Kája Saudek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kája Saudek
Kája Saudek (2006)
Kája Saudek (2006)
Narození13. května 1935
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí25. června 2015 (ve věku 80 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
NárodnostŽidé
Povolánímalíř, autor komiksů, výtvarník, ilustrátor a kreslíř
DětiBerenika Saudková
Patrik Saudek
PříbuzníJan Saudek (bratr)
David Saudek (synovec)
Erik Adolf Saudek (strýc)
Emil Saudek (prastrýc)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kája Saudek, vlastním jménem Karel Saudek (13. května 1935 Praha25. června 2015 Praha) byl český malíř a komiksový kreslíř.[1] Jeho specifické výtvarné dílo doplnilo také několik filmů a populárně naučný televizní seriál Okna vesmíru dokořán, ilustroval též řadu knih a časopisů, mezi nimi i několik z pera Jaroslava Foglara. Byl bratrem (jednovaječné dvojče) fotografa Jana Saudka. Od dubna 2006 ležel ve vegetativním stavu v motolské nemocnici,[2] po devíti letech zemřel.[3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Kája Saudek se narodil v Praze, ale jeho rodina z matčiny strany pochází z jižních Čech.[4] Otec se narodil v Děčíně. Na konci druhé světové války se kvůli svému polovičnímu židovskému původu dostal spolu se svým dvojčetem Janem do koncentračního tábora ve Slezsku pro tzv. míšence. [zdroj?]

americkými komiksy se seznámil už v dětství. V padesátých letech nemohl z politických důvodů studovat, stal se tedy technickým kreslířem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově. V roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii?. Tím se dostal do širšího povědomí a jeho kresby začaly být publikovány šířeji. Patrně největším projektem měl být komiks podle scénáře Miloše Macourka Muriel a andělé. V roce 1969 z něj však vyšla časopisecky jen ukázka několika stran, kniha samotná už vyjít nemohla (nakonec byla vydána v roce 1991). Zajímavostí je, že si jako předobraz ústředních postav vybral skutečné osoby – pro generála-seržanta Xerona (toliko hlavní zápornou postavu) svého bratra Jana, s nímž měl v tu dobu rozepře, a pro Muriel herečku Olgu Schoberovou – tehdejší československý sexsymbol. K tomuto komiksu stejná dvojice autorů vytvořila i druhý díl (Muriel a oranžová smrt), který vyšel až v roce 2009 (mimo jiné i pro podobnost příběhu s invazí v roce 1968; část originálních kreseb se ztratila v tiskárně). V roce 1971 spolupracoval ještě na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Počátkem 70. let se několik let živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět. Dva roky vycházel seriál Lips Tulian podle dobrodružných románů 19. století (byl ukončen na zásah cenzury), další dva roky seriál kreslený na libreta oper (v seriálu byli karikováni zpěváci populární hudby, někteří – zvláště Karel Gott – proti tomu protestovali). Poté byly komiksy v Mladém světě zrušeny. V letech 19761978 maloval Saudek pro pionýrský magazín Stezka ještě komiks na motivy seriálu Třicet případů majora Zemana – všech pět nakreslených dílů spolu s novým (Poslední případ majora Zemana, napsal Jan Reinisch podle novely Jiřího Procházky Zločin na zámku) vyšlo v roce 1999 pod názvem Major Zeman a jeho 6 případů. V Pionýrské stezce pak Saudek pravidelně ilustroval rubriku Olympijský kruh, vytvořil i několik nástěnek (F1, filmové hvězdy) a také vystřihovánku obchodního domu Kotva.[zdroj?] V 5. ročníku vytvořil všechny titulní stránky časopisu.[zdroj?]

Kája Saudek v polovině 80. let

V roce 1979 navázal spolupráci s Českou speleologickou společností, která mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu (tzv. zájmový tisk). V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scenáristů.

V osmdesátých letech také spolu s Vladimírem ŽeleznýmJiřím Grygarem spolupracoval na seriálu Slovenské televize Okna vesmíru dokořán.

V druhé polovině 80. let často svými ilustracemi doprovázel rozvoj počítačové gramotnosti u nás. V polovině roku 1989 ilustroval návod a přebal magnetofonové kazety první oficiálně prodávané počítačové hry v předrevolučním ČeskoslovenskuMěsto robotů

Na počátku devadesátých let byla prakticky všechna jeho díla znovu vydána. On sám ilustroval titulní stránky komiksových magazínů Kometa a znovuvydaných sešitů příběhů Boba Hurikána.

V posledních letech maloval pro časopis NeI Report.

Stal se vzorem i pro další kreslíře. Patrně nejvýznamnější z nich jsou Štěpán Mareš, Miroslav Schoenberg, Jiří Grus, Jiří Šmejkal (nar. 1978) a Jiří Filípek. Kromě uvedených kreslířů ovlivnil řadu dalších méně známých autorů.[5]

Od nehody v dubnu 2006, kdy mu v krku zaskočilo sousto, ležel ve vegetativním stavu v motolské nemocnici.[2] Podle ošetřující lékařky Saudek možná vnímal, naopak bratr Jan ho považoval za mrtvého.[6] Saudkova dcera dokonce uvažovala o euthanazii.[6] V motolské nemocnici zemřel 25. června 2015 ve věku 80 let.[3][7] Pohřben byl na Vyšehradském hřbitově[8].

Rodina[editovat | editovat zdroj]

S manželkou Johanou měl dvě děti, syna Patrika a dceru Bereniku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Výtvarník ve filmech a seriálech[editovat | editovat zdroj]

Komiksy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DIESING, Helena. Kája Saudek. 1. vydání. vyd. Řevnice: Arbor vitae, 2013. ISBN 978-80-7467-046-6. 
  2. a b iDnes. Kreslíř Kája Saudek bojuje v nemocnici o život. iDnes [online]. 2006-04-21 [cit. 2014-02-19]. Dostupné online. 
  3. a b ČRo. Zemřel král českého komiksu Kája Saudek. Český rozhlas [online]. 2015-06-26 [cit. 2015-06-26]. Dostupné online. 
  4. Český rozhlas České Budějovice. V Českých Budějovicích jsem doma, říká Berenika Saudková, dcera slavného kreslíře. 2014-07-08 [cit. 2014-07-16]. Dostupné online.
  5. DIESING, Helena. Kája Saudek. 1. vydání. vyd. Řevnice: Arbor Vitae, 2013. ISBN 978-80-7467-046-6. 
  6. a b REMEŠOVÁ, Michaela. Berenika Saudková: Tátu netrapte, odpojte ho. Blesk [online]. 2010-03-09 [cit. 2014-02-19]. Dostupné online. 
  7. Smutné loučení. Kája Saudek zemřel! Po 9 letech v kómatu
  8. Král českého komiksu Kája Saudek (†80): Dočkal se, už má hrob!. Blesk.cz [online]. [cit. 2020-10-09]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]