Cairn teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cairn teriér
Cairn teriér
Cairn teriér
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnostideálně 6–7,5 kg
Výška †28–31 cm
BarvaKrémová, pšeničná, červená, šedá, nebo téměř černá, žíhání přípustné
Klasifikace a standard
Skupina FCI3: Teriéři
Sekce FCI2: Nízkonozí teriéři
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Cairn teriér, počeštěle též kernteriér, byl až donedávna, kdy jej pomalu začal předstihovat jemu nejpodobnější west highland white teriér, nejpopulárnější teriér Velké Británie. Toto plemeno lze chovat jak v bytě ve městě, tak na statku na venkově. Je to dobrý hlídací pes, snadno se cvičí a je poslušnější než jiní teriéři. Temperament si ovšem ze své historie zachoval. Především samci jsou velmi sebevědomí a občas jsou také problémoví při styku s ostatními psy. Je odolný vůči mrazu i horku. Kerni se vyznačují hravostí, pohyblivostí, dobrou náladou a srdečnou věrností svému pánovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze skotského ostrova Skye, kdy již v době královny Marie Stuartovny pracoval při vyhledávání lišek ukrytých v hromadách kamení (kámen se latinsky nazývá „cairns“ – od tohoto názvu vzniklo také jméno cairn teriér). Na Hebridách se mu říkalo „skye otter“ (vydří), protože lovil i vydry.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kernteriéři mají malé špičaté uši, silný ale lehký čenich a jejich přední tlapky jsou větší a silnější než zadní. Jejich zbarvení může být krémové, pšeničné, téměř černé, šedé nebo červené. Jejich srst je hrubá a hustá. Dožívají se průměrného věku 14 let.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Kernteriér nepatří mezi pečovatelsky náročné psy. Jejich srst nevyžaduje pravidelné česání ani stříhání, ovšem 2x do roka by se měla trimovat – škubat. Naprosto holý ale pes nezůstane. Pod hrubými chlupy mu roste jemná, ale odolná podsada, která psovi po trimování zůstane, a ze které potom narostou další hrubé chlupy.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]