Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vinohrady)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
v Praze na Vinohradech
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze-Vinohradech
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze-Vinohradech
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj hlavní město Praha
městská část Praha 3
Obec Vinohrady
Souřadnice
Základní informace
Církev česká římskokatolická
Provincie česká
Diecéze pražská
Vikariát III. pražský
Farnost Nejsvětějšího srdce Páně Praha-Vinohrady
Status farní kostel
Datum posvěcení 8. května 1932
Světitel kardinál Karel Kašpar
Architektonický popis
Architekt Jože Plečnik
Stavební sloh moderní architektura
Výstavba 1929–1932
Další informace
Adresa náměstí Jiřího z Poděbrad,
Praha 3-Vinohrady
Ulice Náměstí Jiřího z Poděbrad
Oficiální web Srdcepane.cz
Kód památky 40253/1-1332 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v pražské čtvrti Vinohrady je římskokatolický modernistický farní kostel z let 19281932. Nachází se na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Monumentální moderní stavba známého slovinského architekta Jože Plečnika byla realizována v letech 19281932 formou režného zdiva. Stavba je inspirována Noemovou archou[1] a královskou symbolikou (např. fasáda s vystupujícími kameny symbolizuje královský hermelín, báň na vrcholu věže královské jablko).[2] V široké hlavní věži kostela (výška 42 metrů) jsou umístěny kulaté hodiny o průměru 7,5 metru, největší v Česku. Během druhé světové války bylo šest zvonů z věže roztaveno pro výrobu zbraní. V roce 1992 byly vráceny dvě kopie.[2][1]

Kostel stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice. V roce 2010 byl zařazen mezi národní kulturní památky[3] a v roce 2014 byl radnicí Prahy 3, Ministerstvem kultury České republiky a Slovinskou republikou navržen na zápis na seznam Světového dědictví.[2]

Interiér kostela[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela z neomítnutých ušlechtilých cihel (13 metrů vysoký) má kazetový strop. Nad oltářem je umístěna zlacená socha Ježíše Krista z lipového dřeva (výška 3,15 m.[4] Po bocích stojí šest patronů české země (sv. Jan Nepomucký, sv. Anežka, sv. Vojtěch, sv. Václav, sv. Ludmila a sv. Prokop) od Damiana Pešana. Varhany byly postaveny v roce 1936 Josefem Melzerem. Obrazy křížové cesty namaloval František Doubek a barevnou výzdobu oken s motivem Srdce Páně navrhl Karel Svolinský. Šikmé chodníky vedou okolo hodin až na vrchol věže,[5] ta není běžně přístupná veřejnosti. V podzemí kostela je kaple s valenou klenbou.[6]

Nový oltář[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byl v kostele instalován nový oltář, umístěný čelem k lidu, který nahradil provizorní oltář z roku 1992. Na návrh architektů Josefa Pleskota a Norberta Schmidta byl zhotoven z jednoho kusu bílého Carrarského mramoru, který sochař Petr Váňa umístil do geometrického středu stavby. Obsahuje ostatek svaté Markéty Marie Alacoque, která patří mezi iniciátory úcty k Nejsvětějšímu srdci Páně. Byl posvěcen 24. listopadu 2018[7] a uhrazen ze sbírky mezi farníky. Oba architekti jej navrhli bez nároku na honorář.[8] Od Plečnikova interiéru s pravoúhlými tvary se liší svým oválným tvarem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b MYSLBEK, Mikuláš: Největší hodiny v Česku zdobí Plečnikův pražský kostel. Znovu odbíjejí. iDNES.cz 23. srpna 2014. Dostupné online.
 2. a b c pba: Plečnikův kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze míří do UNESCO. ČT24.cz 29. listopadu 2014. Dostupné online.
 3. Vláda schválila 38 nových památek
 4. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně | PRAHA STOVĚŽATÁ. stovezata.praha.eu [online]. [cit. 2019-09-17]. Dostupné online. 
 5. Největší hodiny v Česku zdobí Plečnikův pražský kostel. Znovu odbíjejí. iDNES.cz [online]. 2014-08-23. Dostupné online. 
 6. archiweb.cz, Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
 7. ČTK. V zaplněném kostele Nejsvětějšího srdce Páně biskup posvětil nový oltář. Pražský deník. 2018-11-25. Dostupné online [cit. 2019-04-20]. (česky) 
 8. BRŮHOVÁ, Daniela. Dialog s Jože Plečnikem skrze mramor [online]. Český rozhlas, 2019-04-20 [cit. 2019-04-20]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Web farnosti NSP (historie chrámu, pořad bohoslužeb aj.):
 • Chrám Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze 12., na Královských Vinohradech : Dle projektu prof. arch. Jos. Plečnika. Praha: [s.n.], 1932. Dostupné online. 30 pohlednic dokumentuje postup stavby kostela Nejsvětějšího Srdce páně a jeho vysvěcení dne 8. května 1932 a doplňuje je stručný úvod jednatele spolku pro zbudování kostela Alexandra Titla. [nedostupný zdroj]
 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kostel Nejsvětějšího srdce Páně ve Wikimedia Commons