Károly Khuen-Héderváry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Károly Khuen-Héderváry
Khuen-Héderváry Károly VU.jpg

Narození 23. května 1849
Jeseník
Úmrtí 16. února 1918 (ve věku 68 let)
Budapešť
Alma mater Cisterciácké gymnázium v Budapešti (do 1867)
Právnická fakulta v Záhřebu (do 1871)
Piaristické gymnázium v Budapešti ()
Profese politik a diplomat
Ocenění Řád zlatého rouna (1891)
Commons Kategorie Károly Khuen-Héderváry
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Károly Khuen-Héderváry hrabě de Hédervár (23. května 1849, Jeseník16. února 1918, Budapešť) byl rakousko-uherský politik, na konci 19. století zastával funkci chorvatského bána a dvakrát byl zvolen premiérem Uherska.

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Jeho správa tehdejší jižní uherské země byla ovlivněna snahami o pevnější spojení mezi Chorvatskem a zbytkem Zalitavska. Prosazoval myšlenku tzv. Velkého Maďarska (spojených zemí od Karpat po Jadran).

V Chorvatsku provedl celou řadu správních reforem. Za jeho působení země zažila hospodářský růst, rozvíjí se průmysl, byly zakládány nové továrny, banky, pojišťovny, zemědělské podniky, pivovary ad. Rozvíjela se i menší města díky elektifikaci. Proti tomu se však postavilo stále silnější hnutí o dodržování chorvatského státního práva (tzv. Pravaši) a také stoupající chorvatský nacionalismus, který se projevoval především ve městech.

Khuen-Héderváry se stal symbolem maďarizace. Po nepokojích byl v roce 1903 rozhodnutím císaře Františka Josefa I. z bánského úřadu odvolán a stal se uherským ministerským předsedou. Tuto funkci zastával celkem dvakrát; v roce 1903 poprvé a podruhé v letech 19101912.

Předchůdce:
Hermann Ramberg
Znak z doby nástupu Chorvatský bán
18831903
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Teodor Pejačević