Přeskočit na obsah

István Bittó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
István Bittó
Stranická příslušnost
ČlenstvíDeákova strana
Mierová strana
Liberální strana (Uhersko)
Spojená opozice
Umírněná opozice

Narození3. května 1822
Blatná na Ostrove
Úmrtí7. března 1903 (ve věku 80 let)
Budapešť
Profesepolitik
CommonsIstván Bittó
Některá data mohou pocházet z datové položky.

István Bittó de Sárosfalva (3. května 1822, Blatná na Ostrove7. března 1903, Budapešť) byl uherský politik a předseda vlády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodná obec byla součástí Pošeňské župy, kde Bittóův otec zastával funkci podžupana. Svou kariéru začal István Bittó jako státní úředník v Mošoňské župě. V roce 1848 byl zvolen poslancem Uherského sněmu. Poté, co neuspěly ideály revolučního roku 1848, který přinesl Uhersku ozbrojené povstání, byl nucen se ukrývat. Domů se vrátil až v roce 1851. Zanedlouho se přestěhoval do Šomodské župy a tam žil v ústraní.

V letech 1861 a 1865 se stal poslancem za město Szigetvár. V roce 1869 byl zvolen poslancem za město Abrudbánya. Postupně si získal důvěru Ference Deáka a v letech 18711872 tak mohl zastávat funkci ministra spravedlnosti. Následně ze svého postu odstoupil a na další dva roky se stal předsedou parlamentu. Pověření k sestavení vlády získal 24. března 1874. Stal se tak prvním a posledním premiérem, který se otevřeně hlásil k opozici. Dne 3. února 1875 jej ve funkci vystřídal Kálmán Tisza, jehož liberální strana vyhrála volby.

István Bittó byl pochován v rodinné hrobce na hřbitově v Blatné na Ostrově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku István Bittó na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]