Karel Effa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karel Effa
Narození 23. května 1922
Praha
Úmrtí 11. června 1993 (ve věku 71 letech)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Effa, původní jménem Karel Effenberger (23. května 1922 Praha11. června 1993 Praha), byl český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako voják z povolání za 2. světové války sloužil ve Vládním vojsku v období Protektorátu Čechy a Morava, které bylo odveleno do Itálie. Zde posléze zběhl k československým jednotkám bojujícím na straně západních spojenců. Po válce zůstal v armádě v hodnosti četaře[1], hrál a zpíval dva roky v nově vzniklém Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Odtud pak přešel do Divadla satiry, z něj do Divadla státního filmu, odtud pak do Hudebního divadla v Karlíně, z něj si nakrátko odskočil do Divadla ABC, aby se opět vrátil do karlínského divadla. Od roku 1979 byl členem Divadla Semafor.

Karel Effa byl velmi výrazný komediální herec, jež za svůj život vytvořil 71 menších a epizodních filmových rolí – např. padoucha Pancho Kida v české komedii Limonádový Joe aneb koňská opera, černého Gustava ve známém Zemanově filmu Ukradená vzducholoď, či strážce pokladu v pohádkovém filmu Pyšná princezna. Karel Effa po mnoho let působil jako člen hereckého souboru Československého státního filmu, resp. Filmového studia na Barrandově, zahrál si i v Divadle na Fidlovačce, či v někdejším hudebním divadle v pražských Nuslích, působil i v poválečném Divadle satiry.

Kromě vystupování v divadle a ve filmu uskutečnil za svůj život na šest tisíc zájezdových vystoupení[2], kde uplatnil svůj lidový humor, hru na kytaru a zpěv trampských písní. Celý život také zůstal trampem, jezdil do Brd, často do osady Ztracenka.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Jak to v životě chodí, navazovala se v Karlíně i v Nuslích pevná, upřímná přátelství. Jedním z mých největších divadelních přátel byl Karel Effa. Nedožil se bohužel onoho slavného okamžiku, který by prožil spolu s námi, když v roce 1996 získala Slavia po mnoha letech titul mistra ligy. Měl by z toho velkou radost. Karlík byl jedním ze zakládajících členů odboru přátel Slavie, což vždycky s hrdostí zdůrazňoval. A ať se dostal kamkoliv, nikdy nezapomněl, že je slávista a že vystupuje i jejím jménem. Říkal to při každé příležitosti při setkání s lidmi, s nimiž přicházel do styku v klubech nebo při účinkování na různých estrádách.
— Milan Neděla[3]

Vyběrová filmografie[editovat | editovat zdroj]

Autobiografie[editovat | editovat zdroj]

  • 1987 Ve znamení náhody

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční medailon, Český rozhlas Dvojka, 23.5.2017, 10:15
  2. Nos jako znamení (Profil: Karel Effa), Magazín DNES, č. 5, 3. 2. 2011, str. 49
  3. Petr Hořec, Milan Neděla: Rozpomínky, Goldstein & Goldstein, Praha, 1997, str. 3, ISBN 80-86094-12-X, str. 89

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]