František Bohumil Doubek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Bohumil Doubek
František Bohumil Doubek
František Bohumil Doubek
Narození 20. března 1865
České Budějovice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 26. října 1952 (ve věku 87 let)
Nový Jičín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř a ilustrátor
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Bohumil Doubek[1] (20. března 1865 České Budějovice[2]26. října 1952 Nový Jičín) byl český malíř a ilustrátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

František B. Doubek se narodil v Českých Budějovicích jako syn ševce, rodáka z Ledče nad Sázavou. Jeho matka byla Kateřina Kohoutová, dcera kováře z Hoslovic u Volyně. Mladý Doubek vychodil pět tříd základní školy a dál pokračoval v německé chlapecké škole. V patnácti letech odešel do Prahy, kde navštěvoval v letech 1879-1880 kreslířskou školu Regniérovu. Od roku 1880 se nechal zapsat na Akademii, kde se stal žákem tehdejšího rektora Antonína Lhoty. Dále pokračoval pod vedením Františka Sequense. Dalším Doubkovým profesorem byl malíř František Čermák, žák Rubenův a Tkadlíkův. Roku 1885 opustil pražskou Akademii a odešel do Mnichova. V Mnichově začal studovat v malířské třídě Otto Seitze a kompozici u Liezen-Mayera. V Mnichově se Doubek oženil s Marií Barregovou.

V letech 1914-1918 Doubek narukoval do rakousko-uherského vojska. Po skončení I.světové války pobýval Doubek ještě nějakých pět let v Bavorsku. Roku 1924 se vrátil do Českých Budějovic kde pokračoval neúnavně ve svém díle. Vytvořil portrét starosty Českých Budějovic Otakara Svobody a továrníka Augusta Zátky. Pro děkanský chrám sv.Mikuláše vytvořil hlavní oltář a křížovou cestu. Roku 1933 přesídlil do Prahy, kde vystavoval svá díla a rovněž vytvořil mnoho ilustrací. Portrétoval T. G. Masaryka.[3] Byl členem JUV a v letech 1898-1900 SVU Mánes. V roce 1949 se s přibývajícími zdravotními problémy dostal do sociálního ústavu boromejek v Novém Jičíně, kde nakonec i roku 1952 umřel. Je pohřben na místním hřbitově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Šechtl a Voseček: František Bohumil Doubek (fotografický portrét)
  2. Matriční záznam o narození a křtu
  3. Ateliér Langhans: Doubek, František Bohumil - portrét a text

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hašková, Sabina, František Bohumil Doubek (1865-1952). Život a dílo česko-bavorského malíře, bakalářská práce, FF JCB 2008 On line

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]