Přeskočit na obsah

Houževnatec jedlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHouževnatec jedlý
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
Třídastopkovýtrusé (Basidiomycetes)
Podtřídahouby rouškaté (Agaricomycetidae)
Řádlupenotvaré (Agaricales)
Čeleďšpičkovité (Marasmiaceae)
Rodhouževnatec (Lentinula)
Binomické jméno
Lentinula edodes
(Berk.) Pegler
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Houževnatec jedlý (Lentinula edodes) známý též jako šiitake je jedlá houba původem z východní Asie. Ve světě je značně oblíbená pro své využití v kuchyni, hlavně v čínské a v dalších orientálních kuchyních. Dnes je již s úspěchem pěstována i mimo východní Asii.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Název šiitake (椎茸) je přejatý z japonštiny, kde tento výraz znamená houba rostoucí na šii, kde šii je strom rodu kaštanovec (Castanopsis)Castanopsis cuspidata z čeledi bukovitých. Číňané jí říkají voňavá houba (čínsky v českém přepisu siang-ku, pchin-jinem xiānggū, znaky zjednodušené 香菇, tradiční 香菇) nebo zimní houba (čínsky v českém přepisu tung-ku, pchin-jinem dōnggū, znaky zjednodušené 冬菇, tradiční 冬菇).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šiitake se skládá z klobouku a třeně. Barva klobouku je světle hnědá až tmavě hnědá, většinou je zbarven nestejnoměrně a mívá bílé skvrny. Povrch klobouku je pokrytý šupinkami a může být nepravidelně rozpraskaný. Dorůstá do průměru 5–15 cm. Lupeny na spodní straně klobouku jsou u mladých hub krémové barvy, později jsou narůžovělé a mívají na sobě tmavší skvrnky. Třeň je kratší a vyskytují se na ní různé odstíny hnědé. Dužina houby je pevná a má bílou barvu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Šiitake se přirozeně vyskytuje v teplém a vlhkém podnebí jihovýchodní Asie. Je to dřevokazná houba a roste po skupinách na rozkládajících se kmenech listnatých stromů, zejména šii, kaštanu, dubu, javoru, ambroně, buku, topolu, habru či moruše.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo šiitake pěstováno v Číně před několika tisíci lety. Odtud se rozšířilo na Tchaj-wan a do Japonska. Japonci pěstovali houbu tak, že nařezané kmeny stromu šii položili vedle kmenů, na kterých již houba rostla, a spory se tak šířily do jejich nejbližšího okolí.[1] Houby šiitake jsou stále pěstovány v podmínkách podobných jejich přirozenému prostředí. Buď na substrátu nebo na dřevěných kmenech.

Houževnatec jedlý patří mezi nejrozšířeněji pěstované houby, tvoří až 25 % celkové roční produkce hub na celém světě. Jen produkce Japonska a Hongkongu činí 100 000 tun ročně. [2]

Použití v kuchyni[editovat | editovat zdroj]

Šiitake má specifické, výrazné aroma a zvláštní, přirozeně nasládlou chuť. Zejména v kuchyni východní Asie se houby šiitake hojně využívají jak čerstvé, tak sušené. V Japonsku se často podávají v miso polévce a jako jedna z ingrediencí v různých vařených, smažených i dušených pokrmech. Rovněž v čínské kuchyni jsou častou přísadou zejména vegetariánských jídel.

Použití v léčení[editovat | editovat zdroj]

Šiitake je přírodním zdrojem β-glukanů, díky čemuž má příznivé účinky na imunitní systém. Obsahuje taktéž eritadenin, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a dále vitamíny B2, B6 a D, měď, selen, kyselinu pantothenovou, zinek a mangan. [3]

Výzkumy[editovat | editovat zdroj]

Japonský lékař Kisaku Mori byl jedním z prvních vědců, kteří zkoumali obsah vitamínů a enzymů v šiitake a léčebné účinky této houby. Došel k závěrům, že houba šiitake je účinná při léčbě vysokého cholesterolu, překyselení, žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky či anémie. Od té doby proběhlo zejména v Japonsku více než 100 výzkumů zaměřených na šiitake a jeho účinky na zdraví, které potvrdily antivirové a antibiotické vlastnosti této houby, a také její schopnosti snižovat cholesterol. [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1930-, Chang, S. T. (Shu-ting),. Mushrooms : cultivation, nutritional value, medicinal effect, and environmental impact. 2. vyd. Boca Raton, Fla.: CRC Press 1 online resource (451 pages) s. ISBN 9780203492086. OCLC 57205166 
  2. TEPLÍKOVÁ, J. Houby známé a exotické. 1. vyd. [s.l.]: Praha: Vyšehrad, 2004. ISBN 80-7021-762-6. 
  3. VANOVSCHI, Vitalii. Mushrooms, raw, shiitake: nutritional value and analysis. www.nutritionvalue.org [online]. [cit. 2017-12-16]. Dostupné online. 
  4. Shiitake - kdy může pomoci - SUPERIONHERBS.cz. SUPERIONHERBS.cz. 2016-02-15. Dostupné online [cit. 2017-12-16]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Macutake (松茸, Tricholoma matsutake = syn. T. nauseosum)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]