Kaštanovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKaštanovec
alternativní popis obrázku chybí
Kaštanovec Castanopsis sieboldii
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbukotvaré (Fagales)
Čeleďbukovité (Fagaceae)
Rodkaštanovec (Castanopsis)
(D.Don) Spach, 1841
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštanovec[1] (Castanopsis) je rod rostlin z čeledi bukovité. Jsou to většinou stálezelené stromy s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy v klasovitých nebo latovitých květenstvích. Plodem jsou oříšky obklopené nepravidelně pukající číškou. Rod zahrnuje asi 120 druhů a je rozšířen v tropické a subtropické Asii. Kaštanovce jsou těženy pro dřevo, četné druhy mají jedlé plody. Druhy Castanopsis cuspidata a C. sieboldii jsou pěstovány jako okrasné dřeviny.

Kresba Castanopsis cuspidata z roku 1870

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaštanovce jsou stálezelené nebo řidčeji opadavé stromy. Listy jsou jednoduché, střídavé, obvykle dvouřadě rozložené. Květy jsou jednopohlavné, drobné a nenápadné, uspořádané ve vzpřímených, klasovitých nebo latovitých, zpravidla jednopohlavných květenstvích. Samčí květy jsou většinou uspořádány ve svazečcích nebo řidčeji jednotlivé a mají pěti až šestilaločné okvětí. Obsahují 9 až 12 tyčinek a drobné zbytky zakrnělého semeníku. Samičí květy jsou jednotlivé nebo ve svazečcích po 3 až 5. Semeník obsahuje 3 komůrky a nese 3 čnělky. Plodem je oříšek. Oříšky jsou vejcovité nebo zploštělé, po 1 až 4 obklopené ostnitou, nebo řidčeji hrbolkatou, šupinatou až téměř hladkou číškou. Plody většinou dozrávají 2. rokem.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod kaštanovec zahrnuje asi 120 druhů. Je rozšířen v tropické a subtropické Asii. Z Číny je udáváno celkem 58 druhů, z toho 30 endemických.[3] V jihovýchodní Asii roste asi 34 druhů.[4] Areál rozšíření rodu sahá od severovýchodní Indie přes Čínu po Japonsko a přes Indočínu a jihovýchodní Asii po Novou Guineu. V jihovýchodní Asii rostou kaštanovce v nížinných až montánních tropických deštných lesích v nadmořských výškách do 2500 metrů. Vyhýbají se oblastem se sezónním klimatem a nerostou na vápencových podložích. Druh Castanopsis acuminatissima dominuje v některých typech montánních lesních porostů na Nové Guineji.[4]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Květy kaštanovců jsou silně vonné a navštěvuje je podobně jako květy litokarpu drobný hmyz sbírající pyl (např. mouchy z čeledi bzučivkovití), přesto však u těchto rostlin převažuje opylování větrem. Plody jsou šířeny ptáky a hlodavci.[5][6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Castanopsis je třetím největším rodem čeledi bukovité. Byl popsán v roce 1841. První ucelenou monografii rodu uveřejnila Aimée Antoinette Camus v roce 1929 a bylo v ní popsáno celkem 112 druhů rozdělených do 3 sekcí. Později její dílo doplnila anglická botanička Euphemia Cowan Barnett, která celkem 119 popsaných druhů rozdělila do 11 skupin.[7] Původně byly do rodu Castanopsis řazeny i 2 americké druhy, které jsou však v současné taxonomii oddělovány do samostatného rodu Chrysolepis

Význam[editovat | editovat zdroj]

Castanopsis sieboldii v Japonsku

Četné druhy kaštanovců jsou těženy pro dřevo, které je v jihovýchodní Asii obchodováno pod názvem berangan. Je středně tvrdé, středně těžké až těžké a poměrně pevné. Používá se zejména na kryté stavby, k výrobě palet, šindelů či nábytku.[8][9] Mnohé kaštanovce mají jedlé plody.[3][10] Druh Castanopsis cuspidata a blízce příbuzný druh C. sieboldii (někdy uváděný jako varieta předchozího druhu) je v klimaticky příhodných oblastech světa pěstován jako okrasná dřevina. Byly vypěstovány i okrasné kultivary, např. 'Angyo Yellow' s panašovanými listy.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
 2. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky) 
 3. a b c HUANG, Chengjiu; ZHANG, Yongtian; BARTHOLOMEW, Bruce. Flora of China: Castanopsis [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b STEENIS, C. (ed.). Flora Malesiana. Vol. 7 (2). Leiden, Niederlands: Foundation Flora Malesiana, 1971. ISBN 90-01-31814-2. (anglicky) 
 5. CORLETT, Richard T. Flower visitors and pollination in the Oriental (Indomalayan) Region. Biological Reviews. 2004, čís. 79. 
 6. SINGH, Gurcharan. Plant systematics. An Integrated Approach.. Delhi: Science Publishers, 2010. ISBN 978-1-57808-668-9. (anglicky) 
 7. CHEN, Li; LI, Xin-Wie; LI, Jian-Qiang. Taxonomic notes on Castanopsis (Fagaceae, Castaneoideae) from China. Phytotaxa. 2013, čís. 146(2). Dostupné online. 
 8. WONG, T.M. A dictionary of Malaysian timbers. Kuala Lumpur: Forest Research Institute Malaysia, 2002. (anglicky) 
 9. CHUDNOFF, Martin. Tropical timbers of the world. [s.l.]: USDA, 1980. (anglicky) 
 10. MARTIN, Franklin W.; CAMPBELL, Carl W.; RUBERTE, Ruth M. Perennial edible fruits of the tropics. An Inventory. Agriculture handbook. 1987, čís. 642. 
 11. HATCH, Laurence C. Cultivars of woody plants. Volume I A-G. Raleigh, USA: TCR Press, 2007. ISBN 978-0-9714465-0-2. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]