Americký stafordširský teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Americký stafordšírský teriér
AmericanStafforshireTerrier.jpg
Základní informace
země původu Spojené státy americké Spojené státy americké
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 28–40kg
feny: 26–32kg
výška † psi: 46–48 cm
feny: 43–46cm
barva Jakákoli barva, jedna či více barev. Přípustná je i skvrnitost, srst by však neměla být zcela bílá nebo bílá z více než 80%. Černo-tříslová či černo-játrová se nedoporučují.
Klasifikace a standard
skupina FCI 3: Teriéři psi
sekce FCI 3: Bull Typ Terrier
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Americký stafordšírský teriér je psí plemeno, které má předky v anglických buldocích a teriérech. Jejich křížením vznikli jeho nejbližší příbuzní, americký pitbulteriér a anglický stafordšírský bulteriér. Stafordšírský bulteriér přicestoval do Ameriky z Anglie spolu s anglickými imigranty někdy v 19. století. Pro potřeby psích zápasů, které se staly velmi populární v Americe třicátých let, byl z menšího a lehčího anglického teriéra vyšlechtěn mohutnější a statnější americký teriér. Šlechtění se ubíralo dvěma směry a americký teriér nebyl zpočátku typově ustálen. Protože však bylo nutné ustavit standard plemene, došlo k oddělení obou šlechtitelských linií, a vznikla tak dvě samostatná plemena: americký stafordšírský teriér a americký pitbullteriér, který však ještě nebyl Mezinárodní kynologickou federací FCI jako plemeno uznán. Na rozdíl od svého předchůdce byl stafordšírský teriér šlechtěn pro výstavní účely a v roce 1936 byl schválen jako plemeno Americkým klubem chovatelů psů. V roce 1972 bylo plemeno zaregistrováno i FCI, již jako americký stafordšírský teriér.

American Stafforshire Terrier.jpg

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Americký stafordšírský teriér je menší podsaditý až zavalitý pes. Vyzařuje z něho síla a výkonnost. Výška v kohoutku je obvykle 43 až 48 cm, váha feny je 18 až 25 kg a psa 23 až 28, často i více kg. Hlava je klínovitá s širokou lebkou, zřetelnými lícemi a kulatou, silnou tlamou. Oči má tmavé, posazené široko od sebe, bez růžových víček (výjimku tvoří psi s bílou maskou). Uši jsou krátké složené do tvaru listu růže, dnes již nekupírované. Silný krk a mohutné svalnaté plece přecházejí v krátký hřbet, mírně se svažující k zádi. Žebra jsou dobře klenutá, ocas je krátký, nízko posazený, kuželovitě se zužující a dnes již také nekupírovaný. Končetiny jsou silné, dobře osvalené se středně velkými tlapami. Srst má americký staford krátkou a lesklou, drsnou na dotek a hustou. Je buďto jednobarevný, nebo skvrnitý, nikdy by však neměl být zcela bílý. Průměrný věk tohoto plemene je 12 let.

AmStaff3.jpg

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, je to pes vhodný k dětem i do bytu. Je to typický ochranitel a obranář. Přestože je příslovečně odvážný, pokud je správně vychován, není nikdy agresivní. Pokud však byl vychován nedůsledně, může být agresivní vůči jiným psům a velmi zřídka i nedůvěřivý k cizím lidem, třebaže ve vztahu k lidem u tohoto psa obvykle nebývají problémy. Přece jen jsou v jeho krvi geny zápasníků. Vzhledem k tomu, že toto plemeno nemá ve své povaze zakódovanou agresi vůči lidem a je za normálních okolností přátelské i k úplně cizím, není AST příliš využitelný pro hlídání objektů. Případného zloděje a narušitele spolehlivě odradí pouhý vzhled tohoto na svou velikost enormně silného psa. Někdy je poněkud tvrdohlavý, a proto vyžaduje opravdu disciplínu. Je velmi pohyblivý a čilý a neobyčejně zvídavý ke svému okolí. Je to dobrý krysař, ale i osobní strážce. Ve vypjatých situacích se umí rychle a správně rozhodnout, jinak je ale klidný a mírný. Ve hře je schopen dobře rozeznat dospělého člověka od dítěte a podle toho také jedná.

Důležitá při držení psa je opatrnost a důslednost. Špatně vychovaný americký staford může být nebezpečný pro své okolí. Vyžaduje proto pevnou ruku. Toto plemeno je vhodné chovat v bytě, kde je mu umožněn neustálý kontakt s jeho pánem.

Klasifikace FCI[editovat | editovat zdroj]

Dle klasifikace FCI je americký stafordšírský teriér zařazen do skupiny III.- teriéři, sekce 3 - teriéři typu bull, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je AST. Využitím je převážně jako sportovní a pracovní pes, hlídač, strážce a společník.

American Staffordshire Terrier pup.JPG

Milý společník nebo bojový pes?[editovat | editovat zdroj]

Samotné označení "bojové plemeno" je typický novinářský nesmysl, neboť žádné z plemen FCI nebylo oficiálně uznáno jako plemeno bojové. Americký stafordšírský teriér je milý společník, který má většinou rád i veterináře. Bohužel má pověst agresivního psa. Důvod je jasný, když člověka pokouše nějaký roztomilý psík, vypadalo by to divně. Proto novináři dají obrázek pitbulla nebo staforda, aby to vypadalo hrůzostrašně. Staford je úžasný společník k dětem.

Ovšem je nutné zvážit, zda máte opravdu dostatek času a trpělivosti na výchovu tohoto aktivního plemene. Jak je již zmíněno výše, tento pes byl šlechtěn zejména pro pracovní činnost, tedy je velmi vytrvalý a energický. Nevěnujete-li mu dostatek času, často začne vyhledávat zábavu po svém a nebude poslušný. V některých případech se pak stává, že takto dlouhodobě zanedbávaný pes je agresivní, ať už na jiné psy (k čemuž byl vlastně vyšlechtěn), nebo v těch horších případech na lidi. Pokud vás pokouše malý pes, nejspíš to spraví náplast či trocha obvazu. V případě AST, který má velmi pevný skus a při kousání "nepřekusuje", je těžké jej přesvědčit, aby přestal a následky bývají někdy vážné, ne-li smrtelné. Na druhou stranu jsou velice oddaní a při správném zacházení mají veškeré dobré vlastnosti, které byste od psa mohli očekávat. Amstafa vřele doporučuji všem psychicky vyrovnaným lidem, neb jaký pán, takový pes.

Stafordšírský bulteriér

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér je celkově výrazně menší než americký stafordšírský teriér, i při podstatně nižší výšce a hmotnosti je ale stejně jako americký staford velice statný a mohutný. Se svým větším americkým příbuzným ho pojí i výrazná inteligence a přátelská povaha vůči lidem. K ostatním psům může vystupovat též dominantně.

Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je vzhledově s americkým stafordšírským teriérem snadno zaměnitelný. Ostatně jejich původ je až do oddělení obou linií někdy před druhou světovou válkou naprosto identický. Jeho vzhled je však daleko variabilnější než u standardem přesně určeného vzhledu stafordšírského teriéra. Jeho kohoutková výška i tělesná hmotnost může být vyšší i nižší než u AST. Čenich může být v jakémkoli zbarvení. Americký stafordšírský teriér má oproti němu o něco širší postavu, takže působí o něco mohutnějším dojmem, čenich je vždy černý. Pitbulteriér je v  určitých zemích zakázán kvůli několika případům, při nichž došlo ke konfliktnímu a agresivnímu chování vůči ostatním psům a někdy i lidem. Obecně je dominantnější ve vztahu k ostatním psům než americký stafordšírský teriér. Je však stejně mírný a přátelský vůči lidem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]