Imbolc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Imbolc je jeden ze čtyř hlavních svátků irského kalendáře slavený Gaely a některými jinými keltskými kulturami, odehrává se na počátku února nebo při prvních známkách začínajícího jara. Nejčastěji je slaven 2. února, tedy mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Původně byl zasvěcen keltské bohyni Brigid,[1] v křesťanské době byl přijat jako den sv. Brigidy. Ve Skotsku je tento svátek znám také jako Là Fhèill Brìghde, v Irsku jako Lá Fhéile Bríde a ve Walesu jako Gŵyl Fair. Ve stejný den je slaven křesťanský svátek Hromnice.

Imbolc je také tradičním časem předpovídání počasí. Důležitou součástí svátku je oheň a očištění.

Wicca[editovat | editovat zdroj]

V novopohanském náboženství wicca je Imbolc označován jako „svátek světel“ a pojí se k živlu ohně. O tomto svátku mladý bůh dosahuje dospělosti a společně s Bohyní se vrací z podsvětí, kde zůstává jen starý bůh, jehož moc (projevená jako zima) už mizí. Někteří jej slaví jako nový rok. K jeho tradicím patří rozžínání všech světel, tradičním pokrmem jsou mléčné výrobky a kořeněná jídla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Imbolc na anglické Wikipedii.

  1. BEDNÁŘOVÁ, Lenka. Keltské svátky a mytologie s odrazem do současné doby. Olomouc,, 2011 [cit. 2015-08-14]. 125 s. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Helena Skarupská, Ph.D.. s. 42. Dostupné online.