Lughnasadh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Lughnasad)
Skočit na: Navigace, Hledání

Lughnasadh (také Lughnasad, čti "lúnəsə") („Lughovy slavnostní hry“ nebo též „Lughova svatba“) je keltský svátek, který se slavil v noci z 31. července na 1. srpna.[1]

Průběh svátku[editovat | editovat zdroj]

Lughnasadh byl jednou ze čtyř hlavních keltských slavností, mezi které patřily také Imbolc na začátku února, Beltine na přelomu dubna a května a Samhain na přelomu října a listopadu.

Lughnasadh oslavoval začátek sklizně. Lidé se scházeli se vzdáleným příbuzenstvem, konaly se trhy i koňské závody. V Irsku bylo oblíbené „manželství na zkoušku“, také se často nechal připouštět dobytek, tyto dny byly dobou plodnosti.

Lughnasadh má být započat samotným bohem Lughem, jakožto pohřební hostina na paměť jeho nevlastní matky Tailtiu, která zemřela vyčerpáním krátce po zúrodnění irských plání.

Zvyky spojené s Lughnasadhem[editovat | editovat zdroj]

Ze snopku nedozrálého obilí se pekly malé bochníčky chleba. Snop obilí, který se v tento den rukou utrhl, se ponechával až do příštího léta. Časně ráno bylo zvykem jít na kopec pozdravit vycházející slunce a prosit o přízeň počasí. Lugh byl patronem řemeslníků, učenců i válečníků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEDNÁŘOVÁ, Lenka. Keltské svátky a mytologoie s odrazem do současné doby. Olomouc,, 2011 [cit. 2015-08-14]. 125 s. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Helena Skarupská, Ph.D.. s. 47. Dostupné online.