Cúchulainn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cúchulainn zabil psa kováře Culanna.

Cúchulainn (výslovnost [kuːˈxʊlɪnʲ]) byl irský mytologický hrdina z Ulsterského cyklu.

Cúchulainnova matka byla Dechtire, totožnost jeho otce však byla záhadou (podle jedné verze byl jeho otcem bůh Lugh). Chlapec dostal jméno Sétanta, ale již v raném věku se proslavil jako Cúchulainn (Culannův pes), když zabil zlého psa kováře Culanna. Jako malý chlapec si (stejně jako Achilles z řecké Íliady) vybral krátký život válečníka a nesmrtelnou slávu. Ve službách krále Conchobara bojoval za svou vlast Ulster. Jeho manželka se jmenovala Emer.

Když se Cúchulainn rozzuřil, propadal děsivé bojové zuřivosti. Jeho válečný vůz táhli dva koně, Vraník Sainglain a Šedák z Machy. Skotská válečnice Scáthach mu darovala kouzelný oštěp gae bolga (vrhalo se nohou a jeho hrot se po zabodnutí do těla rozložil do třiceti hrotů, takže jej bylo potřeba z mrtvoly vyříznout).

Cúchulainn vystupuje nejvýrazněji v cyklu Tažení za býkem z Cuailnge. Ulster napadla královna Madb a všichni ulsterští muži kromě Cúchulainna byli postiženi kletbou bohyně Machy (po devět dní měli trpět stejnými bolestmi jako rodící žena). Cúchulainn sám zahnal celou armádu. Když Madb viděla, že Cúchulainna nemůže porazit, přesvědčila jeho přítele Ferdiu, aby ho vyzval na souboj. Po několika dnech urputného boje zabil Cúchulainn svého soka oštěpem gae bloga.

Madb se však rozhodla pomstít a spojila se s jiným Cúchulainnovými nepřáteli, především s dětmi černého mága Calitina, kterého Cúchulainn zabil. V čele vojska vnikli na území Ulsteru a začali jej plenit. Ulsterský druid Cathbad se před nimi pokusil Cúchulainna schovat, ale Calitinovi děti vyčarovali iluzi bitvy a snažili se Cúchulainna donutit se do ní zapojit. Nakonec se jedna čarodějka přestrojila za Cúchulainnovu milenku Niamh a přesvědčila ho, aby zaútočil na vojska královny Madb. Vypadalo to že Cúchulainn zvítězí. Calitinovi děti od Cúchulainna lstí získali tři kopí. Ty vzal největší Cúchulainnův nepřítel Lugaid a začal je po něm házet. Vážně zranil Cúchulainnova koně Šedáka z Machy, jeho vozataje Laega a nakonec i Cúchulainna samého. Cúchulainn se poté připoutal opaskem ke kameni, aby zemřel vestoje a čelem k nepříteli. Vojáky od něj odháněl Šedák z Machy. Po třech dnech Cúchulainn zemřel. Mrtvoly se první dotkl Lugaid a Cúhulainnův meč mu usekl ruku v zápěstí.