Karel Bartošek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Bartošek
Narození30. června 1930
Skuteč, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí19. července 2004 (ve věku 74 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Povoláníhistorik novověku, publicista, historik a filozof
Alma materUniverzita Karlova
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Bartošek (30. června 1930 Skuteč9. července 2004 Paříž) byl český a po emigraci francouzský historik a publicista, jeden ze spoluautorů Černé knihy komunismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Bartošek pocházel z dělnické rodiny, v mládi vstoupil do KSČ a napsal několik velice tendenčních prokomunistických knih, především publikaci Američané v západních Čechách (1953), která pojednávala o „řádění a protilidové činnosti“ amerických vojáků (označovaných za okupanty) v Plzni a v okolí po osvobození tohoto regionu. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, stal se zde profesorem a v letech 19601970 byl členem Československé akademie věd. Ve své odborné práci se zaměřoval především na novodobé české dějiny.

S ortodoxním komunismem se ale postupně rozešel. Významně se angažoval v pražském jaru 1968, byl z KSČ vyloučen, pracoval jako pomocný dělník u Vodních staveb a v roce 1972 byl šest měsíců vězněn. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77. Roku 1982 poté, co StB poslala jeho rodině domů rakev s tím, že je mrtev, emigroval do Francie, kde se připojil k CNRS. Následující rok byl zbaven československého občanství. Ve Francii byl do roku 1996 vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny v Paříži.

Roku 1999 se podílel jako jeden ze spoluautorů na vydání Černé knihy komunismu, která se pokouší shrnout rozličné zločiny (vraždy, deportace, mučení atd.), jejichž pachatelem jsou orgány komunistických států.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]