Banshee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Banshee (v irštině bean sí nebo bean-sidhe, skotsky bean shìth, v českém přepisu též bánší), se dá volně přeložit jako žena z kopců, též známá jako víla smrti, je irská a skotská mytologická bytost, která se projevuje táhlým zoufalým kvílením a pláčem, jímž zvěstuje smrt některého z členů rodiny. Podle pověstí má každá důležitá rodina v Irsku svou vlastní banshee a významným šlechtickým rodinám se také zjevuje nejčastěji, ovšem občas ji mohou spatřit i obyčejní lidé. Pokud má zemřít mimořádně důležitá osobnost, může se sejít i více banshee na jednom místě. Banshee je nejčastěji spojována s pěticí hlavních rodin v Irsku: O'Brien, O'Connor, O'Grady, O'Neill a Kavanagh a tento seznam se časem dále rozšiřoval v důsledku sňatků.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Banshee je duše mrtvé víly nebo zavražděné nevinné dívky a zjevuje se ve třech podobách. Zpravidla se zjevuje jako krásná dívka s očima bez panenek a dlouhými, obvykle bílými vlasy, oděná do bílé či světle šedé a stejnou barvu má i její pleť. Může se objevit v lesích, bažinách či močálech v blízkosti sídla umírajícího, nebo ji může vidět někdo z příbuzenstva stát na cestě poblíž jeho domu. Často pláče a vydává nepříjemný, uši drásající kvil (v takovém případě se o ní může mluvit jako o bean-chaointe, kvílící ženě) a občas je popisovaná jako dívka sedící v blízkosti potoka či menšího vodního toku a peroucí zkrvavené prádlo toho, kdo má zemřít (v této podobě je označována za bean-nighe, pradlenu). Občas se ukazuje i jako sešlá stařena v černém. Může se také objevit v podobě lasice, hranostaje nebo šedé vrány, což jsou zvířata v Irsku spojovaná se smrtí či čarodějnictvím.

Banshee se řadí k rozsáhlému pantheonu keltského božstva smrti a válek a pravděpodobně se dá porovnávat s Meluzínou, vílou, zjevující se vlastníku hradu Lusignan před jeho smrtí. V českém prostředí bývá ztotožňována s Moranou (Morou), bohyní zimy a smrti, nazývá se též smrtka nebo smrtonoška. Svým vzhledem a souvislostí se šlechtickými rody je blízká též bílé paní.

Banshee v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Banshee se kromě irských pověstí objevuje také ve fantasy románech a hrách - např. v cyklu fantasy románů Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta, v sérii příběhů Zaklínač od Andrzeje Sapkowského. V televizní tvorbě vystupuje např. v seriálu Čarodějky nebo v seriálu Vlčí mládě, kde se z Lydie Martinové po kousnutí vlkodlakem stala banshee.

Také se o ni zajímal Josh Gates v jednom díle pořadu Dobyvatelé ztracené pravdy (9. díl 4. řady).

Postavou bánší je inspirován i název britské post-punkové resp. gothic rockové hudební skupiny Siouxsie and the Banshees, která byla populární zejména v 80. letech 20. století.

V dnešní angličtině slovo banshee označuje smrtku.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SORLIN, Evelyne. Cris de vie, cris de mort : les fées du destin dans les pays celtiques.. Helsinki : Suomalainen Tiedeakatemia, 1991. ISBN ISBN 951-41-0650-4.  
  • SCOTT, Michael. Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti. Praha : Argo, 2006. ISBN 80-7203-747-1. Kapitola Banshee, s. 115-121.