Bostonský teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bostonský teriér
BostonTerrierBrindleStand w.jpg
Základní informace
Země původuUSAUSA USA
Průměrný věk13 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost6,5–11,5 kg
Výška †38–43 cm
Typ srstikrátká, hladká
Barvačerná s bílými znaky
žíhaná s bílými znaky
Klasifikace a standard
Skupina FCIteriéři
FCIstandard
ČMKUstandard
† výška uváděna v kohoutku

Bostonský teriér (anglicky Boston terrier) je psí plemeno původem z USA, konkrétně z Bostonu, vyšlechtěné k psím zápasům. Časté neúspěchy v zápasech, především kvůli silnějším stafordšírským bulteriérům, vedly k tomu, že plemeno na čas upadalo, později bylo ale znovu objeveno jako dobrý společník.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Vyšlechtěn byl v USA, v druhé polovině 19. století, původně jako bojové plemeno křížením anglického buldoka, boxera a bílého anglického teriéra. Kvůli neúspěchům v soubojích a oblíbenějšímu bojovému psu stafordšírskému bulteriérovi se ale začal využívat jen pro lov krys, a jeho populace se pomalu snižovala. Ve starších záznamech je uváděn jako americký bulteriér, lidově ho v Americe nazývají i jako „amerického gentlemana“, protože je to malý, přítulný a zároveň velmi inteligentní a bystrý pes.[1] Dnes je uznáván Mezinárodní kynologickou federací (FCI),[2] UKC (United Kennel Club)[3] i AKC (American Kennel Club).[1]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Malý, kompaktní pes s vydatnou stavbou těla, malou vahou ale velkou inteligencí. Bostonský teriér má velmi krátkou ale hustou srst, která pokrývá celé jeho tělo. Má většinou žíhanou barvu s bílou náprsenkou nebo černou s bílou náprsenkou a znaky na hlavě. Na dotek je hladká.

Má krátkou, výraznou hlavu s krátkým a tzv. „přimáčklým“ nosem. Má velké, trojúhelníkovité uši, které nosí úplně vztyčené. Jsou velmi vysoko nasazené. Oči jsou malé, kulaté s hnědou duhovkou a daleko od sebe. Bělmo je vidět. Výraz je velmi inteligentní ale zároveň "pohodový". Čelní stop je dobře patrný. Skus je nůžkovitý.

Krk je středně dlouhý, rovný a osvalený. Také dobře osrstěný, ale srst na něm zároveň nevytváří límec. Hřbet je velmi dlouhý oproti ostatním částem těla. Je rovný, široký a osrstěný. Ocas je velmi krátký.

Nohy jsou dlouhé a osvalené, nesmí být do "O". Tlapky nejsou úplně kulaté, mají spíše oválnější tvar s tmavými drápky.

Hmotnostně je toto plemeno rozděleno do tří tříd; lehký bostonský teriér je pod 6,8 kg, střední teriér je 6,8 – 9 kg a velký teriér má 9 – 11,35 kg. Dorůstá 38 – 43 cm v kohoutku.[4]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Boston Terrier Puppy 001.jpg

Je to chytrý, bystrý a zároveň přátelský a mazlivý pes. Má inteligentní výraz a dlouhou paměť, ve které si ukládá všechny povely, které se jednou naučí. Také je hravý a nejlépe mu je, když může být s vámi v pohodlí domova.

K cizím se zpočátku bude chovat odtažitě a bude je ignorovat, časem si na ně ale zvykne a velmi si je oblíbí. Nesmí být agresivní či až příliš přátelský. Na každého nezvaného hosta reaguje hlasitým štěkotem, ale nemá sklony k uštěkanosti.

Svoji rodinu miluje a dokáže ji a její majetek dobře bránit. Je loajální i k dětem, ale nesmí se jim dovolit, aby si se psem dělaly, co chtějí, protože bostonský teriér si nic nenechá líbit.

Ostatní zvířata má rád a nevyhledává s nimi potyčky, ale pokud před ním zvířata začnou utíkat, většinou je prožene. Bostonské teriéry je vhodné chovat i ve větším počtu, protože si spolu dobře rozumí.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Výcvik tohoto plemene není nutností, ale kvůli jeho vitální povaze by bylo dobré, aby uměl aspoň přivolání. Výchova musí být důsledná a jasná, ale v žádném případě nesmí být bit či jinak trestán, jinak si vůči majiteli vytvoří averzi a se svou dobrou pamětí na to jen tak nezapomene. Je čistotný.

Potřebuje důkladnou socializaci, ve které se seznámí se vším, co ho bude v životě potkávat, aby nebyl v dospělosti ustrašený.

Vycházky nevyžaduje, ale je schopný se přizpůsobit a chodit na dlouhé procházky nebo i na plavání. Pozor je třeba dávat na přehřátí, proto pro něj není vhodný pohyb u kola. Hlavně při epilepsii je nutné náročný pohyb co nejvíce omezit a snížit jej jen na procházky v co nejlehčím terénu.

Celoroční pobyt venku pro bostonského teriéra není vhodný, protože jeho srst nemá podsadu a mohl by trpět chladem.[5] Nejraději je v přítomnosti lidí, proto je lepší ho mít v bytě či domě. Je to společenské plemeno, velmi kontaktní s fixací na svého pána, kterého má silnou tendenci ochraňovat spolu s celou rodinou.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Boston Terrier Dog Breed Information. American Kennel Club [online]. [cit. 2020-02-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Boston terrier. www.fci.be [online]. [cit. 2020-02-20]. Dostupné online. 
  3. Breed Standards : Boston Terrier | United Kennel Club (UKC). www.ukcdogs.com [online]. [cit. 2020-02-20]. Dostupné online. 
  4. Odstavec o vzhledu je výtahem z oficiálního platného standardu plemene bostonský teriér dle FCI.
  5. Bostonský teriér – Alíkoviny. Alík.cz [online]. [cit. 2020-02-20]. Dostupné online. 
  6. GARDNER, Donnie. 3 Reason Why Boston Terriers Are Great Watchdogs. Boston Terrier Society [online]. 2019-05-29 [cit. 2020-02-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]