Brigid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Brigid (Brigit, Brigita, Brighid, Bríg, Bride, Brigindo, Brigandu, Brigan, Brigantia, Brigantis) je keltská bohyně, jejíž uctívání bylo rozšířeno na mnoha místech keltského světa a některé zvyklosti s ním spojené se zachovávají doposud. Význam jejího jména je „vznešená“. Ochraňuje zejména těhotné ženy a pomáhá při porodech, je odbornicí na věštění, proroctví, léčitelství, vědu a poezii, dozírá na vaření piva, její kult je úzce spjat s posvátnými studněmi. Je bohyní uzdravování, hojnosti a plodnosti, ohně (domácího krbu) a je ochrannou bohyní věštců.

Na její počest se slaví svátek Imbolc (1. – 2. února) související s laktací ovcí.[1]

Brigid v irské mytologii[editovat | editovat zdroj]

V Irsku byla Brigid nazývána Plamenem Irska, Ohnivým šípem (Breo-Saighit).

Podle irské mytologie tato bohyně náleží k národu Tuatha Dé Danann. Jejím otcem je nejvyšší bůh Dagda, její matka není ve známých středověkých pramenech explicitně uvedena, podle různých dohadů by jí mohla být Danu nebo Morrígan. Brigidiným manželem je Bres, nespravedlivý král Tuathů, který se po svém sesazení přidal na stranu nepřátelských Fomóirů. Brigid s ním měla syna Ruadana, který se stejně jako jeho otec přidal k Fomóirům a padl v bitvě, ve které se Fomóirové střetli s Tuathy. Brigid ho potom šla oplakávat na bojiště, a položila tak základy tradičního irského žalozpěvu caoine.

Brigid jako trojná bohyně

Podle Cormacova glosáře z 10. století neměl Dagda jednu, ale tři dcery jménem Brigid. Jedna z nich byla bohyní poezie, druhá kovářství a třetí byla bohyní léčitelství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEDNÁŘOVÁ, Lenka. Keltské svátky a mytologoie s odrazem do současné doby. Olomouc,, 2011 [cit. 2015-08-14]. 125 s. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Helena Skarupská, Ph.D.. s. 42. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]