Jack Russell teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jack Russell terriér
Jack Russell terriér
Jack Russell terriér
Základní informace
Země původu Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnost 5–6 kg
Výška † ideálně 25–30 cm
Barva bílá s hnědou, černou nebo trojbarevná kombinace, avšak bílá by měla vždy převažovat
Klasifikace a standard
Skupina FCI 3: Teriéři
Sekce FCI 2: Malí teriéři s pracovní zkouškou
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Jack Russell teriér je psí plemeno původem z Anglie. Jedná se o to temperamentního, svéhlavého a inteligentního psa, který je velmi populární především v Austrálii, kde jsou největší chovy, a v Británii, odkud pochází, avšak není zde standardem uznán. Mnohdy se mu přisuzuje zalíbení v legraci a oddanost ke své rodině - jíž považuje za smečku. Typický je i jeho mnohdy přátelský vztah k lidem, díky čemuž se těší i oblibě u dětí (ač faktorů existuje více). Často se využívá pro pracovní a lovecké účely, ku příkladu pro vyhnání lišky z nory či lov drobnější zvěře. Průměrně se dožívá až 15 let jako ostatní psi.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriér byl vyšlechtěn v 19. století v Anglii reverendem Johnem Russellem. Ten chtěl vyšlechtit plemeno, které by vyhovovalo jeho potřebám - vyžadoval u něho rychlost (kvůli schopnosti běžet s jeho foxhoundy) a dispozici práce pod zemí. Nakonec se vyvinuly dvě varianty russell teriéra - Jack Russell teriér a Parson Russell teriér, jenž dosahuje vyššího vzrůstu. Moderní typ Jack Russell teriéra vznikl až v Austrálii, kde se skupinka chovatelů začala zajímat o chov čistokrevného a evidovaného Jack Russell teriéra. Australská linie Jack Russell teriérů je spíše založena na chovu drsnosrstých a hrubosrstých jedinců. Plemeno bylo uznáno FCI až v roce 2000.

Tělesná stavba[editovat | editovat zdroj]

Hlava teriéra je téměř stejně velká jako tělo, má dlouhý čenich, tmavé pysky a čumák. Uši jsou kratší a většinou visí dolů. Někdy jim uši stojí nahoru a sklopí je při změně nálady. Má poměrně mohutný hrudník a kratké rovné spodní končetiny. Délka těla je téměř stejná jako výška. Zadní končetiny jsou i přes menší velikost psa velmi dobře osvalené. Osvalené, pohyblivé a mrštné tělo, umožňuje tomuto pejskovi doskok jak do výšky, tak i do dálky. Nedělá mu problém ani vytrvalý běh a je na svou velikost poměrně rychlý, a proto je tento aktivní pes vhodný pro psí sporty, jako je například agility, freeball či dogfrisbee.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriéři mohou mít 3 druhy srsti - hladkou, hrubou a broken, která je delší, ale přiléhá. Hrubou i broken srst musíme pravidelně trimovat; i u tohoto plemene by se při kvalitním otrimování neměly objevit známky línání. Tato delší srst je povětšinou chovateli více upředňostňovaná, neboť se dozajista snázeji vysává a zároveň nepřilne na koberce takovou mírou jako hladká.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Svéhlavost - zapříčiňují složitější vycvičení, bez něhož se, pro své pudy, toto plemeno často schyluje k pánem nekontrolovatelné honbě za kořistí.
  • Aktivita - V případě jejího nedostatku mnohdy svérázými způsoby projevuje svůj chtíč - ničení interiéru obydlí, verbální projevy (hlasité kňourání, štěkání,...) atd.
  • Přátelství - To jak k ostatním psům (často však jen opačného pohlaví), tak i k lidským bytostem, převážně hravým dětem, kteří jednají v souladu s jeho aktivním způsobem života.

Vzhledem ke své velikosti a běžným nárokům, jako dostačující a vhodné prostředí se ukazuje město či vesnice.

Uchovnění[editovat | editovat zdroj]

V České republice je podmínkou pro jeho uchovnění jedna výstava (pouze klubová nebo speciální výstava), ba s pozitivním výsledkem (tzn. nejhůře velmi dobrá). U psů i fen zařazovaných do chovu musí být doložena kohoutková výška, počet zubů a typ skusu, které musí být posouzeny u jedinců starších 12 měsíců a to na výstavách pořádaných KCHT a KCHT určeným rozhodčím.

Nároky psa[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi neposedné plemeno, s tím se pojí jeho časové i fyzické nároky, a není tedy vhodné pro chovatele s pasivním stylem života. Doporučuje se, aby se přes den uskutečnilo až několik delších procházek a doma byl zabavován tou hračkou, jíž by se mohl s pánem přetahovat nebo ji cupovat. Pokud budeme dbát na dostatečný pohyb psa, zajištěný - buď již řečenými - dlouhými vycházkami či i individuálními pohybovými aktivity jako například agility, frisbee, freeball, aportování - k němuž má dispozice - nebo volným pobíháním s ostatními psy, vyhneme se tak nepříjemnostem v podobě materiálního znehodnocení jistých předmětů (rozkousané boty, roztrhané noviny, převrhnuté odpadkové koše apod.). Dbát by se mělo i na výchovu psa, je jednoduše rozmazlený. Takže by měl mít budoucí pán pevnější ruku. Pes by měl mít většinou ,, trestátko,, kterým se při zlobení trochu bouchne aby se to odnaučil.

Jelikož se jedná o plemeno lovecké, jeho styk s menším hlodavcem může skončit zakousnutím onoho morčete.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Jack Russel Teriér - Psí rasy


Reference[editovat | editovat zdroj]