Čivava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čivava
Čivava dlouhosrstá
Čivava dlouhosrstá
Základní informace
Země původu Mexiko Mexiko
Tělesná charakteristika
Hmotnost 1,5 – 3kg
Výška † cca 15 – 23 cm
Barva všechny, mimo merle barev
Klasifikace a standard
Skupina FCI 9: Společenští a doprovodní psi
Sekce FCI 6: Chihuahueno
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Čivava je nejmenší psí plemeno na světě[1], jehož jméno je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Předpokládá se, že tito psi dříve v oblasti střední Ameriky žili volně v norách a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů, malé pejsky najdeme i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.

Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard tohoto plemene v roce 1942, do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA[2]. Skutečnou oblibu si však čivava v Evropě získala až v 80. letech a od této doby se stále drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.

Stavba těla a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Čivava má kompaktní, téměř kvadratické tělo, délka těla je poněkud větší než kohoutková výška. Charakteristickým znakem plemene je zakulacená hlava jablíčkového tvaru, s krátkým a rovným čumákem. Oči jsou kulaté, výrazné, ale nevystupující, uši velké a vztyčené. Trup je dobře stavěný, záda rovná, končetiny silné a dobře osvalené, tlapky malé a oválné. Ocas nese čivava vždy charakteristicky ohnutý nebo zatočený  v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách: krátkosrstá (srst je krátká, lesklá a měkká, přiléhá po celém těle, je mírně delší na krku a ocase) a dlouhosrstá (srst je jemná a hedvábná, rovná nebo lehce vlnitá, tvoří třásně na uších, krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapkách a na ocase).

Barvy jsou přípustné všechny, ve všech odstínech a kombinacích, mimo merle barev[3].

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://tkolouch.blog.cz/1602/civava a http://www.psimagazin.cz/news/233/15/civava
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:OTRS a Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
případně použijte pro nové přispěvatele:
a vložte sem:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/smallest-dog-living-%28height%29
  2. http://www.civavy-nahaci.cz/
  3. cmku.cz/soubory/plemena/265_civava.doc

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Morris, Desmond. Psi. Praha: BB/art, 2004, 703 stran. ISBN 80-7341-412-0
  • Andrewsová, Barbara J. Čivava. Praha: Fortuna Print, 2004, 157 stran. ISBN 80-7321-138-6
  • Pacltová, Jitka; Jílková, Zdenka. Čivava. České Budějovice: Dona, 1998, 60 stran. ISBN 80-86136-25-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]