Welsh Corgi Cardigan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Welsh Corgi Cardigan
Welsh Corgi Cardigan
Welsh Corgi Cardigan
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Výška † ideálně 30 cm
Barva jakákoliv barva, ale bílá by neměla převažovat
Klasifikace a standard
Skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
Sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Welsh Corgi Cardigan je původem honácké psí plemeno. Je to čilý, silný, mohutně stavěný, aktivní pes, dlouhého těla, hlava a ocas připomínají lišku. Z podstaty je celkem sebejistý, velmi čilý, zvědavý a přizpůsobivý.[zdroj?] Výcvik je snadný. Velmi rád se učí a pro svého pána udělá cokoliv. Jsou to psi poměrně dost závislí na člověku a to se projevuje třeba na procházkách, kde nejeví snahu utíkat. Problémy s odvoláním jsou při správné výchově a socializaci zcela minimální.

Corgi v žádném případě není kotcový pes. K cizím lidem může být odměřený. Pro corgiho, jako dobrého společníka, je třeba už od útlého věku ho seznamovat s cizím prostředím. Ve smečce psi někdy mívají snahu být dominantní, ale v okamžiku, kdy jsou jim stanoveny hranice, se podvolí a už nebývá problém. Vychovaný cardigan je k cizím psům přátelský a nekonfliktní. Corgi se také čím dál častěji objevují v mnoha směrech kynologie přes obedience, agility až třeba k pasení nebo canisterapii. Cardigani vynikají výbornou pamětí a to zejména dlouhodobou, proto nepotřebují nijak často opakovat již naučené cviky.

Tito psi působí zavalitým a nepohyblivým dojmem, nicméně jejich pohyb je rychlý a koordinovaný a dokážou při něm zapojit celé své silné a pevné tělo. Navíc jsou při vyšších rychlostech schopni podstatně rychleji reagovat na neočekávané změny směru.

Přípustné barvy[editovat | editovat zdroj]

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je hnědá s žíháním a bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. černá s žíháním, červená nebo sobolí, trikolor s červenými nebo žíhanými odznaky, blue merle, atd to vše s nebo bez bílých znaků. Je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá.