Přeskočit na obsah

Fungus Rock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fungus Rock
Il-Ġebla tal-Ġeneral (maltština)
Fungus Rock
Fungus Rock
StátMaltaMalta Malta
Topografie
Rozloha0,007 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol (60 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel0
Hustota zalidnění0 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fungus Rock (maltsky Il-Ġebla tal-Ġeneral; někdy také nazývaný Mushroom Rock[1]; v češtině přibližně „Skála hub“) je malý ostrov, tvořený masivním kusem vápence o výšce 60 m u vchodu do téměř kruhové černé laguny na pobřeží maltského ostrova Gozo.

Příslušnici Řádu maltézských rytířů zde objevili to, co je populárně známé jako maltézská houba rostoucí na plochém vrcholu skály. Tyto rostlina je parazitickým druhem rostlinné říše a nepatří mezi houby. Má odpudivý zápach a lékaři v té době věřili, že má léčivé účinky. Rytíři je používali jako prostředek k zastavení krvácení v obvazech na rány a jako lék na úplavici. Velmi si jí vážili a jí často obdarovávali význačné šlechtice a návštěvníky maltéských ostrovů.

Velmistr řádu Manuel Pinto da Fonseca v roce 1746 vyhlásil skálu za uzavřené území a narušitelé riskovali tříleté tresty jako nucené veslování v galérách rytířů. Byla zde stálá stráž a koš lanovky ze skály na pevninu byl zbaven bezpečného užívání.[2][3]

Pintovo úsilí bylo ale zřejmě zbytečné. Farmakologové studují lékařské účinky Fucus coccineus melitensis dodnes, kdy je Fungus Rock přírodní rezervací, avšak nedaleké pobřeží je přístupné pro koupání a moře zde poskytuje perfektní podmínky pro šnorchlování.

  1. GANADO, Albert. Bibliographical notes on Melitensia - 3. Journal of the Malta Historical Society. Melita Historica, 2005, s. 178. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 21 April 2014. 
  2. DHARMANANDA, Subhuti. Cynomorium: Parasitic Plant Widely Used in Traditional Medicine [online]. [cit. 2010-11-02]. Dostupné online. 
  3. The historical guide to the island of Malta and its dependencies. p. 88.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]