Government Communications Headquarters

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Government Communications Headquarters
Vznik1919
SídloBenhall, Spojené království (The Doughnut)
Souřadnice
LídrIain Lobban
Oficiální webwww.gchq.gov.uk
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Government Communications Headquarters (GCHQ) je britská vládní zpravodajská a špionážní organizace. Stejně jako Secret Intelligence Service (tajná služba) odpovídá ministru zahraničí. Úzce spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA).

Sídlem GCHQ je budova zvaná The Doughnut (kobliha) stojící na předměstí Cheltenhamu v hrabství Gloucestershire v jihozápadní Anglii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

GCHQ vzniklo po první světové válce jako Government Code and Cypher School (GC&CS) neboli Vládní kódovací a šifrovací ústav a existovalo pod tímto jménem až do roku 1946. Během druhé světové války, kdy sídlilo v Bletchley Parku nedaleko města Milton Keynes, si získalo pověst díky své roli při dešifrování tajných německých zpráv zakódovaných pomocí přístroje Enigma.

V roce 2013 se GCHQ dostalo nechtěné pozornosti médií, když bývalý systémový administrátor pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu Edward Snowden odhalil, že agentura sledovala prostřednictvím tajného programu Tempora veškerou telefonickou a elektronickou komunikaci ve Spojeném království.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Government Communications Headquarters na anglické Wikipedii.

  1. A simple guide to GCHQ's internet surveillance programme Tempora [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]