Foxteriér hladkosrstý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnost8 kg
Výška †40 cm
BarvaTricolor, bicolor
Klasifikace a standard
Skupina FCI3: Terriéři
Sekce FCI2: Vysocí a střední teriéři
ČMKUstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Foxteriér hladkosrstý je potomek buldoků, bíglů a manchester teriérů. V České republice je toto plemeno velmi oblíbené a jeho počty se zde stále zvyšují. Od roku 1874 bylo také jako samostatné plemeno zapisováno do plemenné knihy Kennel Clubu [1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní využití tohoto plemene bylo lovení hlodavců a lov lišek, k čemuž byl vyšlechtěn ve Velké Británii okolo 19. století, přesné záznamy o křížení tohoto plemene s jinými nejsou, ale podle vzhledu a společných genů patří mezi jeho předky hladkosrstý black and tan teriér, bígl a buldok. Dále se uvádí vliv skotských teriérů na aktuální vzhled a charakter tohoto plemene. „Foxteriér“ se mu říká proto, že anglické slovo „fox“ znamená liška a latinské slovo „terra“ znamená země. Bylo upřednostňováno hlavně bílé zbarvení, aby se nepletlo s liškou – to byl častý problém jezevčíků, kteří byli původně také norníci.

V roce 1862 se v britském Irlingtonu konala velká výstava psů, kde byl poprvé foxteriér představen. V roce 1863 byli v Birminghamu představeni tři foxteriéři, kteří jsou dodnes považováni za přímé předky všech dnešních foxteriérů – Tartar, Old Jock a Old Trap.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Neveliký, pohyblivý a čilý pes silné kostry, ne však hrubý. Nemá mít příliš dlouhé končetiny. Je to dobře stavěný lovecký pes, skvěle osvalený a mrštný. Hlava je dlouhá a plochá, užšího tvaru. Stop je jen mírně vyznačen. Oči má malé, tmavé a dosti hluboce posazené, s jasným a inteligentním výrazem, bělmo většinou není moc vidět. Uši jsou malé, do písmene „V“, natočené dopředu, nikdy ale nejsou svěšené po straně hlavy. Krk má čistý a svalnatý, je bez hrubosti, spíše delší. Hřbet je krátký a rovný, hodně úzký. Vysoko nadsazený ocas je nošen vzhůru, nikoli stočený přes hřbet. Nohy mají na svůj celkový vzrůst krátké, dobře osvalené. Foxteriéři mají kulaté kompaktní tlapky s mírně klenutými prsty a silnou kůží na polštářcích.[2]

Váží okolo 8 kg a výška se pohybuje v rozmezí 38–42 cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jsou temperamentní, živí, veselí, ostražití psi. Zároveň je také ale tvrdohlavý a mazaný, až je to někdy nepříjemné. Nejraději jsou se svým pánem doma, ale pohyb milují a jsou schopni se přizpůsobit vašemu rytmu života. Celou svoji rodinu milují, jsou jí věrní a v případě nejvyšší nouze dokáží i zaútočit. Rádi se učí, co je baví, a pokud na to zrovna nemají chuť, nedonutíte je k tomu. Dobře vychází s dětmi, avšak psi (samci) se mohou chovat vůči ostatním psům dominantně, což by mohlo vyprovokovat rvačku. Foxteriér je výborný hlídač, na hrozící nebezpečí upozorní štěkotem. Mají sklony k uštěkanosti.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno se nehodí pro alergiky! Pokud ho nebudete aspoň 1× za dva dny pořádně vyčesávat, ani nestačí dolínat zimní srst a už mu bude znovu narůstat! Srst vyžaduje hodně česání, avšak s mytím šamponem se to přehánět nemusí.

Výcvik je nutností. Tito psi potřebují důrazný ale ne tvrdý výcvik i výchovu, ve kterém jim ukážete, jak se mají chovat a jakékoliv nežádoucí návyky nebudete tolerovat.

Vyžaduje pohyb, bez něj by mohlo toto plemeno mít sklony k agresivitě, nervozitě nebo hyperaktivitě, která je častým problémem dnešních jedinců tohoto plemene.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Hladkosrstý foxteriér se dá využít hlavně jako lovecký pes pro myslivce, ale často ho uvidíme i jako společníka „na doma“ nebo sportovce na dráze agility nebo jiných sportů. Má i velmi dobrý nos, takže se dá využít i ke stopování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace pochází z oficiální webu AKC – http://www.akc.org/.
  2. Odstavec o vzhledu je výtahem z oficiálního a aktuálního standardu plemene foxteriér dlouhosrstý dle FCI.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]