zde se snažil o brzký návrat, ke kterému došlo až v sezóně 1975/76, kdy po vítězství ve své skupině vyhrál i tříčlennou kvalifikaci. V ní všechna mužstva získala po 4 bodech a rozhodovalo až skóre, které měli hradečtí nejlepší (13:12). Navíc diváky může těšit, že je v průběhu roku 1976 po nekonečných 7 letech konečně zcela dobudován zimní stadión a tým konečně nebyl nucen hrát na věčném staveništi. V sezóně 1976/77 se však mužstvu, nově přejmenovanému na TJ Stadion Hradec Králové, nedařilo, v tabulce skončilo předposlední a po roce se společně s posledním Prostějovem vrátilo zpět do 2. ČNHL. V roce 1978 se však po suverénních výkonech, kdy v lize a kvalifikaci pouze jednou prohrál, vrací zpět do 1. ČNHL. A tentokrát už na velmi dlouhý čas. V sezóně 1978/79 a sezóně 1979/80 skončil Stadion v 1. ČNHL na krásném 5. resp. 6. místě a diváci doufali, že se začalo blýskat na lepší časy.

80. léta 20. století[editovat | editovat zdroj]

Od začátku 80. let prochází tým postupnou obměnou. V roce 1980 posiluje mužstvo 30letý mistr světa z roku 1972 Josef Paleček, který byl, dle tehdejšího socialistického pojetí sportu, již příliš starý na to, aby hrál v sousedních Pardubicích vrcholový sport na nejvyšší úrovni! V Hradci patřil k tahounům mužstva a ve 3 sezónách po sobě byl nejlepším střelcem týmu, celkem vstřelil 68 branek.

Před sezónou 1981/82 přebírá tým staronový trenér, prof. Vladimír Kobera. Role druhého trenéra se ujímá Josef Paleček, který však i nadále zůstává na centru elitní hradecké 1. útočné formace Kopřiva - Paleček - Soudek. Do mužstva bylo zařazeno i několik velmi nadějných juniorů (Jiří Kovařík, Jaroslav Janeček ml. a Petr Prajsler), kteří skvěle doplňují zkušené borce týmu. Hradec Králové začíná předvádět, pro diváky velmi atraktivní, otevřený kombinační hokej. V základní skupině se, až do posledního kola, přetahuje s týmem velmi silného brněnského Ingstavu o konečné 1. místo v tabulce. Nakonec Stadion ve skupině B obsadí konečné 2. místo, pouhé 2 body za vítězem. Dobré výsledky na hradecký zimní stadion postupně lákají i další diváky, takže například domácímu utkání, kdy Stadion porazil Ingstav 5:3, přihlíží 5000 nadšených diváků.

Ve finálové skupině podává tým velmi nevyrovnané výkony, kdy vysoká vítězství často střídají utrpěné debakly. Stadion po odehrání finálové části obsazuje nakonec pěkné 4. místo. Nepěknou tečkou, za úspěšnou sezónou, však bylo poslední střetnutí, kdy v posledním, 40. kole, doma hostil tým Lokomotivy Přerov. Výsledek tohoto zápasu již nemohl nikterak ovlivnit konečné postavení domácích hokejistů v tabulce, kteří měli již dopředu zajištěno celkové 4. místo, a proto již hráli tzv. zápas pouze o čest. Naopak hosté měli o motivaci postaráno, jelikož je případné vítězstvím mohlo posunout do kvalifikace o postup do 1. ligy se Slovanem Bratislava. Od začátku zápasu Hradec předváděl jeden z nejlepších výkonů sezóny a po odehraných 2 třetinách vedli domácí 3:2. V poslední části střetnutí se ovšem obraz hry radikálně změnil. K velké nelibosti 3000 domácích diváků, kteří se s mužstvem přišli rozloučit, došlo u domácích hráčů k "záhadnému" výpadku a po ostudné 3. třetině 0:3, nakonec Hradec Přerovu podlehl 3:5. Hradecký tým se na konci zápasu dočkal místo aplausu vypískání, ale útěchou mu, kromě zřejmě jiných benefitů, mohla být i účast na slavnostní večeři Přerova, která se po zápase konala v hradeckém mezinárodním hotelu Černigov... Pro přerovské to byl poslední příjemný zážitek v sezóně, neboť v kvalifikaci je Slovan smetl 0:3 na zápasy.

Po velmi nadějné předchozí sezóně, jsou všichni zvědavi, zda bude dobrá výkonnost mužstva Stadionu pokračovat i v té nadcházející. V sezóně 1982/83 se mužstvu poměrně daří udržovat dobrou výkonnost, i když několika výpadkům se mužstvo opět nevyhne. Takovým výpadkem se stává například i zápas 18. kola, kdy Stadion Hradec Králové zavítal, v roli vysokého favorita, na led předposledního celku Stadionu Liberec. Před návštěvou několika set, převážně již postarších a apatických diváků, dopředu smířených s prohrou domácího celku, proběhl jeden ze zápasů, na které se dlouho nezapomíná. Ihned od začátku zápasu Hradec kontroluje hru a v poklidu odehraje prvních 40 minut zápasu, po kterých vede 1:2. Takřka komorní atmosféru zápasu pouze občas naruší, svými pokřiky, skupinka asi patnácti vlajkonošů hostí. Okamžitě s vhozením kotouče, kterým byla zahájena poslední část hry, začali zástupci výkvětu učňovského školství z Hradce Králové oslavovat vítězství svého celku, které nastane již za dalších 20 minut hry. A právě v hledišti se v těchto chvílích začal celý zápas lámat. Oduševnělé pokřiky hradeckých fans, jako například "Dneska, dneska, dneska Hradec vyhraje", "Stadión, jédé Stadión", "Hradec je hvězda, Hradec je superhvězda, Hradec je nejlepší", vyvrcholily ve 2. minutě závěrečné třetiny skandováním "Hoši děkujem, hoši děkujem". To však již byla na domácí publikum silná káva, a to se začalo pomalu probouzet. Domácí hráči, byli zpočátku trochu zaskočeni tím, že se zimním stadiónem, místo obvyklých vulgárních nadávek na jejich adresu, začíná nést neustále sílící řev "Liberec do toho". Domácí tým řev přítomných důchodců očividně probral z letargie a hráči začali na ledě místo bruslení létat. Tým Hradce dostali pod obrovský tlak, když se hrálo prakticky již na jednu branku. Ve 45. minutě vyrovnává Szturcek na 2:2 a uvádí publikum do ještě většího varu. Ve 49. minutě se puk, nastřelený do zadního mantinelu, odráží před branku hostí a nikým nekrytý Pojsl obrací zápas na 3:2. Hradec na tento vývoj zareaguje zpřesněním a zrychlením hry a začíná nadšeně bojující domácí opět přehrávat. Několik vyložených gólových hradeckých šancí bravurně likviduje domácí brankář Rybišar a fanatický dav se nemůže nabažit skandování jeho jména. Na konci zápasu Liberci začínají docházet síly a hráči si musejí v nouzi vypomoci fauly. Minutu před koncem zápasu hrají hosté přesilovku 5 na 3 a trenér Kobera odvolává i brankáře, ale i to je málo. Trojice domácích hráčů bojuje tak, jako by jim šlo o život, brankář Rybišar předvádí zákroky, za které by v Kanadě kandidoval na zisk Vezinovy trofeje. Závěr zápasu zaniká v ohlušujícím řevu nadšených domácích diváků a liberečtí hráči se radují tak, jako by právě vyhráli finále Stanleyova poháru. Hradečtí nakonec po odehrání základní skupiny figurují na slušném 3. místě. Ve finálové skupině dlouho bojují o konečné vítězství a nakonec obsazují v tabulce výborné 2. místo, 4 body za první Olomoucí. Nejvýraznější zápas sehrál Stadion v 6. kole finálové skupiny, kdy v domácím prostředí rozdrtil, do té doby v tabulce druhý (vítězný tým skupiny A), Slovan Ústí nad Labem v poměru 10:0. Výborné výkony ve finálové skupině se projevují i na návštěvnosti a domácí zápasy se pravidelně hrají před 4 - 5 tisíci diváky. Šance Hradce Králové na ještě lepší umístění komplikuje přímý domácí souboj s vedoucí Olomoucí, který skončil remízou 4:4. Ve 3. třetině hosté vyrovnávají na 3:3 poté, co ve středním pásmu byl obránce Andrejs po krosčeku obrán o puk, který následně olomoucký hráč přihrává spoluhráči stojícímu dva metry za modrou čarou v obranné třetině domácích. Všichni domácí hráči, včetně brankáře Bahníka, přestávají hrát a Olomouc pohodlně vyrovnává na 3:3. Posléze se po samostatném úniku Olomouc ujímá rychle vedení, když se domácí hráči po protestech ještě nezkoncentrovali. Vyrovnat na 4:4 se domácím podaří až v 60. minutě při hře 6 na 3. Výsledná remíza stačí spokojeným olomouckým hráčům k udržení náskoku na čele tabulky. Dalším významným faktorem, který negativně ovlivnil hru týmu, byla zranění klíčových útočníků z první formace, Břetislava Kopřivy a Josefa Palečka, která tak výrazně omezila produktivitu mužstva.

V dalších letech se dobré výsledky již nedaří zopakovat a Stadion končí pravidelně ve druhé polovině tabulky. Příslibem pro budoucnost se jeví práce s mládeží, jejíž mužstva dosahují výborných výsledků.

1989 - 1992[editovat | editovat zdroj]

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se výsledky mužstva opět zlepšují. Hradec končí pravidelně po základní části v nejvyšších patrech tabulky a je účastníkem finálové skupiny resp. play-off. Vedení Stadionu začíná přemýšlet nad možnostmi postupu mezi hokejovou elitu. Největší překážkou postupu jsou však, po změně společenských poměrů, nedostatečné finance. Hradecký klub musí hledat silného partnera, který bude ochoten investovat do hokeje nemalé částky. Již v roce 1992 je hledání úspěšné a klub HC Stadion Hradec Králové získává nového majitele.

Postup mezi elitu - sezóna 1992/1993[editovat | editovat zdroj]

Novým mecenášem a majitelem klubu se v roce 1992 stal čechoameričan MUDr. Jan Voda, který se již dříve stal i majitelem hradeckého fotbalového klubu. Před zahájením sezóny 1992/93 přešel do Hradce Králové kvůli neshodám s vedením z nedalekých Pardubic zkušený trenér Karel Franěk, ke kterému se připojilo i několik hráčů - brankář Libor Barta, obránci Jiří Seidl, Radomír Brázda a útočníci Patrik Martinec, Evžen Musil, Karel Pavlíček. Dále se ze Škody Plzeň vrátil útočník Petr Čihák a z emigrace v USA obránce Petr Prajsler. Na začátku soutěže se hrálo pouze o jedno postupové místo, avšak kvůli rozpadu československé federace bylo rozhodnuto, že do extraligy postoupí oba vítězné týmy ze semifinálových střetnutí play-off.


Po odehrání 26 zápasů základní části se mužstvo Stadionu v tabulce umístilo na dobrém 2. místě za suverénně zvítězivším týmem Zetoru Brno (v půli soutšže přejmenovaným na HC Královopolská Brno). (1. Zetor Brno 42 b. 2. HC Stadion 33 b. 3. Slavia Praha 32 b.)

Prvních 8 týmů ze základní skupiny postoupilo do finálové skupiny, kde se začínalo opět od nuly a po odehrání 14 zápasů výsledné pořadí v tabulce určilo jednotlivé soupeře pro play-off. Hradci Králové se v této fázi soutěže dařilo méně a tým obsadil až čtvrtou příčku. (1. TŽ Třinec 20 b. 2. HC Královopolská Brno 19 b. 3. HC Vajgar Jindřichův Hradec 18 b. 4. HC Stadion 18 b. 5. Slavia Praha 16 b.)

Ve čtvrtfinále se Hradec Králové střetl se Slavií Praha, kterou porazil těsně 3:2 na zápasy. (4:2, 3:0, 1:4, 3:4 SN, 5:2)

V semifinále, které mělo rozhodnout o postupujících do nově ustanovené České Extraligy ledního hokeje, narazil HC Stadion na vítěze finálové skupiny, velmi silný tým TŽ Třinec. Po odehrání prvních čtyř zápasů byl stav série nerozhodný 2:2(0:1 p.p. - 4:2 - 5:3 - 2:3 s.n.) Čtvrtému zápasu v Hradci Králové, který již mohl rozhodnout o postupu domácích, přihlíželo na zimním stadiónu přes 9000 diváků (kapacita 7700). Rozhodnout o vítězi muselo až 5. střetnutí, které se hrálo na ledě Třince.

25. března 1993 se v Třinci rozhodlo, že společně s Jindřichovým Hradcem postupuje i Hradec Králové. V infarktovém střetnutí se Hradec ujal vedení 1:0 gólem Petra Němečka. Po nepochopitelném kiksu brankáře Barty, který si sám srazil za svá záda puk, který směřoval zcela mimo branku, bylo vyrovnáno na 1:1 a zápas muselo již potřetí v sérii rozhodovat prodloužení. Ke kiksu brankáře Barty nutno podotknout, že nebyl zdaleka posledním v dresu hradeckého týmu a mezi hradeckou veřejností se stále častěji hovořilo o podezření, že tyto výpadky nebyly tak úplně náhodné. V 1. minutě prodloužení byl velmi přísně vyloučen hradecký obránce Brázda, ale Hradec Králové se s velkou dávkou štěstí ubránil. Když po vypršení dvouminutového trestu Brázda naskočil z trestné lavice na led, dostal přesný pas od Patrika Martince a nechytatelnou ranou poslal Hradec Králové do Extraligy - 1:2 p.p.

Extraliga 1993/1994[editovat | editovat zdroj]

"A" mužstvo 1993/94

Hradecké účinkování v Extralize bylo pouze krátkou epizodou. Přitom kádr hradeckého mužstva tvořili hokejisté, kteří měli potenciál na to, aby hráli bez problémů v klidném středu extraligové tabulky. Předváděná hra týmu byla sice na dobré úrovni, ale častou příčinou ztráty bodů byly, někdy velmi kuriózní, individuální chyby několika hráčů, kteří dříve působili v sousedním městě. Stadion se proto po základní části krčil až na předposledním místě tabulky se ziskem pouhých 35 bodů. S umístěním týmu ostře kontrastují hradecké domácí navštěvy, které jsou naopak v celé soutěži suverénně nejvyšší.

Následuje účast v play-out s týmem Dukly Jihlava, které Stadion jasně prohrává 1:3 na zápasy. Hradec však má ještě možnost zachránit extraligovou příslušnost v následné baráži.

Na baráž se Hradec posiluje zapůjčením finských hokejistů Ahlroose, Hyttinena a Poulsena z IFK Helsinky. Rozhodujícím momentem baráže bylo domácí střetnutí Stadionu se Slavií Praha, jehož vítěz se stane účastníkem nejvyšší soutěže v dalším ročníku. Hradec střetnutí prohrává a sestupuje zpět do druhé nejvyšší soutěže, 1. národní hokejové ligy. Zcela zaplněné ochozy hradeckého zimního stadiónu byly svědkem neuvěřitelného střetnutí, ve kterém zejména kontrastoval přístup některých domácích hráčů k zápasu.

Trojice Finů podala vynikající výkon a zbytku mužstva neustále kazila průběh zápasu, ve kterém měl zřejmě Hradec jasně podlehnout. Diváci nastálou situaci rychle pochopili a domácí celek mohutně povzbuzovali pokřikem "Suomi, Suomi". Ani heroický výkon finských hráčů však nemohl porážku odvrátit a utkání končí poměrem 5:6 pro Slavii, jejíž nejlepším hráčem byl Vladimír Růžička, který dosáhl hattricku . Po konci zápasu, který znamenal sestup Hradce, lze vyčíst zklamání pouze v tvářích tří Finů a několika mladých hradeckých odchovanců...

Ještě větším skandálem, než hra některých hokejistů, je neuvěřitelné hospodaření managementu Stadionu, který klub zadlužil tak, že stojí prakticky před bankrotem. Zcela konsternovaný majitel, MUDr. Voda, se po těchto zkušenostech rozhoduje klubu zbavit a věnovat se napříště pouze hradeckému fotbalu. Na úhradu dluhů musí klub prodat nejen většinu hráčů kádru A mužstva, ale i extraligové licence mládežnických mužstev Vsetínu. V dalších letech tak celý královéhradecký hokej čeká nervy drásající střetnutí o to, zda hokej v krajském městě úplně zanikne, anebo ne.

Po sestupu - 1994 - 2000[editovat | editovat zdroj]

Následuje nejčernější etapa v dějinách hokeje v Hradci Králové. Klub se zmítá ve finančních problémech a tým postupně opouští další a další hráči. Řada nadějných juniorů, kteří měli být budoucností hradeckého hokeje, odlétá za moře zkusit štěstí v Americe, nebo jen odchází, naskytne-li se příležitost, okamžitě jinam. Situace dospěje až tak daleko, že mužstvo padá v roce 1996 do II. ligy. V půli roku 1996 z hokeje definitivně odchází doktor Voda, jehož obchodní podíl v klubu kupuje bývalý hráč Hradce Králové Jan Soudek. I po pádu do nižší soutěže mají hradečtí hokejisté nadále problémy, hokej je již provozován pouze na ryze amatérské úrovni. Tým se pohybuje okolo poloviny tabulky a nic nenaznačuje tomu, že se daný stav zlepší.

Pak ovšem přichází rok 2000, ve kterém si tým sahá na další dno. Tým končí na 19. (předposledním) místě v tabulce skupiny A II. ligy a Hradci Králové reálně hrozí pád až do krajského přeboru! Následnou šestičlennou baráž sice hráči zvládají a 1. místem v tabulce si zachovávají druholigovou příslušnost i pro další sezónu, ale je stále jasnější, že klub může zachránit pouze změna struktury vlastnictví, na které se bude podílet i samo město Hradec Králové.

Nová epocha[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 dostal skomírající hokejový klub nabídku od města Hradec Králové, že radnice pomůže s jeho záchranou. Město navrhlo založit akciovou společnost, do které nadpoloviční většinou majetkově vstoupí. Jednání zpočátku komplikoval fakt, že dalším akcionářem měl být i extraligový klub ze sousedních Pardubic, s čímž řada funkcionářů o.s. nesouhlasila. Nakonec, po řadě rezignací, byl o.s. vznik nová akciové společnosti schválen. Ale cena byla vysoká. Hradec se stal prakticky farmou svého blízkého souseda. HC Pardubice získal za pouhých 400.000,- Kč 40% akcií klubu, město Hradec Králové 55% a hradecké hokejové o.s. HC Lev pouhých 5%. Nový klub HC Hradec Králové, a.s. si vytyčil cíl, že nejpozději za tři roky se bude v Hradci Králové hrát opět 1. liga.

2002 - postup do 1. ligy[editovat | editovat zdroj]

Na začátku roku 2002 se vedení hradeckého klubu odhodlalo k velice riskantní operaci. Bylo rozhodnuto zakoupit prvoligovou licenci ze Šumperka, který neměl prostředky na to, aby mohl pokračovat v prvoligové soutěži. Šumperk se po odehraném 31. kole (z celkových 40) základní části krčil se ztrátou 10 bodů na předposledním místě tabulky a Hradec tak čekal nelehký boj o záchranu v soutěži. Dalším problémem bylo i to, že 1. i 2. liga se hrají ve stejných termínech, takže ve stejný den, kdy do Hradce zavítala prvoligová Kadaň, odjížděl autobus s 11 hráči! sehrát utkání 2. ligy do Milevska. A tato situace nastala ještě třikrát, než se podařilo hradeckou druholigovou licenci prodat do Loun. Ve světle toho, že soupisku Šumperka - Hradce Králové (jak se tým jmenoval) tvořil takřka nezměněný druholigový kádr, jevilo se udržení v 1. lize prakticky nemožné a většina Hradečáků byla nespokojena, že se klub zachoval nehospodárně. Jenže právě to nemožné se stalo skutečností. V klubu hráli sehraní hokejisté, dobrá parta táhnoucí za jeden provaz. Po odehrání zbylých 9 kol ze základní části, se týmu podařilo stáhnout náskok Písku na 12. místě na pouhý jeden bod.[4] Tým pokračoval ve skvělých výkonech i ve skupině o udržení a ze 6 odehraných kol vytěžil dalších 14 bodů[5], čímž se mu po neuvěřitelném a nevídaném finiši podařilo celkově o jeden bod přeskočit IHC Písek a díky tomu se zcela nečekaně vyhnul nevyzpytatelným barážovým utkáním. Cíl, který si klub stanovil v roce 2000 byl po dvou létech splněn.

2002 - 2007[editovat | editovat zdroj]

Po postupu do 1. ligy se v polovině roku 2002 klubu podaří, i za pomoci města, získat nového, silného, generálního sponzora, kterým se stává Východočeská Energetika a.s..[6] Nový název klubu zní HC VČE Hradec Králové. Hned v sezóně 2002/03 končí tým až na předposledním místě a další prvoligovou příslušnost musí zachraňovat až v baráži. Ovšem nyní dobře finančně zajištěný klub může pokračovat v postupném budování kvalitního, silného kádru družstva a starosti se sestupem se jej již nadále přestávají týkat. Hradec se začíná pohybovat v horních patrech tabulky a aktuálními se stávají úvahy o případném návratu do Extraligy. Se sponzorem VČE byl dohodnut pětiletý plán, ve kterém bude klub štědře podporovat, na oplátku by se měl zase klub minimálně pokusit o postup výš. Tyto dohody se však pochopitelně nezamlouvají pardubickému klubu v čele s manažerem Kusým, který je stále spoluvlastníkem hokeje v Hradci Králové a počítá s Hradcem i nadále pouze v roli své prvoligové farmy.

V dalších letech se klub oddává myšlenkám na návrat do extraligy, ale snaha týmu vždy ztroskotá už v play-off 1. ligy.

Nejblíže cíle je tým v sezóně 2006/07, kdy se HC VČE Hradec Králové stává vítězem základní části 1. ligy a dosahuje nejlepšího výsledku za posledních 15 let. Naděje na to, pokusit se o postup do extraligy, ukončil již v semifinále play-off 1. ligy tým Chomutova, se kterým Hradec vypadává po výsledku 1:3 na zápasy. Po této sezóně hlavní partner VČE s financováním klubu končí, pětiletý plán totiž skončil nevalně.

2007 – 2011[editovat | editovat zdroj]

Do nové sezóny 2007/08 se klubu podaří získat dva nové hlavní partnery - stavební firmu VCES a ČEZ. Nový název klubu je HC VCES Hradec Králové. Roční příspěvek obou firem však činí pouze 9 miliónů (zhruba 30% ročního rozpočtu), takže je jasné, že s návratem do Extraligy je v brzké době konec. Zchudlý klub nemá v dalších letech žádné ambice na posun kupředu a výsledky týmu stále upadají. Navíc financování je stále nejistější a klub musí hledat nového generálního partnera, protože VCES začíná šetřit, postupně klubu snižuje příspěvky, až jej po vypuknutí krize opouští úplně. Druhý sponzor se chystá již financovat pouze mládež, a tak se klub ocitá v roce 2011 bez nového partnera[7], kterého se celé roky nepodařilo najít. Začíná být jasné, že klubu zřejmě nastanou opět hubená léta. Jediným pozitivem příchozí finanční krize je nakonec to, že pomůže hradeckému klubu se opět osamostatnit, městu se podaří postupně odkoupit od HC Pardubice akcie zpět. Druhým pozitivem, alespoň pro fandy je, že klub 30. dubna 2011 opouští po 10 letech generální manažer Roman Višňák[8], který neustál soustavné protesty hradeckých fanoušků, kteří demonstrovali za jeho propuštění[9].

Krátká epizoda HC LEV Hradec Králové[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 2011 dochází k založení nového klubu - HC Lev Hradec Králové, který 1. dubna 2011 podává přihlášku do KHL. Dohoda s movitým ruským sponzorem počítá s tím, že celek Lva bude hrát v Hradci Králové Kontinentální hokejovou ligu - KHL[zdroj?].

Po inspekční cestě šéfů Kontinentální ligy do Hradce Králové, je klub ujištěn, že zimní stadion bude, po nemnoha úpravách, zcela vyhovovat požadavkům pro konání zápasů KHL[10].

Když klub předloží vedení KHL požadované garance[11], že má k dispozici 350 miliónů CZK na svůj jednoroční provoz, je Lev do KHL přijat.

Po půlročním úsilí zbývá klubu učinit poslední krůček, kterým je Rusy požadované, přijetí do ČSLH. Již před hlasováním dávají mnozí činitelé najevo svůj nesouhlas s přijetím Lva do svazu[12]. V červnu 2011 probíhá hlasování per rollam (po e-mailu), ve kterém je proti přijetí Lva vysloví 11 hlasů a pro žádný[13].

A jak odůvodnil Svaz nepřijetí HC Lev? "Účast Hradce v KHL by znamenala další odliv hráčů do této soutěže. Pokud bude klub oslovovat další hokejisty, kteří působí v extralize, je tu i nebezpečí vyšroubování platů nahoru. Hradec by byl dalším produktem na českém trhu. Extraliga se přitom velmi musí snažit, aby se ufinancovala. V Česku nemá žádný klub takový rozpočet, jako by měl Hradec. A v Česku je malý trh, ty peníze se logicky přelijí. Navíc televizní diváci by mohli být hokejem už přesycení..., i to může ubrat další finance extralize."[14]

Ani po tomto debaklu zástupci Lva, který již mezitím nabral trenéry a část hráčského kádru, svůj boj nevzdali. Z Hradce Králové, se však musí tým přestěhovat na Slovensko, do Popradu[15].

Tým sezónu 2011/12 odehrává v Popradě a posléze se, roku 2012, stěhuje zpět do Česka. Ale již ne do Hradce Králové, nýbrž do Prahy[16]. Tentokrát hlasování o přijetí klubu HC Lev Praha do ČSLH dopadne zcela opačně a klub je do svazu jednohlasně přijat[17]. Předseda ČSLH Tomáš Král změnu postoje zdůvodnil slovy: "Je to projekt, který je vyzkoušený na Slovensku. Tehdy nebylo jasné, kdo za tím je. Podle našeho názoru to je plus, jak pro českého diváka, pro český hokej, tak i reprezentaci. Je předpoklad, že tam bude hrát celá řada hokejistů, kteří už teď hrají KHL."[18] Tím definitivně skončila krátká epizoda KHL v Hradci Králové.

Sezóna 2011/2012[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 se movitý podnikatel Petr Dědek nepohodl s radnicí ve Vrchlabí a přestává podporovat tamní prvoligový klub.[19][20] Ku prospěchu hradeckého klubu se rozhoduje, že v sezóně 2011/12 bude spolufinancovat tým Hradce.[21] Do Hradce se stěhuje rovněž bývalý generální manažer Vrchlabí, Ing. Aleš Kmoníček,[22] který obsazuje uvolněné místo po Romanu Višňákovi. Hradci se podaří obsadit po základní části 5. místo a stejné místo obsadí i celkově, když prohraje ve čtvrtfinále play-off s HC Dukla Jihlava celkově 3:4 na zápasy. Po sezóně se Petr Dědek rozhoduje, kvůli sporu města s firmou ABD Invest o zimní stadion,[23] svůj sponzoring hokeje ukončit a nově se vrhá na financování golfu[24] . Financování klubu tak opět padá na bedra města.

Sezóna 2012/2013 - Královští lvi Hradec Králové[editovat | editovat zdroj]

Restrukturalizovaný klub dostává nový název HC Královští lvi Hradec Králové[25]. Ovšem stále se nedařící snahy získat pro klub významného sponzora a na stole jsou i úvahy, že hokej v Hradci skončí. Nakonec se město rozhoduje hokej financovat částkou téměř 20 miliónů/rok. Kvůli soudním tahanicím s nájemcem zimního stadiónu, firmou ABD Invest[26], nemohou hokejisté trénovat na ledě doma, ale musejí jezdit do okolních měst. Až bezprostředně před zahájením nové sezóny připraví ABD led alespoň v malé hale, takže tým není nucen odehrát začátek soutěže pouze na stadionech soupeřů.[27] a až po předběžném opatření soudu může tým hrát konečně v hale velké[28]. Tyto tahanice se pochopitelně projevily na výsledcích mužstva, které se dokonce chvíli propadlo až na poslední místo tabulky. Nakonec se týmu podaří po konci základní části skončit na 7. místě tabulky a postoupit do předkola play-off, což se dá vzhledem k průběhu sezóny považovat za úspěch. Celkově tým končí rovněž na 7. místě, když prohraje ve čtvrtfinále play-off s HC Olomouc 2:4 na zápasy[29]. I pro další sezónu město nakonec zajistí financování klubu[30] a hráči startují přípravu na novou sezónu a ještě zdaleka netuší, že všechno bude nakonec úplně jinak.

Mountfield HK[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 2013 vypukl v Českých Budějovicích spor mezi městskou radnicí a hokejovým klubem HC Mountfield. Vlastník extraligového týmu, firma Mountfield, tvrdila, že když jí město neumožní na zimním stadionu exkluzivně točit pivo značky Radegast, místo piva Budvar, bude klub penalizován pokutou 15 milionů korun, což by vedlo k jeho ekonomickému kolapsu. Klub navrhuje, aby město smlouvu s Budvarem buď vypovědělo, a nebo, aby se Budvar stal jeho hlavním sponzorem s příspěvkem 13 milionů ročně.[31][32] Radnice, která nedávno prodloužila smlouvu s Budvarem, však klubu nevyhoví, a ten proto začíná jednat s některými městy o přesunu extraligového týmu k nim. Jednání jsou zahájena s městy Jindřichův Hradec, Havlíčkův Brod, Hradec Králové a Znojmo. Volba nakonec padla na Hradec Králové, se kterým klub uzavírá dohodu o přesunu extraligového týmu. V červnu 2013 k celé realizaci stěhování chybí již pouze souhlas hradeckého zastupitelstva v Hradci Králové, snaží se primátor Thoma tomuto kroku na poslední chvíli zabránit a nabízí vypovězení smlouvy s Budvarem za podmínky, že HC Mountfield bude garantovat nejméně dvouletou účast v ELH, což není možné, ze sportovního hlediska, zaručit.[33]Proto klub návrh odmítl a po následném schválení hradeckého zastupitelstva je klub přestěhován.[34] V Hradci Králové vzníkl fúzi A mužstev HC Královští lvi a HC Mountfield nový klub - Mountfield HK a.s., jehož akcie napůl vlastní město Hradec Králové a společnost Mountfield.[35]

Sezóna 2013/2014[editovat | editovat zdroj]

Fanoušci Hradce Králové na Slavii

Před zahájením nové sezóny se v přípravných zápasech týmu nedařilo a vyhrál pouze dvě střetnutí z devíti. Hokejoví odborníci týmu bez velkých hvězd nevěřili a tipovali jej na jednoho z kandidátů na baráž. Mírné pochyby vzbudil i ohlášený plánovaný rozpočet klubu ve výši pouhých 62 miliónů na sezónu, který byl jasně nejnižším ze všech extraligových týmů.[36] Nedostatek prostředků od sponzorů signalizovaly led i mantinely s minimem reklamních nápisů na hradeckém zimním stadiónu. Se zahájením soutěže docházelo v hledištích hal napříč extraligou k protestům fanoušků proti novému klubu[37][38] a nikdo rovněž netušil, jak nové hráče přijmou sami hradečtí diváci.

Přes všechna popsaná negativa se však nováčkovi vstup do soutěže nad očekávání povedl a po odehrání první třetiny zápasů základní části se tým umístil na 2. místě tabulky s 36 body z 18 zápasů. V tabulce venkovních zápasů skončil tým dokonce na 1. místě se ziskem 21 bodů z 10 zápasů. Rovněž hradecké publikum tým vřele přijalo a hráči si často pochvalovali atmosféru nejen při svých domácích zápasech, ale i na hřištích soupeřů.[39][40][41] Tým nakonec skončil po základní části pátý a celkově šestý.

Největší úspěchy[editovat | editovat zdroj]

 • Sezóna 1940/41 - SK Meteor Svobodné Dvory - zápas o postup do 1. celostátní ligy - prohra 1:3 p. p. s Českými Budějovicemi
 • Sezóna 1951/52 - Škoda Hradec Králové - 1. místo v Krajském přeboru, v kvalifikaci o postup do 1. celostátní ligy 6. místo
 • Sezóna 1966/67 - Spartak ZVÚ Hradec Králové - 1. místo ve 2. lize, v kvalifikaci o postup do 1. celostátní ligy 3. místo
 • Sezóna 1967/68 - Spartak ZVÚ Hradec Králové - 1. místo ve 2. lize, v kvalifikaci o postup do 1. celostátní ligy 4. místo
 • Sezóna 1975/76 - TJ Stadion Hradec Králové - 1. místo ve 2. ČNHL, v kvalifikaci o postup 1. místo, postup do 1. ČNHL
 • Sezóna 1977/78 - TJ Stadion Hradec Králové - 1. místo ve 2. ČNHL, v kvalifikaci o postup 1. místo, postup do 1. ČNHL
 • Sezóna 1981/82 - TJ Stadion Hradec Králové - 3. místo po základní části, 2. místo ve finálové skupině 1. ČNHL
 • Sezóna 1992/93 - HC Stadion Hradec Králové - 2. místo po základní části, vítězství v semifinále 1. ČNHL, postup do české Extraligy
 • Sezóna 2004/05 - HC VČE Hradec Králové - 3. místo po základní části 1. ligy, čtvrtfinále play-off
 • Sezóna 2006/07 - HC VČE Hradec Králové - 1. místo po základní části 1. ligy, semifinále play-off, konečné 3. místo
 • Rok 2013 - HC Mountfield - přesun Extraligy do Hradce Králové

Historický vývoj názvů klubu[editovat | editovat zdroj]

 • 1925BK Hradec Králové (Bruslařský klub Hradec Králové)
 • 1941BKH Hradec Králové (Bruslařský klub hockey Hradec Králové)
 • 1945BK Hockey Slavia Hradec Králové (Bruslařský klub Hockey Slavia Hradec Králové)
 • 1948Sokol VČE Hradec Králové (Sokol Východočeská energetika Hradec Králové)
 • 1949ZSJ Škoda Hradec Králové (Základní sportovní jednota Škoda Hradec Králové)
 • 1950Škoda Hradec Králové
 • 1952Spartak ZVÚ Hradec Králové (Spartak Závody vítězného února Hradec Králové)
 • 1953Spartak Hradec Králové
 • 1976TJ Stadion Hradec Králové (Tělovýchovná jednota Stadion Hradec Králové)
 • 1992HC Stadion Hradec Králové (Hockey Club Stadion Hradec Králové)
 • 1994HC Lev Hradec Králové (Hockey Club Lev Hradec Králové)
 • 2000HC Hradec Králové, a.s. (Hockey Club Hradec Králové, akciová společnost)
 • 2002HC VČE Hradec Králové, a.s. (Hockey Club Východočeská energetika Hradec Králové, akciová společnost)
 • 2007HC VCES Hradec Králové, a.s. (Hockey Club Východočeská stavební skupina Hradec Králové, akciová společnost)
 • 2012Královští lvi Hradec Králové, a.s. (Královští lvi Hradec Králové, akciová společnost)
 • 2013Mountfield HK, a.s. (Mountfield HK, akciová společnost)

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Výsledky od roku 1953[editovat | editovat zdroj]

Ročník Soutěž Úroveň PK Play-off Cel. um. Pozn.
1953/1954 2. liga - sk. C 2. 4 3. 3.
1954/1955 2. liga - sk. D 2. 4 2. 2.
1955/1956 2. liga - sk. B 2. 6 6. 6. Sestup
1956/1957 Oblastní soutěž - sk. E 3. 4 2. 2.
1957/1958 Oblastní soutěž - sk. D 3. 5 1. 1. Postup
1958/1959 2. liga - sk. A 2. 12 5. 5.
1959/1960 2. liga - sk. A 2. 12 6. 6.
1960/1961 2. liga - sk. A 2. 12 9. 9.
1961/1962 2. liga - sk. A 2. 12 6. 6.
1962/1963 2. liga - sk. A 2. 12 12. 12.
1963/1964 2. liga - sk. B 2. 8 5. 5.
1964/1965 2. liga - sk. B 2. 8 2. 2.
1965/1966 2. liga - sk. B 2. 8 4. 4.
1966/1967 2. liga - sk. B 2. 8 1. 1. Kvalifikace
1967/1968 2. liga - sk. B 2. 8 1. 1. Kvalifikace
1968/1969 2. liga - sk. A 2. 16 8. 8.
1969/1970 1. ČNHL - sk. A 2. 16 4. 4.
1970/1971 1. ČNHL - sk. A 2. 16 3. 3.
1971/1972 1. ČNHL - sk. A 2. 16 6. 6.
1972/1973 1. ČNHL - sk. A 2. 16 6. 6. Kvalifikace
1973/1974 2. ČNHL - sk. B 3. 8 1. 1. Kvalifikace
1974/1975 2. ČNHL - sk. B 3. 8 2. 2.
1975/1976 2. ČNHL - sk. B 3. 8 1. 1. Kvalifikace
1976/1977 1. ČNHL 2. 12 11. 11. Sestup
1977/1978 2. ČNHL - sk. C 3. 10 1. 1. Kvalifikace
1978/1979 1. ČNHL 2. 12 5. 5.
1979/1980 1. ČNHL - sk. B 2. 12 6. 6.
1980/1981 1. ČNHL - sk. B 2. 12 9. 9. sk. o udr.
1981/1982 1. ČNHL - sk. B 2. 12 2. 2. Finále
1982/1983 1. ČNHL - sk. B 2. 12 3. 3. Finále
1983/1984 1. ČNHL 2. 12 8. 8.
1984/1985 1. ČNHL 2. 12 9. 9.
1985/1986 1. ČNHL 2. 12 10. 10.
1986/1987 1. ČNHL 2. 12 7. Čtvrtfinále (prohra 2:0 na zápasy s TJ DS Olomouc) 7.
1987/1988 1. ČNHL 2. 12 3. Čtvrtfinále (prohra 2:1 na zápasy s TJ Šumavan Vimperk) 5.
1988/1989 1. ČNHL 2. 12 10. 10. sk. o udr.
1989/1990 1. ČNHL 2. 12 3. Čtvrtfinále (prohra 2:0 na zápasy s TJ DS Olomouc) 6.
1990/1991 1. ČNHL 2. 12 3. 5. Finále
1991/1992 1. ČNHL 2. 12 2. 4. Finále
1992/1993 1. ČNHL 2. 12 2. Semifinále (výhra 3:2 na zápasy nad TJ TŽ Třinec) 1. Postup
1993/1994 Extraliga 1. 12 11. 11. Baráž
1994/1995 1. liga 2. 14 8. Předkolo (prohra 2:0 na zápasy s HC Slovan Ústí nad Labem) 9.
1995/1996 1. liga 2. 14 14. 14. Baráž
1996/1997 2. liga - sk. Východ 3. 16 13. 13.
1997/1998 2. liga - sk. Východ 3. 16 7. 7.
1998/1999 2. liga - sk. Západ 3. 18 10. 10.
1999/2000 2. liga - sk. Západ 3. 20 19. 19. Baráž
2000/2001 2. liga - sk. Západ 3. 20 3. Čtvrtfinále (prohra 2:0 na zápasy s TJ SC Kolín) 5.
2001/2002 2. liga - sk. Střed 3. 12 3. Osmifinále (prohra 2:1 na zápasy s HC Strakonice) 6. Postup
2002/2003 1. liga 2. 14 13. 12. sk. o udr.
2003/2004 1. liga 2. 14 6. Čtvrtfinále (prohra 3:0 na zápasy s HC Dukla Jihlava) 6.
2004/2005 1. liga 2. 14 3. Čtvrtfinále (prohra 3:2 na zápasy s KLH Chomutov) 5.
2005/2006 1. liga 2. 14 7. Semifinále (prohra 3:0 na zápasy s HC Slovan Ústí nad Labem) 4.
2006/2007 1. liga 2. 14 1. Semifinále (prohra 3:1 na zápasy s KLH Chomutov) 3.
2007/2008 1. liga - sk. Západ 2. 8 3. Čtvrtfinále (prohra 4:2 na zápasy s HC Kometa Brno) 5.-8.
2008/2009 1. liga 2. 16 6. Semifinále (prohra 4:2 na zápasy s HC Slovan Ústečtí Lvi) 4.
2009/2010 1. liga 2. 16 4. Semifinále (prohra 4:2 na zápasy s HC Slovan Ústečtí Lvi) 4.
2010/2011 1. liga 2. 16 7. Čtvrtfinále (prohra 4:1 na zápasy s KLH Chomutov) 7.
2011/2012 1. liga 2. 14 5. Čtvrtfinále (prohra 4:3 na zápasy s HC Dukla Jihlava) 5.
2012/2013 1. liga 2. 14 7. Čtvrtfinále (prohra 4:2 na zápasy s HC Olomouc) 7. Postup
2013/2014 Extraliga 1. 14 5. Čtvrtfinále (prohra 4:2 na zápasy s PSG Zlín) 6.
2014/2015 Extraliga 1. 14 5. Čtvrtfinále (prohra 4:0 na zápasy s HC Sparta Praha) 5.
2015/2016 Extraliga 1. 14 3. Čtvrtfinále (prohra 4:2 na zápasy s BK Mladá Boleslav) 6.
2016/2017 Extraliga 1. 14

Přehled kapitánů a trenérů v jednotlivých sezónách[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Soutěž Kapitán Trenéři
1969/1970 1. ČNHL - sk. A Vladimír Kobera
1970/1971 1. ČNHL - sk. A Vladimír Kobera
1971/1972 1. ČNHL - sk. A Vladimír Kobera
1972/1973 1. ČNHL - sk. A Jiří Anton - Evžen Hošek
1973/1974 2. ČNHL - sk. B Jiří Dolana, Vladimír Kobera
1974/1975 2. ČNHL - sk. B Jiří Dolana
1975/1976 2. ČNHL - sk. B Jiří Dolana
1976/1977 1. ČNHL Jaroslav Janeček
1977/1978 2. ČNHL - sk. C Jaroslav Janeček
1978/1979 1. ČNHL Jaroslav Janeček
1979/1980 1. ČNHL - sk. B Jaroslav Janeček
1980/1981 1. ČNHL - sk. B Jaroslav Janeček
1981/1982 1. ČNHL - sk. B Vladimír Kobera, Josef Paleček
1982/1983 1. ČNHL - sk. B Vladimír Kobera, Josef Paleček
1983/1984 1. ČNHL Vladimír Kobera - Jan Bolek
1984/1985 1. ČNHL Jaroslav Janeček
1985/1986 1. ČNHL Jaroslav Janeček
1986/1987 1. ČNHL Jiří Novák
1987/1988 1. ČNHL Jiří Novák, Jaroslav Janeček
1988/1989 1. ČNHL Jiří Novák, Jaroslav Janeček
1989/1990 1. ČNHL Miroslav Řehák, Břetislav Kopřiva
1990/1991 1. ČNHL Miroslav Řehák, Břetislav Kopřiva
1991/1992 1. ČNHL Miroslav Řehák, Břetislav Kopřiva
1992/1993 1. ČNHL Jiří Ševčík Karel Franěk, Miroslav Řehák
1993/1994 Extraliga Jiří Ševčík Karel Franěk, Miroslav Řehák
1994/1995 1. liga Ladislav Fejgl, Pavel Smitka
1995/1996 1. liga Martin Urban - Evžen Hošek - Zdeněk Ebel, Evžen Hošek
1996/1997 2. liga - sk. Východ Tomáš Sehnoutka Josef Bury - Miroslav Řehák
1997/1998 2. liga - sk. Východ Tomáš Sehnoutka Miroslav Řehák - Pavel Smitka
1998/1999 2. liga - sk. Západ Tomáš Sehnoutka Miroslav Řehák - René Andrejs
1999/2000 2. liga - sk. Západ Tomáš Sehnoutka
2000/2001 2. liga - sk. Západ
2001/2002 2. liga - sk. Střed Jiří Fibiger, Zdeněk Vinopal
2002/2003 1. liga Jiří Fibiger, Zdeněk Vinopal - Vladimír Jeřábek
2003/2004 1. liga Stanislav Mečiar Vladimír Jeřábek, Robert Horyna
2004/2005 1. liga Stanislav Mečiar Ladislav Kolda, Robert Horyna
2005/2006 1. liga Jaroslav Roubík Ladislav Kolda - Vladimír Jeřábek, Jiří Mička
2006/2007 1. liga Jaroslav Roubík Vladimír Jeřábek, Jiří Mička
2007/2008 1. liga - sk. Západ Jaroslav Roubík Pavel Pazourek, Jiří Mička
2008/2009 1. liga Jaroslav Roubík Pavel Pazourek, Jiří Mička
2009/2010 1. liga Jaroslav Roubík Jiří Mička, Jiří Slabý
2010/2011 1. liga Jaroslav Roubík Jiří Mička, Jiří Slabý
2011/2012 1. liga Martin Koudelka Jiří Mička, Jiří Slabý
2012/2013 1. liga Michal Mikeska Martin Hosták, David Pospíšil, Miloš Říha - Jiří Kučera
2013/2014 Extraliga Jiří Šimánek Peter Draisaitl, Jiří Kučera, Robert Horyna
2014/2015 Extraliga Jiří Šimánek Peter Draisaitl, Jiří Kučera, Robert Horyna
2015/2016 Extraliga Jiří Šimánek Peter Draisaitl, Tomáš Martinec - Vladimír Kýhos
2016/2017 Extraliga Václav Sýkora, Tomáš Martinec, Pavel Hynek

Bilance Hradce Králové s jednotlivými soupeři v Extralize[editovat | editovat zdroj]

- stav k 26.3.2016

Soupeř Zápasy V VP R PP P VG IG
BRNO 12 3 1 0 0 8 16 31
ČESKÉ BUDĚJOVICE 4 2 0 2 0 0 10 7
CHOMUTOV 8 3 1 0 2 2 16 13
JIHLAVA 8 3 0 1 0 4 26 26
JINDŘICHŮV HRADEC 4 1 0 1 0 2 14 20
KARLOVY VARY 12 7 1 0 1 3 32 20
KLADNO 8 4 0 1 0 3 22 19
LIBEREC 12 4 1 0 2 5 37 36
LITVÍNOV 16 6 1 1 1 7 44 49
MLADÁ BOLESLAV 14 4 2 0 5 3 40 39
OLOMOUC 12 7 1 1 1 2 39 30
PARDUBICE 16 6 2 1 2 5 46 41
PLZEŇ 16 8 1 3 0 4 46 42
SLAVIA PRAHA 8 6 0 0 1 1 23 14
SPARTA PRAHA 20 3 2 0 2 13 46 77
TŘINEC 12 5 1 0 1 5 34 42
VÍTKOVICE 16 8 2 0 2 4 48 42
ZLÍN 22 8 1 0 3 10 52 59
Celkem 220 88 17 11 23 81 591 609

Vysvětlivky:
       klub se účastní sezony 2015/16
V — výhry
VP — výhry v prodloužení nebo po nájezdech
R — remízy (v sezóně 1993/94 se zápasy prodlužovaly o 5 minut, když nepadl gól platila remíza)
PP — prohry v prodloužení nebo po nájezdech
P — prohry
VG - vstřelené góly
IG - inkasované góly

Sezóna Zápasy V VP R PP P VG IG
1993/94 48 13 0 11 1 23 146 179
2013/14 58 23 10 - 10 15 139 126
2014/15 56 26 3 - 1 26 145 147
2015/16 58 26 4 - 11 17 161 158

Historická tabulka střelců Hradce Králové v Extralize[editovat | editovat zdroj]

Přehled všech střelců hokejového klubu Hradec Králové v české Extralize (stav k 28.2.2016)[42].
Poř. Jméno Celkem 93/94 13/14 14/15 15/16 16/17
1. Jiří Šimánek 48 - 27 16 5 0
Jaroslav Kudrna 48 0 18 16 14 -
3. Tomáš Mertl 42 - 15 24 3 -
4. Rastislav Dej 40 - 11 12 17 0
5. Rudolf Červený 31 - 4 10 14 0
6. Tomáš Knotek 20 - 6 9 5 -
7. Petr Němeček 19 19 - - - -
8. Patrik Martinec 18 18 - - - -
Brian Ihnačák 18 - - - 18 -
10. Adam Courchaine 17 - - - 17 0
11. Roman Kukumberg 16 - - 8 8 0
12. Jiří Zadražil 15 15 - - - -
13. Peter Frühauf 14 - 8 1 5 0
14. Aleš Zima 12 12 - - - -
15. Tomáš Martinec 11 11 - - - -
Jaroslav Bednář 17 - - - 17 0
Milan Nedoma 11 11 - - - -
18. Petr Koreček 10 10 - - - -
Martin Pláněk 10 - 2 5 3
20. Karel Pavlíček 8 8 - - - -
Tomáš Pospíšil 8 - 3 5 - -
René Vydarený 9 - 5 1 3 0
Patrik Weber 8 8 - - - -
24. Michal Tvrdík 7 - 4 3 0 -
Antonín Honejsek 7 - - - 7 -
26. Bohumil Jank 6 - 2 3 1 -
Lukáš Květoň 6 - 6 - - -
Karel Pilař 6 - - 0 7 -
Vladimír Škoda 6 - 6 - - -
Lukáš Vantuch 6 - - 5 1 -
31. Petr Beránek 5 - - 5 0 0
Bedřich Köhler 5 - - - 5 0
Michal Nohejl 5 5 - - - -
Petr Pavlas 5 5 - - - -
35. Radomír Brázda 4 4 - - - -
Zdeněk Čáp 4 - 0 3 1 0
Stanislav Dietz 6 - - 2 4 0
Jakub Langhammer 4 - 4 - - -
Petr Luštinec 4 4 - - - -
Michal Pahulák 4 4 - - - -
Tomáš Rousek 4 - 4 0 0 0
Collin Valcourt 4 - - 4 - -
43. Pavel Mareček 3 3 - - - -
Peter Mikuš 3 - 2 1 - -
Lukáš Nedvídek 3 - 0 3 0 0
Karel Plášil 3 - 1 1 1 0
Martin Podlešák 3 - 3 - - -
Dávid Skokan 3 - - 3 - -
49. Martin Filip 2 2 - - - -
Tomáš Slovák 2 - - 2 - -
Jakub Suja 2 - 2 - - -
Michal Švihálek 2 - 2 - - -
Tomáš Troliga 2 - - 1 1 -
Jiří Vašíček 2 - - 2 0 -
55. Jan Berger 1 - 0 - 1 0
Petr Čihák 1 1 - - - -
Tomáš Harant 1 - 1 - - -
Jan Hrdina 1 1 - - - -
Jiří Hubáček 1 1 - - - -
Martin Klemenc 1 1 - - - -
Jakub Marek 1 - 1 - - -
Radek Měsíček 1 1 - - - -
František Ptáček 1 - 1 - - -
Jiří Ševčík 1 1 - - - -
David Švagrovský 1 - 1 0 0 -
Libor Zátopek 1 1 - - - -

Klubové rekordy Hradce Králové v Extralize[editovat | editovat zdroj]

Událost Počet Datum Ročník Kolo Soupeř Výsledek Třetiny
Nejvíce vstřelených branek v zápase 9 pátek 1.10.1993 1993/1994 7. HC Stadion Hradec Králové - AC ZPS Zlín 9:1 (2:1, 4:0, 3:0)
9 neděle 4.1.2015 2014/2015 34. Mountfield HK - BK Mladá Boleslav 9:2 (2:0, 4:2, 3:0)
Nejvíce vstřelených branek v jedné třetině 5 pátek 29.11.2013 2013/2014 25. Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec 5:2 (0:1, 0:1, 5:0)
Nejvíce branek v zápase celkově 14 pátek 21.1.1994 1993/1994 38. Vajgar Jindřichův Hradec - HC Stadion Hradec Králové 7:7 (2:3, 3:3, 2:1)
14 pondělí 12.1.2015 2014/2015 35. HC Oceláři Třinec - Mountfield HK 8:6 (2:2, 2:2, 4:2)
Nejvíce inkasovaných branek v zápase 9 pátek 17.9.1993 1993/1994 2. HC Stadion Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:9 (2:5, 1:1, 0:3)
9 úterý 11.1.1993 1993/1994 35. HC Sparta Praha - HC Stadion Hradec Králové 9:3 (2:1, 5:2, 2:0)
Nejvíce inkasovaných branek v jedné třetině 5 pátek 17.9.1993 1993/1994 2. HC Stadion Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:9 (2:5, 1:1, 0:3)
5 úterý 11.1.1993 1993/1994 35. HC Sparta Praha - HC Stadion Hradec Králové 9:3 (2:1, 5:2, 2:0)
5 neděle 13.10.2013 2013/2014 12. Bílí Tygři Liberec - Mountfield HK 6:7 pr. (5:2, 1:2, 0:2 - 0:1)
5 neděle 18.1.2015 2014/2015 39. Mountfield HK - HC Kometa Brno 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)
Nejvíce vstřelených branek v zápase DOMA 9 pátek 1.10.1993 1993/1994 7. HC Stadion Hradec Králové - AC ZPS Zlín 9:1 (2:1, 4:0, 3:0)
9 neděle 4.1.2015 2014/2015 34. Mountfield HK - BK Mladá Boleslav 9:2 (2:0, 4:2, 3:0)
Nejvíce vstřelených branek v zápase VENKU 7 pátek 21.1.1994 1993/1994 38. Vajgar Jindřichův Hradec - HC Stadion Hradec Králové 7:7 (2:3, 3:3, 2:1)
7 neděle 13.10.2013 2013/2014 12. Bílí Tygři Liberec - Mountfield HK 6:7 pr. (5:2, 1:2, 0:2 - 0:1)
Nejvíce vstřelených branek jednotlivce v zápase 3 úterý 19.3.2014 2013/2014 ČF2 HC PSG Zlín - Mountfield HK 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
3 pátek

19.2.2016

2015/2016 46. Mountfield HK - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
3 úterý

22.3.2016

2015/2016 ČF5 Mountfield HK - BK Mladá Boleslav 4:2 (0:1,

0:1,

2:2)

Jubilejní zápasy Hradce Králové v Extralize[editovat | editovat zdroj]

Zápas Datum Ročník Kolo Soupeř Výsledek Třetiny Návštěva
1. zápas úterý 14.9.1993 1993/1994 1. HC Poldi Kladno - HC Stadion Hradec Králové 4:2 (0:1, 2:0, 2:1) 3000
50. zápas neděle 15.9.2013 2013/2014 2. Mountfield HK - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:0, 1:2, 2:0) 5173
100. zápas pátek 7.3.2014 2013/2014 52. HC Škoda Plzeň - Mountfield HK 1:3 (0:0, 1:2, 0:1) 5228
150. zápas neděle 1.2.2015 2014/2015 44. Mountfield HK - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) 4323

Současný kádr (2016–2017)[editovat | editovat zdroj]

Soupiska aktuální k 12. květnu 2016.[43]

Pozice # Jméno Odkud přišel Mateřský klub V klubu od Počet sezón za Hradec
B 90 Česko Ondřej Kacetl Orli Znojmo Orli Znojmo 2013 3
B 30 Česko Jaroslav Pavelka Windsor Spitfires Mountfield HK 2013 4
B ? Slovensko Patrik Rybár HK 36 Skalica ŠHK 37 Piešťany 2016 0
B ? Česko František Veselý Mountfield HK Mountfield HK - 0
O ? Slovensko Martin Bača HK 32 Liptovský Mikuláš Orli Znojmo 2016 0
O ? Česko Jindřich Barák HC Slavia Praha HK 36 HANT Skalica 2016 0
O 69 Česko Zdeněk Čáp Mountfield HK HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2009 7
O 67 Česko Stanislav Dietz ČEZ Motor České Budějovice IHC Písek 2014 2
O ? Slovinsko Blaž Gregorc HK Bled HC Dynamo Pardubice 2016 0
O 95 Česko Štěpán Havránek Mountfield HK Mountfield HK - 1
O 71 Česko Filip Hronek Mountfield HK Mountfield HK - 1
O 95 Česko René Piegl ČEZ Motor České Budějovice ČEZ Motor České Budějovice 2014 2
O 19 Česko Martin Pláněk Orli Znojmo Orli Znojmo 2013 3
O 5 Česko Karel Plášil ČEZ Motor České Budějovice ČEZ Motor České Budějovice 2013 3
O ? Slovensko Martin Štajnoch MHC Prievidza HC Dynamo Pardubice 2016 0
O 23 Slovensko René Vydarený ČEZ Motor České Budějovice HC Slovan Bratislava 2013 3
Ú 26 Česko Jaroslav Bednář HC Slavia Praha HC Slavia Praha 2015 1
Ú 93 Česko Petr Beránek Orli Znojmo HC Kometa Brno 2014 2
Ú 89 Slovensko Tomáš Bulík HC Energie Karlovy Vary HC Prešov 2016 1
Ú 41 Kanada Adam Courchaine Krefeld Pinguine Medicine Hat Tigers 2015 1
Ú 65 Česko Rudolf Červený ČEZ Motor České Budějovice ČEZ Motor České Budějovice 2013 3
Ú 27 Slovensko Rastislav Dej ČEZ Motor České Budějovice HK Púchov 2013 3
Ú ? Česko Richard Jarůšek HC Kometa Brno BK Mladá Boleslav 2016 0
Ú 9 Česko Bedřich Köhler PSG Zlín HC Vítkovice Steel 2015 1
Ú 17 Česko Ondřej Kopta HC Škoda Plzeň HC Škoda Plzeň 2014 2
Ú ? Česko Aleš Krátoška Mountfield HK Mountfield HK - 0
Ú 61 Slovensko Roman Kukumberg HC Slovan Bratislava HC BEZ Bratislava 2014 2
Ú 93 Česko Patrik Miškář Mountfield HK Mountfield HK - 1
Ú 92 Česko Lukáš Nedvídek Mountfield HK Mountfield HK - 3
Ú 25 Česko Radovan Pavlík Mountfield HK Mountfield HK - 2
Ú 62 Česko Radek Pilař Mountfield HK Mountfield HK - 2
Ú 22 Česko Jiří Šimánek ČEZ Motor České Budějovice ČEZ Motor České Budějovice 2013 3

Změny v kádru 2016–2017[editovat | editovat zdroj]

Národnost Jméno Kam Poznámka
Česko Tomáš Král → Česko Piráti Chomutov Předčasný konec smlouvy
Česko Adam Svoboda → neznámo Konec smlouvy
Slovensko Peter Frühauf → neznámo Hledá si nové angažmá
Česko Karel Pilař → neznámo Hledá si nové angažmá
Česko Jiří Vašíček → Slovensko HC Košice Konec smlouvy
Česko Jan Berger → neznámo Konec smlouvy
Česko Antonín Honejsek → Česko HC Kometa Brno Konec hostování
Itálie Brian Ihnačák → Česko HC Sparta Praha Konec smlouvy
Česko Tomáš Knotek → neznámo Hledá si nové angažmá
Česko Jaroslav Kudrna → konec hráčské kariéry Sportovní manažer Mountfield HK
Česko Tomáš Mertl → Chorvatsko KHL Medveščak Konec hostování
Česko Tomáš Rousek → neznámo Konec smlouvy
Česko David Švagrovský → Česko HC Stadion Litoměřice Konec smlouvy
Česko Lukáš Vantuch → neznámo Konec smlouvy
Národnost Jméno Odkud Poznámka
Česko Tomáš Král ← Česko HC Slavia Praha Návrat z hostování
Slovensko Patrik Rybár ← Slovensko ŠHK 37 Piešťany Po skončení smlouvy
Slovensko Martin Bača ← Česko Orli Znojmo Po skončení smlouvy
Česko Jindřich Barák ← Slovensko HK 36 HANT Skalica Po skončení smlouvy
Slovinsko Blaž Gregorc ← Česko HC Dynamo Pardubice Po skončení smlouvy
Slovensko Martin Štajnoch ← Česko HC Dynamo Pardubice Po skončení smlouvy
Česko Richard Jarůšek ← Česko BK Mladá Boleslav Po skončení smlouvy

Historický přehled - play off extraligy[editovat | editovat zdroj]

 • Mountfield HK odehrály 3 sérii (0 vyhraných sérii, 3 prohraných sérii) - stav po play off 2015/2016
Mountfield HK/xxx Ročník Stav série
Mountfield HK - Zlín 2013/2014 - čtvrtfinále 2 : 4
Mountfield HK - Sparta Praha 2014/2015 - čtvrtfinále 0 : 4
Mountfield HK - Mladá Boleslav 2015/2016 - čtvrtfinále 2 : 4
Mountfield HK -
Mountfield HK -
Mountfield HK -
Mountfield HK -

Významní odchovanci klubu[editovat | editovat zdroj]

K nejvýznámnějším odchovancům královéhradeckého hokeje patří:

Brankáři[editovat | editovat zdroj]

Obránci[editovat | editovat zdroj]

Útočníci[editovat | editovat zdroj]

Mladí nadějní odchovanci klubu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Město se stalo majitelem poloviny akcí extraligového klubu [online]. hradeckralove.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 2. 1925–1945 Formování ledního hokeje v Hradci Králové [online]. mountfieldhk.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 3. 75. výročí Meteoru [online]. denik.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 4. Tabulky - 1. liga 2001/02 [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-04]. Dostupné online.  
 5. 1. liga - O udržení [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-04]. Dostupné online.  
 6. Hradecký hokej s novým generálním partnerem [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 7. Město podpoří hradecký hokej částkou přesahující 7 milionů [online]. hradeckralove.org, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 8. Roman Višňák končí. Odejde z postu šéfa prvoligového hokejového klubu [online]. denik.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 9. Višňák: 'Postoj fanoušků mě hrozně mrzí' [online]. denik.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 10. Inspekce KHL navštívila Hradec Králové. Aréna je v pořádku [online]. ihned.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 11. HC Lev Hradec Králové míří do Kontinentální hokejové ligy [online]. nova.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 12. Žádná KHL. ČSLH s účastí Hradce v soutěži nesouhlasí [online]. aktualne.centrum.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 13. Český svaz Hradec v KHL nechce [online]. isport.blesk.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 14. Svaz hlasuje o Hradci v KHL, extraliga je proti [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 15. Hokejový klub Lev Hradec Králové bude hrát ruskou KHL. Sídlo má v Popradu [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 16. HC Lev se stěhuje do Prahy [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 17. Pražský HC LEV vstupuje do prestižní KHL [online]. rozhlas.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 18. KHL se bude hrát v Praze, odsouhlasil svaz [online]. ceskatelevize.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 19. Skončí první liga ve Vrchlabí? Je to reálné, do konce února bude jasno, říká Petr Dědek [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 20. Odcházející mecenáš vrchlabského hokeje: Plný stadion mě vždy potěšil [online]. idnes.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 21. Zemětřesení v hokejovém klubu. Hradecká radnice vyměnila jeho vedení [online]. hradeckralove.org, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 22. Stvrzeno: Manažerský úřad přebírá Kmoníček [online]. denik.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 23. Odcházím od hokeje kvůli kauze ABD, řekl sponzor a člen představenstva [online]. idnes.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 24. Deus ex machina – Petr Dědek [online]. golf.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 25. Nové jméno. Z hokejistů budou HC Královští lvi Hradec Králové [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 26. Hradečtí hokejisté stále nemají led a těsně před sezonou řeší krizové scénáře [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 27. Chladí se! Led bude ve středu [online]. hradeckralove.org, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 28. ABD musí vyrobit led i ve velké hale [online]. hradeckralove.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 29. Hotovo. Kašík zničil sen o postupu, lvům skončila sezona [online]. denik.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 30. Královští lvi přežili. Radnice Hradce Králové svůj příspěvek zvýšila [online]. idnes.cz, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.  
 31. Město zařídilo, že Budvar se točit musí [online]. sport.cz, [cit. 2013-11-01]. Dostupné online.  
 32. Šéf Budvaru: Hokejový klub chtěl 13 milionů, my byli ochotni dát půlku [online]. idnes.cz, [cit. 2013-11-01]. Dostupné online.  
 33. České Budějovice chtějí ukončit smlouvu s Budvarem a zachránit hokej [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-01]. Dostupné online.  
 34. Město řeklo: Ano! Extraliga se stěhuje z jihu Čech do Hradce [online]. denik.cz, [cit. 2013-11-01]. Dostupné online.  
 35. Hradec získá poloviční podíl v hokejovém klubu HC Mountfield [online]. isport.blesk.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 36. Hradec Králové schválil přesun hokejové extraligy z Českých Budějovic [online]. sport.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 37. Hradec v extralize nikdo nechce. Fanoušci podporují Motor [online]. aktualne.centrum.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 38. „Motor! Motor!“ skandoval hokejový národ [online]. budejckadrbna.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 39. Diváci byli úžasní, rozplývá se mladý forvard Jakub Marek [online]. mountfieldhk.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 40. Diváci jsou opravdu fantastičtí, libuje si Peter Frühauf [online]. mountfieldhk.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 41. Snažil jsem se být v klidu, atmosféru jsem si ale hodně užíval, chválí Ondřej Kacetl [online]. mountfieldhk.cz, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online.  
 42. Statistiky Mountfield HK [online]. hokej.cz, [cit. 2013-11-06]. Dostupné online.  
 43. Soupiska 2016/17, mountfieldhk.cz
 44. Změny v kádru, mountfieldhk.cz
 45. Změny v kádru, mountfieldhk.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Tureček, Pavel, Historie hokeje v Hradci Králové aneb "Led byl poněkud měkký", 1. vyd., 2009, 150 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]