Morrígan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Morrigan (královna přízraků)nebo Mórrígan (velká královna) také známá pod jmenem Morrigu je bohyné z irské mytologie.

Je zvláště spojovaná s Osudem a to hlavne předpovídáním prohry a smrti v bitvě .V této roli se ukazuje ve formě vrány, letíc nad bitevním polem. Tím se přibližuje Valkýrám z Norské mytologie. Také se asociuje s nezávislostí a její propojení se skotem může napovídat spojitost s bohatstvím a zemí.

Často se popisuje jako trojice osob , sester, zvaných Tři Morrigna. I když je členství v této trojici proměnlivé jako nejčastější kombinace se uvádí v moderních zdrojích Babd, Macha a Nemain.Hlavni zdroje ale ukazují na pravděpodobnější trojici Babd, Macha a Anand.

Anand je též jiné jméno pro Morrigan.

Jiná podání mluví o Fee a dalších.

Výrazně zasáhla také do života ulsterského hrdiny Cúchulainna. Před jednou z bitev se mu zjevila jako překrásná dívka, ale on,odmítl Morriganinu lásku. Morrigan pak zasáhla do jeho další bitvy. Příštího rána zaútočila v podobě černého úhoře, který brodícímu Cúchulainnovi podrazí nohy. Jen co Cúchulainn úhoře zašlápl, zaútočla na něj bohyně v těle vlčice. Hrdina ji udeří do nohy, ale v tu chvíli se něj žene Morrígan v podobě jalovice s červenýma ušima.. Cúchulainn způsobil Morrígan četná zranění a zvítězil, Morrígan se mu poté zjevila jako stará žena, jež dojí krávu a nabídla mu mléko. On mléko požehnal a její rány se zhojily

Přesto byl Cúchulainnův osud zpečetěn. Když potom Cúchulainn padl v boji proti, Morrígan se mu v podobě vrány posadila na rameno.

V jiném příběhu se na Samhain potkává s Dagdou před bitvou s Foromiarny.

Když on přijde, ona se umývá v řece, a každou nohu má na jiné straně řeky Unius. Některé zdroje uvádí, že tu řeku stvořila. Po sexu Morrigan slíbí, že svolá mágy Irska, aby čarovali, obracejíc se na Tuatha Dá a zničíc Indech.Tomoriánského krále. Později, je nám řečeno, přinesla hrsti plné krve krále a přidala jí do téže řeky.

Morrígan v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Bohyně Morrígan např. vystupovala jako vedlejší postava v románu Neila Gaimana Američtí bohové nebo v jedné z řad seriálu Herkules. Také se objevuje v knize Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela, jako velká nepřítelkyně Nikolase, a jeho manželky Perenely; dále v dílech Královna zkázy a Psi Avalonu od Marka Chadbourna. Taktéž jako jedna z hlavních postav v sérii knih Kroniky železného druida od Kevina Hearneho.