Bostonský teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bostonský teriér
BostonTerrierBrindleStand w.jpg
Základní informace
Země původu USAUSA USA
Využití společník
Průměrný věk 13 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost 6,5–11,5 kg
Výška † 38–43 cm
Typ srsti krátká, hladká
Barva černá s bílými znaky
žíhaná s bílými znaky
† výška uváděna v kohoutku

Bostonský teriér (anglicky: boston terrier) je psí plemeno původem z USA – z Bostonu a byl vyšlechtěn k psím zápasům. Kvůli častým neúspěchům a mnohem lepšímu psu – stafordšírskému bulteriérovi – upadl v zapomnění, ale dnes se ho popularitu pomalu rozrůstá.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Vyšlechtěn byl v USA, v druhé polovině 20. století, původně jako bojové plemeno křížením anglického buldoka, boxera a bílého anglického teriéra. Kvůli neúspěchům v soubojích a oblíbenějšímu bojovému psu — stafordšírskému bulteriérovi — se ale začal využívat jen pro lov krys, a jeho populace pomalu upadalo, Ve starších záznamech ho najdeme jako amerického bulteriéra, lidově ho v Americe nazývají i jako "amerického gentlemana", protože je to malý, přítulný a zároveň velmi inteligentní a bystrý pes.[1] Dnes je uznáván FCI, UKC (United kennel club) i AKC (American kennel club).

2014: Jen v České republice je již více než deset chovných stanic tohoto plemene. Stejně tak je tomu i v celé západní Evropě. Postupně si získává svoji popularitu po celém světě, ale je využívaný pouze jako společník.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Malý, kompaktní pes s vydatnou stavbou těla, malou vahou ale velkou inteligencí. Bostonský teriér má velmi krátkou ale hustou srst, která pokrývá celé jeho tělo. Má většinou žíhanou barvu s bílou náprsenkou nebo černou s bílou náprsenkou a znaky na hlavě. Na dotek je hladká.

Má krátkou, výraznou hlavu s krátkým a tzv "přimáčklým" nosem. Má velké, trojúhelníkovité uši, které nosí úplně vztyčené. Jsou velmi vysoko nasazené. Oči jsou malé, kulaté s hnědou duhovkou a daleko od sebe. Bělmo je vidět. Výraz je velmi inteligentní ale zároveň "pohodový". Stop je nezřetelný, takřka nevyjádřený. Skus je nůžkovitý.

Krk je středně dlouhý, rovný a osvalený. Také dobře osrstěný, ale srst na něm zároveň nevytváří límec. Hřbet je velmi dlouhý oproti ostatním částem těla. Je rovný, široký a osrstěný. Ocas je velmi krátký.

Nohy jsou dlouhé, nesmí být do "O". Osvalené. Tlapky nejsou úplně kulaté, spíše připomínají oválnější tvar. Drápky jsou tmavé.

Hmotnostně je toto plemeno rozděleno do tří tříd; lehký bostonský teriér je pod 6,8 kg, střední teriér je 6,8 – 9 kg a velký teriér má 9 – 11,35 kg. Dorůstá 38 – 43 cm v kohoutku.[2]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Je to chytrý, bystrý a zároveň přátelský a mazlivý pes. Má inteligentní výraz a dlouhou paměť, ve které si ukládá všechny povely, které se jednou naučí. Také je hravý a nejlépe mu je, když může být s vámi v pohodlí domova, ovšem ani celoroční pobyt venku mu nedělá potíže.

K cizím se zpočátku bude chovat odtažitě a bude je ignorovat, časem si na ně ale zvykne a velmi si je oblíbí. Nesmí být agresivní či až příliš přátelský. Na každého nezvaného hosta reaguje hlasitým štěkotem ale nemá sklony k uštěkanosti.

Svoji rodinu miluje a dokáže ji a její majetek dobře bránit. Je loajální i k dětem, ale nesmíte jim dovolit, aby si se psem dělaly co chtějí, protože bostonský teriér si nic nenechá líbit!

Ostatní zvířata má rád a nevyhledává s nimi potyčky, ale pokud před ním zvířata začnou utíkat, většinou je prožene. Je vhodné je chovat i ve větším počtu, protože mezi sebou si dobře rozumí.

Boston Terrier Puppy 001.jpg

Péče[editovat | editovat zdroj]

Výcvik tohoto plemene není nutností, ale kvůli své vitální povaze by bylo dobré, aby uměl aspoň přivolání. Výchova musí být důsledná a jasná, ale v žádném případě nesmí být bit či jinak trestán, jinak si vůči majiteli vytvoří averzi a se svojí dlouhou pamětí na to "jen tak nezapomene". Je čistotný a nebývá s ním problém.

Potřebuje důkladnou socializaci, ve které se seznámí se vším, co ho bude v životě potkávat, aby nebyl v dospělosti ustrašený.

Vycházky nevyžaduje, ale je schopný se vám přizpůsobit a chodit s vámi na dlouhé procházky nebo i na plavání. Pozor si musíte dávat na přehřátí, a proto pro ně není vhodný pohyb u kola. Hlavně při epilepsii je nutné náročný pohyb co nejvíce omezit a snížit jej jen na procházky v co nejlehčím terénu.

Je vhodný pro celoroční pobyt venku, pokud bude mít zateplenou boudu, ale nejraději je ve vaší přítomnosti, proto je lepší ho mít v bytě či domě, kde je také spokojený.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. American kennel club - akc.org
  2. Odstavec o vzhledu je výtahem z oficiálního platného standardu plemene bostonský teriér dle FCI.