Five Eyes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Five Eyes (zkráceně FVEY, česky "pět očí") je anglofonní aliance zpravodajských služeb Austrálie (ASIS, ASD, ASIO, AGO, DIO), Kanady (CSEC, CSIS, CFINTCOM), Nového Zélandu (DDIS, GCSB, NZSIS), Spojeného království (GCHQ, MI5, MI6, DI) a USA (CIA, FBI, NSA, DIA, NGA). Funguje od 40. let 20. století. Za studené války spolupracovala proti Sovětskému svazu a Číně. Od 90. let provozuje např. ECHELON. Později programy PRISM, XKeyscore, Tempora, MUSCULAR a STATEROOM.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Základem byla dohoda BRUSA z roku 1943 o spolupráci mezi ministerstvem obrany USA a britskou Government Code and Cipher School v Bletchley. V roce 1946 pak byla podepsána dohoda UKUSA (United Kingdom – United States of America Agreement), která určovala rámec pro spolupráci NSA a GCHQ, již s ohledem na počínající studenou válku. Postupně se dohoda rozšířila o další tajné služby a země Kanadu (1948), Austrálii a Nový Zéland (1956). Dohoda o výměně informací a zacházení s nimi má širší rámec než je rádiová rozvědka a systém Echelon, i když ty jsou největším zdrojem dat.

Novější historie[editovat | editovat zdroj]

Po mírné stagnaci došlo od roku 2001 ke zintenzívnění aktivit v rámci boje proti terorismu, zdrojem dat jsou například programy Prism, Tempora a další. Některé z aktivit odhalil Edward Snowden. Tajné služby smlouvy "pěti očí" (sběr dokumentů určených pouze pro oči služeb a vlád AUS/CAN/NZ/UK/US) uzavírají i jiné cílené dohody např. pro sdílení informací ze Severní Koreje, z Ruska a Číny a odhalování hrozeb plynoucích z jejich zahraničních aktivit.

Dohoda o sběru a vyhodnocování komunikace osob podezřelých ze spolupráce s teroristy například zahrnuje také Dánsko, Francii, Nizozemí, Norsko, Belgii, Itálii, Německo, Španělsko a Švédsko, tzv. "čtrnáct očí" (Fourteen Eyes, též SIGINT Seniors Europe -SSIN).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku UKUSA Agreement na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]