Hlízenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHlízenec
alternativní popis obrázku chybí
Hlízenec Cynomorium coccineum
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádlomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleďhlízencovité (Cynomoriaceae)
Rodhlízenec (Cynomorium)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlízenec Cynomorium coccineum

Hlízenec[1] (Cynomorium) je jediný rod čeledi hlízencovité vyšších dvouděložných rostlin. Jsou to nezelené parazitické byliny, svým vzhledem připomínající spíše houbu než kvetoucí rostlinu. Vyskytují se ve dvou druzích v oblasti od Středomoří po Čínu a Mongolsko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlízence jsou nezelené dužnaté byliny parazitující na kořenech jiných rostlin. Svým vzhledem připomínají spíše houby než kvetoucí rostliny. Střídavé listy jsou redukovány na nezelené šupinky. Květy jsou povětšině jednopohlavné, drobné, v dužnatých klasovitých květenstvích. Okvětí v počtu 1 až 5 (u samčích květů až 8) plátků. Tyčinka je jediná, volná. Gyneceum je monomerické, spodní, s jednou čnělkou a jediným vajíčkem. Plodem je nažka (někdy je plod označován jako oříšek). Semena s endospermem a redukovaným embryem.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje pouze 2 druhy. Cynomorium coccineum roste ve Středomoří (například na malém skalnatém maltském ostrůvku Fungus Rock), jihozápadní Asii a na Kanárských ostrovech, C. songaricum v Asii v oblasti od Íránu a Střední Asie po Čínu a Mongolsko.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Cynomorium byl ve většině systémů řazen do habituelně podobné čeledi Balanophoraceae. Ve starších verzích systému systému APG byl ponechán v nezařazené čeledi Cynomoriaceae. Pozice této čeledi v taxonomickém systému je s každým novým vydáním APG zpřesňována. Ve verzi APG IV z roku 2016 se objevuje v řádu Saxifragales.[3]

Někdy jsou oba druhy spojovány do jediného druhu, C. coccineum.

Přehled druhů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. CHEN, Jiarui; FUNSTON, Michele. Flora of China: Cynomoriaceae [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]