Čivava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Čivava krátkosrstá

Čivava
Základní informace
země původu Mexiko Mexiko
Tělesná charakteristika
hmotnost 1,5 – 3kg
výška † cca 15 – 23 cm
barva všechny, mimo merle barev
Klasifikace a standard
skupina FCI 9: Společenští a doprovodní psi
sekce FCI 6: Chihuahueno
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Čivava je nejmenší psí plemeno na světě[1], jehož jméno je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Předpokládá se, že tito psi dříve v oblasti střední Ameriky žili volně v norách a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů, malé pejsky najdeme i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.

Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard tohoto plemene v roce 1942, do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA[2]. Skutečnou oblibu si však čivava v Evropě získala až v 80. letech a od této doby se stále drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.

Stavba těla a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Čivava má kompaktní, téměř kvadratické tělo, délka těla je poněkud větší než kohoutková výška. Charakteristickým znakem plemene je zakulacená hlava jablíčkového tvaru, s krátkým a rovným čumákem. Oči jsou kulaté, výrazné, ale nevystupující, uši velké a vztyčené. Trup je dobře stavěný, záda rovná, končetiny silné a dobře osvalené, tlapky malé a oválné. Ocas nese čivava vždy charakteristicky ohnutý nebo zatočený  v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách: krátkosrstá (srst je krátká, lesklá a měkká, přiléhá po celém těle, je mírně delší na krku a ocase) a dlouhosrstá (srst je jemná a hedvábná, rovná nebo lehce vlnitá, tvoří třásně na uších, krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapkách a na ocase).

Barvy jsou přípustné všechny, ve všech odstínech a kombinacích, mimo merle barev[3].

Povaha a péče[editovat | editovat zdroj]

Čivava je mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný malý pes. Přes svou maličkou velikost se hodí pro různé psí sporty, zejména agility. Je velice inteligentní a baví ji učit se nejrůznějším novým kouskům a trikům. Při dobré socializaci má kladný vztah k ostatním psům i větších velikostí, stejně jako k dalším domácím zvířatům. Díky jejímu temperamentu se hodí také do rodin s dětmi, spíše však s dětmi odrostlejšími, která s čivavou budou zacházet šetrně. K malým dětem se nedoporučuje[4].

Vzhledem k malému vzrůstu je potřeba dbát zvýšených ohledů na zacházení s čivavou, zejména aby nedošlo ke zlomeninám či prochladnutí. Čivava se průměrně dožívá 12 - 14 let, při dobré péči však není u tohoto plemene výjimkou ani 18 let.[5]

Nemoci a chov[editovat | editovat zdroj]

Mezi závažné vady se u plemene čivava řadí agresivita nebo bázlivost, otevřená fontanela (defekt lebky), deformace čelistí a váha pod 500g nebo nad 3kg. Typickým zdravotním problémem čivavy je luxace pately (defekt kolenního kloubu), která je do značné míry dědičná[6]. Je proto vhodné se při výběru štěněte čivavy na tyto vady zaměřit a zajímat se o zdraví předků daného vrhu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Morris, Desmond. Psi. Praha: BB/art, 2004, 703 stran. ISBN 80-7341-412-0
  • Andrewsová, Barbara J. Čivava. Praha: Fortuna Print, 2004, 157 stran. ISBN 80-7321-138-6
  • Pacltová, Jitka; Jílková, Zdenka. Čivava. České Budějovice: Dona, 1998, 60 stran. ISBN 80-86136-25-6

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/smallest-dog-living-%28height%29
  2. http://www.civavy-nahaci.cz/
  3. cmku.cz/soubory/plemena/265_civava.doc
  4. http://smart-heart.webnode.cz/stenata/vyber-vhodneho-plemene/
  5. http://www.nasecivavy.cz/kolika-let-se-dozije-civava
  6. http://www.veterina-pisek.cz/publikace/luxace-pately-casty-problem-malych-plemen-psu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]