Futhark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá medaile z Vadsteny, Östergötland, Švédsko

Starší futhark, starý futhark nebo germánský futhark je nejstarší formou runové abecedy. Byl to systém používaný Germány ze severozápadních germánských dialektů v době stěhování národů (přesný čas je předmětem vědeckého bádání). Runové rytiny se nacházejí na různých předmětech včetně šperků, amuletů, talířů, nástrojů, zbraní a nejznáměji na runových kamenech z 2. až 8. století.

Ve Skandinávii, počínaje koncem 8. století, byl scénář zjednodušen na mladší futhark a Anglosasové a Frísové rozšířili starý futhark, který se nakonec stal anglosaským futhorcem. Anglosaský futhorc a mladší futhark zůstali používáné během raného a vrcholného středověku. Znalosti o tom, jak číst starší futhark, byly zapomenuty až do roku 1865, kdy je dešifroval norský učenec Sophus Bugge.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Starý futhark (pojmenovaný po počátečním fonému prvních šesti jmen run: F, U, Þ, A, R a K) má 24 run, často uspořádaných do tří skupin po osmi runách; každá skupina se nazývá ætt (pl. ættir). V následující tabulce je každá runa uvedena se společným přepisem:

f f     u u     th,þ þ     a a     r r     k k     g g     w w    
h h n n i i j j ï,ei ï p p z z s s
t t b b e e m m l l ŋ ŋ d d o o

þ je obdobou řeckého písmene θ (theta)

ï je také přepisováno jako æ a může odpovídat hláskám blízkým [ɪ] nebo [æ]. z bylo proto-germánské [z], vyvinulo se do proto-norského /r₂/ a je přepisováno také jako ʀ. Zbývající přepisy odpovídají přibližně mezinárodní fonetické abecedě IPA.

Nejstarší zápis této abecedy pochází z roku 400 nl. a nachází se na kameni Kylver v Gotlandu:

[ᚠ] [ᚹ]
[f] u þ a r k g [w] h n i j p ï z s t b e m l ŋ d o

Další dva příklady raného zápisu byly nalezeny na dvou medailích Vadstena a Mariedamm (6. století), ukazující rozdělení na tři ætts, s polohami ï, p a o, d naopak, než jak jsou vypsány na kameni Kylver:

f u þ a r k g w; h n i j ï p z s; t b e m l ŋ o d

Medaile Grumpan pak představuje seznam hlásek po roce 500, který je neúplným identickým výpisem nalezeným na předchozích medailích (bracteates):

f u þ a r k g w ... h n i j ï p (z) ... t b e m l (ŋ) (o) d

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]