Německý lovecký teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Německý lovecký teriér
Jagdterrier.jpg
Základní informace
Země původu NěmeckoNěmecko Německo
Využití lovecký pes, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost Pes: 9-10kg
Fena: 7,5-8,5kg
Výška † 33-40cm
Barva black and tan, brown and tan
Klasifikace a standard
Skupina FCI Teriéři
Sekce FCI Malí teriéři
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Německý lovecký teriér (německy: Deutscher Jagdterrier) je plemeno psa známé i jako Jagdteriér.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Je to německé plemeno, vyšlechtěné v Bavorsku po 1. světové válce. Mezi jeho možné předky patří foxteriér, lakeland teriér, velšteriér a nejspíše i manchester teriér, po kterém toto plemeno zdědilo zbarvení [1]. Starší varianta je hladkosrstá, hrubosrstá varianta vznikla později [1]. Původním záměrem křížení byl zdatný lovecký pes, což se skutečně podařilo a v dnešní době jsou německý lovecký teriér a český teriér jediní mimoostrovní teriéři, kteří se využívají i nadále jako lovečtí psi [2].

Poprvé byl německý lovecký teriér předveden na výstavě psů v Giessenu v roce 1927, jako plemeno byl uznán až v roce 1933[3]. Oficiální zkratka pro toto plemeno používaná v České republice je NLT. Vyskytuje se zde již běžně, ale nejpočetnější je v Německu a Anglii.

Hrubosrstý jagdteriér

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Německý lovecký teriér má opravdovou "teriéří povahu" — je odvážný, dominantní, inteligentní, pozorný a rád vyvolává šarvátky s ostatními psy. V jeho chovu se podporují lovecké pudy, proto má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje cyklisty nebo zvířata. Je velmi aktivní a proto se nehodí jako společník, pokud mu majitel neposkytne dostatek pohybu. Je velmi temperamentní.

Je pozorný, rozhodný, nebojácný pes s vrozenou ostrostí ke škodné zvěři, skvělý stopař, nebrání se ani práci ve vodě. Jeho hlavním úkolem je lov lišek a slídění zejména černé zvěře.

S dětmi vychází dobře a přesto že má vysoký práh bolesti, nenechá si dětské hry beze všeho líbit. Pokud si bude malé dítě hrát se psem, je důležitá opatrnost.

Není vhodné jej chovat ve větších smečkách psů, protože je velmi dominantní a rád vyvolává potyčky. Jiná zvířata mu nevadí a většinou je ignoruje, pokud však začnou utíkat, začne je pronásledovat.

Je to dobrý hlídač s vysokým hlasem. Ochraňuje majitelům majetek. K cizím se chová odtažitě, ale ne bojácně nebo agresivně.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Péče o srst[editovat | editovat zdroj]

Hladkosrsté štěně jegdteriéra

Péče o srst hladkosrsté varianty není náročná. Líná 2x ročně, v tomto období je potřeba vyčesávat ji častěji než normálně. Pokud nelíná, stačí vyčesat jednou za týden.

Hrubosrstá varianta se musí nechat 2x ročně trimovat, protože srst sama neopadá, je tedy nutné ji vytrhat. Není vhodné ji příliš často mýt šamponem, naopak; měli bychom se tomu co nejvíce vyvarovat. Časté mytí šamponem poškozuje strukturu srsti psa, to pak způsobuje vypadávání a následné problémy s kůží, jako jsou mokvavé záněty.

Pohyb[editovat | editovat zdroj]

Vyžaduje mnoho pohybu a zátěže. Má téměř nevyčerpatelnou zásobu energie a je pro něj vhodný veškerý druh pohybu, od plavání po horské túry. Nejvíce mu ale vyhovuje samostatný lov. Pokud nemá dostatek pohybu, ventiluje si svoji energii tím, že hrabe a zahrabává věci. Později se může stát i stereotypní nebo agresivní.

Výcvik a výchova[editovat | editovat zdroj]

Není vhodný pro začínající chovatele, protože je tvrdohlavý a dominantní. Pokud ho chovatel nezvládne usměrnit nebo ho nebude vychovávat od štěněcího věku, může to mít katastrofální následky. Není to pes do bytu a už vůbec ne "do postele". Výcvik musí vést někdo, kdo má již zkušenosti s takovými psy a umí být dominantní a "nad věcí".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. S. 262. 
  2. http://terriers.wz.cz/historie/15_jagdterier_historie.html [online]. 
  3. http://www.pesweb.cz/cz/nemecky-lovecky-terier [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

na stránkách ČMKU