West highland white teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
West highland white teriér
West Highland White Terier
West Highland White Terier
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnost 7–10 kg
Výška † cca 28 cm
Barva čistě bílá
Klasifikace a standard
Skupina FCI 3: Teriéři
Sekce FCI 2: Nízkonozí teriéři
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

West highland white teriér neboli westík je plemeno psa. Jedná se o teriéra, plemeno norníků. Pochází z West Highland ve Skotsku [1]. West highland white teriér má za předka kernteriéra, díky cílené plemenitbě však vznikla plemena rozdílných vlastností. Toto plemeno je chovateli oblíbeno jak v Severní Americe tak i v Evropě. Pokud není věnována dostatečná péče srsti, mohou se objevit alergické nemoce kůže, dožívají se kolem 15 let.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

West highland white teriér je plemeno, jehož šlechtění začíná v 19. století ve Skotsku, kde se rodina Malcolmova snaží získat malého bílého teriéra, který by našel uplatnění i jako společník ale i jako lovecký pes. Původně se však využíval hlavně k lovu lišek, vyder a malých hlodavců a škodné [2].

Chov westíků začal nešťastnou náhodou, kdy podplukovník Malcolm zastřelil na lovu svého nejlepšího psa, protože si ho spletl s liškou. Rodina Malcolmů při šlechtění tohoto plemene vybíral bílá štěňata kernteriérů a postupem času vyšlechtil čistě bílé plemeno, které bylo pojmenováno podle svého vzhledu a místě vyšlechtění: skotských vysokohorských vřesovištích (West Highland) a bílé barvě (white). Vybraná bílá štěňata byla křížena s cairn teriérem, skotským teriérem a nejspíše i skye teriérem [3]. Plemeno bylo uznáno již v roce 1905.

Dnes je to velmi oblíbený teriér, kterého najdeme i mimo Evropu. Nejrozšířenější je ve Spojeném Království, krom toho ale také v Německu a Belgii. V České republice jej vidíme zcela běžně.

West highland white teriér

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to pes silné stavby těla, s drzým výrazem, spoustou energie a pravou tvrdohlavou teriérskou povahou. Oči jsou daleko od sebe a jsou tmavé. Hlava je osrstěna delšími chlupy, uši jsou malé a vzpřímené. Hřbet je krátký a rovný s vesele neseným ocasem, který se převážně nekupíruje.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

West highland white teriér je přátelský, hravý, aktivní a učenlivý. Učí se rád, ale trvá mu to delší dobu, než správně váš úmysl pochopí. Je to pes, který se hodí do rodiny, pro lov se dnes již nevyužívá. V chovu v ČR se nepěstují jeho lovecké pudy a proto už u něj skoro vymizely. Je temperamentní a má sklony dělat si nároky na svého pána. Je to dobrý hlídač. S dětmi vychází dobře, sklony kousat a štípat se organizovaných chovem téměř podařilo vymýtit. Pokud si ale bude westík připadat v ohrožení, může kousnout. Je vhodné jej chovat ve větší smečce psů. Se psy většinou toto plemeno vychází dobře, ať je druhý pes jakéhokoliv plemene. Velkých zvířat (krávy, koně) se bojí a většinou na ně reaguje štěkotem. Jinak nemá sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty.

Srst a úprava[editovat | editovat zdroj]

Má dvojitou srst, která ho původně chránila před rozmary skotského počasí - krycí tvrdá srst odolávala dešti, měkká podsada udržovala teplo. Srst je náročná na pravidelnou údržbu. Je potřeba jí nejméně jednou za dva měsíce trimovat. Trimování je vytrhávání odumřelé srsti, která sama nevypadne - west highland white teriér nelíná. Trimování by měl provádět zkušený trimér.

Chov v ČR[editovat | editovat zdroj]

Štěňata

West highland white teriér je označován za mladé plemeno. Český (československý) chov začal již před několika desítkami let - oficiálně byl první west highland white teriér u nás zapsán v roce 1962 [4]. Plemeno v Čechách zakořenilo díky chovatelům, kteří importovali chovné jedince ze zahraničí a neustále rozšiřovali chovnou základnu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. S. 267. 
  2. http://www.pejskar.cz/west-highland-white-terier-96/ [online]. 
  3. http://www.pesweb.cz/cz/west-highland-white-terier [online]. 
  4. http://www.kchmpp.cz/plemena/west_highland_white_terrier.html [online].