Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vinohrady)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
v Praze na Vinohradech
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze-Vinohradech
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze-Vinohradech
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj hlavní město Praha
městská část Praha 3
Obec Vinohrady
Souřadnice
Základní informace
Církev česká římskokatolická
Provincie česká
Diecéze pražská
Vikariát III. pražský
Farnost Nejsvětějšího srdce Páně Praha-Vinohrady
Status farní kostel
Datum posvěcení 8. května 1932
Světitel kardinál Karel Kašpar
Architektonický popis
Architekt Jože Plečnik
Stavební sloh moderní architektura
Výstavba 1929–1932
Odkazy
Adresa náměstí Jiřího z Poděbrad,
Praha 3-Vinohrady
Ulice Náměstí Jiřího z Poděbrad
Oficiální web Srdcepane.cz
Kód památky 40253/1-1332 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v pražské čtvrti Vinohrady je římskokatolický modernistický farní kostel z let 19281932. Nachází se na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Jde o monumentální moderní stavbu známého slovinského architekta Jože Plečnika, která byla realizována v letech 19281932 formou režného zdiva.

Kostel má širokou hlavní věž s rozměrnými kulatými hodinami, která dosahuje výšky 42 metrů. Hodiny mají průměr téměř 7,5 metru a jsou největší v Česku. Během druhé světové války bylo okupanty šest zvonů z věže roztaveno pro výrobu zbraní, v roce 1992 byly vráceny dvě kopie.[1][2]

Stavba je inspirována Noemovou archou,[2] obsahuje detaily s královskou symbolikou (např. fasáda s vystupujícími kameny upomíná královský hermelín, báň na vrcholu věže znázorňuje královské jablko).[1]

V roce 2010 byl tento kostel zařazen mezi národní kulturní památky[3] V roce 2014 jej radnice Prahy 3, Ministerstvo kultury České republiky a Slovinská republika nominovalo na zápis na seznam Světového dědictví.[1]

Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Vnitřek kostela[editovat | editovat zdroj]

Vnitřek chrámu je z neomítnutých ušlechtilých cihel a má 13 m vysoký kazetový strop. Nad oltářem se nalézá 3,15 m vysoká zlacená socha Ježíše Krista z lipového dřeva.[4] Po jeho bocích stojí šest patronů české země (sv. Jan Nepomucký, sv. Anežka, sv. Vojtěch, sv. Václav, sv. Ludmila a sv. Prokop). Autorem soch je Damian Pešan. Varhany byly postaveny v roce 1936 Josefem Melzerem. Obrazy křížové cesty namaloval František Doubek a barevnou výzdobu oken s motivem Srdce Páně navrhl Karel Svolinský.

Šikmé chodníky vedou okolo hodin až na vrchol věže kostela.[5] Vršek však nebývá běžně přístupný veřejnosti. V podzemí je kaple s valenou klenbou.[6]

Nový oltář[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byl do kostela vložen nový oltář čelem k lidu. Na návrh architektů Josefa Pleskota a Norberta Schmidta ho z jednoho kusu Carrarského mramoru vytvořil sochař Petr Váňa. Oltář obsahuje ostatek svaté Markéty Marie Alacoque, která patří mezi iniciátory úcty k Nejsvětějšímu srdci Páně. Posvěcen byl 24. listopadu 2018.[7] Oltář byl zaplacen díky sbírce mezi farníky. Oba architekti provedli návrh oltáře bez nároku na honorář.[8] Mezi odbornou architektonickou a církevní veřejností[kdo?] je však vzhled nového oltáře kontroverzní, zvláště pro jeho vejcovitý tvar, který neladí s původní Plečnikovou vizí interiéru s výhradně pravoúhlými tvary, a odporuje křesťanské tradici, podle které má být oltář ve tvaru krychle, neboť symbolizuje Krista, úhelný kámen církve.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c pba: Plečnikův kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze míří do UNESCO. ČT24.cz 29. listopadu 2014. Dostupné online.
 2. a b MYSLBEK, Mikuláš: Největší hodiny v Česku zdobí Plečnikův pražský kostel. Znovu odbíjejí. iDNES.cz 23. srpna 2014. Dostupné online.
 3. Vláda schválila 38 nových památek
 4. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně | PRAHA STOVĚŽATÁ. stovezata.praha.eu [online]. [cit. 2019-09-17]. Dostupné online. 
 5. Největší hodiny v Česku zdobí Plečnikův pražský kostel. Znovu odbíjejí. iDNES.cz [online]. 2014-08-23. Dostupné online. 
 6. archiweb.cz, Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
 7. ČTK. V zaplněném kostele Nejsvětějšího srdce Páně biskup posvětil nový oltář. Pražský deník. 2018-11-25. Dostupné online [cit. 2019-04-20]. (česky) 
 8. BRŮHOVÁ, Daniela. Dialog s Jože Plečnikem skrze mramor [online]. Český rozhlas, 2019-04-20 [cit. 2019-04-20]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Web farnosti NSP (historie chrámu, pořad bohoslužeb aj.):
 • Chrám Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze 12., na Královských Vinohradech : Dle projektu prof. arch. Jos. Plečnika. Praha: [s.n.], 1932. Dostupné online. 30 pohlednic dokumentuje postup stavby kostela Nejsvětějšího Srdce páně a jeho vysvěcení dne 8. května 1932 a doplňuje je stručný úvod jednatele spolku pro zbudování kostela Alexandra Titla. 
 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kostel Nejsvětějšího srdce Páně ve Wikimedia Commons