Karel Bartošek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Bartošek
Narození 30. června 1930
Skuteč, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 19. července 2004 (ve věku 74 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Povolání historik novověku
Alma mater Univerzita Karlova
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Bartošek (30. června 1930 Skuteč9. července 2004 Paříž) byl český a po emigraci francouzský historik a publicista, jeden ze spoluautorů Černé knihy komunismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Bartošek pocházel z dělnické rodiny, v mládi vstoupil do KSČ a napsal několik velice tendenčních prokomunistických knih, především publikaci Američané v západních Čechách (1953), která pojednávala o „řádění a protilidové činnosti“ amerických vojáků (označovaných za okupanty) v Plzni a v okolí po osvobození tohoto regionu. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, stal se zde profesorem a v letech 19601970 byl členem Československé akademie věd. Ve své odborné práci se zaměřoval především na novodobé české dějiny.

S ortodoxním komunismem se ale postupně rozešel. Významně se angažoval v pražském jaru 1968, byl z KSČ vyloučen, pracoval jako pomocný dělník u Vodních staveb a v roce 1972 byl šest měsíců vězněn. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77. Roku 1982 poté, co StB poslala jeho rodině domů rakev s tím, že je mrtev, emigroval do Francie, kde se připojil k CNRS. Následující rok byl zbaven československého občanství. Ve Francii byl do roku 1996 vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny v Paříži.

Roku 1999 se podílel jako jeden ze spoluautorů na vydání Černé knihy komunismu, která se pokouší shrnout rozličné zločiny (vraždy, deportace, mučení atd.), jejichž pachatelem jsou orgány komunistických států.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]