Morrígan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Morrígan (Morrígu, Morrigan, „Velká královna“, „Královna přízraků“) je keltská bohyně z oblasti Irska. Náleží k národu Tuatha Dé Danann. Je to bohyně plodnosti, řek a jezer, věštby, války, osudu a smrti zjevující se na bitevních polích, často v podobě vrány či krkavce. Je patronkou kněžek a čarodějek. Panuje na bitevních polích, ale do bitvy se nezapojuje. Chodí v plné zbroji a nosí s sebou dvě kopí. Je spojována i s dalšími válečnými božstvy - Machou, Badb a Nemain.

Důležitou roli sehrála v obou bitvách, které svedli Tuatha Dé Danann u Magh Tuireadh. Před bitvou s Fomoiry ji potkal Dagda, pomiloval se s ní a ona mu pomohla radou, jak se s Fomoiry vypořádat.

Výrazně zasáhla také do života ulsterského hrdiny Cúchulainna. Před jednou z bitev se mu zjevila jako překrásná dívka, ale on, nedočkavý boje odmítl Morríganinu lásku. Ta na něj ze msty příštího rána zaútočila v podobě černého úhoře, který brodícímu Cúchulainnovi podrazí nohy. Jen co Cúchulainn úhoře zašlápl, zaútočí na něj bohyně v těle vlčice. Hrdina ji udeří do nohy, ale v tu chvíli se něj žene Morrígan v podobě jalovice s červenýma ušima. Tu hrdina odráží svou nejnebezpečnější zbraní gae bolgu. Cúchulainn způsobil Morrígan četná zranění a zvítězil, ale sám byl zcela vyčerpán. Morrígan se mu poté zjevila jako stará žena, jež dojí krávu a nabídla mu mléko. On jí oplátkou poděkoval a ošetřil její rány. Přesto byl Cúchulainnův osud zpečetěn. Když potom Cúchulainn padl v boji proti vojsku královny Maeve, Morrígan se mu v podobě vrány vítězně usadila na rameni.

Morrígan v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Bohyně Morrígan např. vystupovala jako vedlejší postava v románu Neila Gaimana Američtí bohové nebo v jedné z řad seriálu Herkules. Také se objevuje v knize Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela, jako velká nepřítelkyně Nikolase, a jeho manželky Perenely; dále v dílech Královna zkázy a Psi Avalonu od Marka Chadbourna. Taktéž jako jedna z hlavních postav v sérii knih Kroniky železného druida od Kevina Hearneho.