F. L. Věk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
F. L. Věk
Svazek I - V
Svazek I - V
Autor Alois Jirásek
Země Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Jazyk český, německý a latinský
Žánry historický, romantický
Vydavatel Nakladatelství J.Otto
Datum vydání III.vydání 1924 - 1925
Typ média vázané vydání
Počet stran 307, 440, 531, 483 a 575
Některá data mohou pocházet z datové položky.

F. L. Věk je historický román Aloise Jiráska. Autor ho začal psát v roce 1888. Nejprve první tři svazky a až v letech 1899–1900 napsal čtvrtý a pátý díl. Děj umístil do období Českého národního obrození, přesněji mezi roky 1769 a 1816. Postava F. L.Věka je inspirována životem buditele Františka Vladislava Heka.

Věnování[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti v románu[editovat | editovat zdroj]

Reálné[editovat | editovat zdroj]

Román není jen životním příběhem Františka Věka. V díle mimo něj vystupuje nemálo reálných postav své doby, prožívajících své vlastní osudy, mnohdy jen okrajově propojené s životem hlavního hrdiny.

Mnoho dalších, tehdy žijících osob je pak v ději alespoň okrajově zmíněno. Prokop František Šedivý, Tandler, Antonín Jaroslav Puchmajer, bratři Jan Nejedlý a Vojtěch Nejedlý, Štrobach, Chmela, Václav Hanka, Svoboda, Josef Jungmann, Jan Hýbl,

Smyšlené[editovat | editovat zdroj]

František Havránek – kmotr; starý Žalman; Strádecký – muzikant; Matiáš – páter knihovník; atd. Rodina Jeana Butteau sice v Praze v dané době žila, její osudy si ale Alois Jirásek přizpůsobil potřebám románu.

Události v románu[editovat | editovat zdroj]

Při četbě románu prožijeme nejen uvedení Mozartovy opery Don Giovanni v Nosticově divadle nebo korunovaci Leopolda II. českým králem, ale i strasti Napoleonových tažení, jak je tehdy vnímali obyvatelé českých zemí, včetně krachu rakouských státních financí v roce 1811. Zažijeme rozporně vnímané josefinské reformy – rušení řádů, zavádění němčiny do škol i úřadů, na druhou stranu toleranční patent, který umožní jakousi náboženskou svobodu. Radost z korunovace Leopolda II. vystřídalo utužení poměrů po nástupu Františka I. Kniha končí v době, kdy svitla naděje na navrácení českého jazyka do středních škol.

F. L. Věk dnes[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 byl natočen v Československé televizi stejnojmenný černobílý televizní seriál. Za předlohu posloužil I. a II. svazek románu, malým zlomkem i svazek III.

Jméno F. L. Věka nese i hudební festival konaný v DobrušceMezinárodní hudební festival F. L. Věka.

Dílo online[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]