Americký pitbulteriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americký pitbulterrier
Americký pitbulterrier
Americký pitbulterrier
Základní informace
Země původu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Využití společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost psi: cca 16–30 kg
feny: cca 13,5–22,5 kg
Výška † psi i feny: 46–56 cm
Barva žíhaná, rednose, bílá, černá, hnědá, zlatá, ale přípustná je jakákoliv barva.
Klasifikace a standard
Skupina UKC Teriéři
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Americký Pit Bull Teriér (APBT) je plemeno psa ze skupiny teriérů pocházející ze Spojených států amerických. Je to jediné psí plemeno, které bylo oficiálně označeno jako "Pit Bull".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pit Bull Red Nose-Tyson.JPG

Americký pitbulteriér vznikl v USA v 18. století, oficiální chov však v USA začal až v 19. století, kdy ještě stále byly legální psí zápasy, na kterých byl využíván. Má společné předky s americkým stafordširským teriérem, na rozdíl od jiných plemen bulteriérů, která byla po mnoho generací chována hlavně na základě vzhledu, je chov amerického pitbulteriéra zaměřen téměř výhradně na povahu. Oficiální chov však v USA začal až v 19. století. V roce 1896 se pak pan Bennel zasadil o chov tohoto plemene pod organizací United Kennel Club (UKC) [1], který dnes známe jako jeden z předních kynologických klubů.

V dnešní době jsou jak v USA, tak v Evropě, psí zápasy zakázané.

Vzhled a popis[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér se řadí mezi střední plemena, na první pohled je to pes atletické postavy s kvadratickým rámem. Důležitý je i poměr výšky a váhy. Přes to, že plemeno není oficiálně uznáno FCI (Mezinárodní kynologická federace) a nemá tedy oficiálně určený standard, tak by pes neměl být podsadité postavy, mít dlouhé tělo nebo tlusté nohy.[2]

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér je k lidem mírumilovný a svému pánovi i jeho rodině zcela loajální. Svou rodinu brání i za cenu ztráty vlastního života. V rodinném kruhu je přátelský, společenský a hodí se i k dětem. S radostí uvítá každou návštěvu, avšak vůči cizím lidem může být poněkud rezervovaný.

Má vyrovnanou povahu a je velmi odolný proti fyzické i psychické zátěži. Tento pes je sice dobrý společník, ale je to také neúnavný pracant, který potřebuje být neustále něčím zaměstnán.Proto se hodí zejména pro aktivní a sportovně založené lidi.

Během setkání s jinými psy dává americký pitbulteriér najevo svou nadřazenost vůči ostatním, kterou má však geneticky zakódovanou, vzhledem k jeho minulosti. Proto není vhodným plemenem pro začínající kynology a potřebuje nad sebou zkušenou a pevnou ruku.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Nejpodstatnější částí péče o amerického pitbulteriéra je jeho výchova a výcvik. Výchově je třeba se věnovat již od útlého věku a to velice důsledně a s dobrou motivací pro psa. Důležitá je zejména jeho socializace a vybudování si autority.

Jedná se o velice energické plemeno a proto potřebuje hodně pohybu, dlouhé vycházky či jiné sportovní vyžití.

Srst nevyžaduje žádnou nadstandardní péči.[3]

Klasifikace FCI[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér není oficiálně uznaným plemenem FCI. V dnešní době je několik organizací, které vedou plemenné knihy a rodokmeny, ale nejznámější (a zároveň jedna z nejstarších) je ADBA (American Dog Breeders Association), založená roku 1902. Dále pak APBT Registar (Srbsko) nebo za ČR organizace BRBA či APBT Online Register.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pesweb.cz/cz/americky-pitbulterier [online]. 
  2. CZ. Pitbulteriér.cz - Pitbulterier.cz. www.pitbulterier.cz [online]. [cit. 2017-10-07]. Dostupné online. (česky) 
  3. HELLOSANDY.CZ. Americký pitbulteriér - hafici.cz. hellosandy.cz [online]. [cit. 2017-10-07]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]