Vojnarka (divadelní hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vojnarka je realistická divadelní hra o čtyřech dějstvích Aloise Jiráska z roku 1891.

Příběh vypráví o selce Madleně Vojnarové, která se vzepře tvrdým venkovským zvykům a usiluje o naplnění vlastního života. Její děj se odehrává na českém venkově někdy v 2. polovině 19. století.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou hry je dívka a později mladá žena Madlenka Vojnarová, která byla v mládí velice chudá a měla ráda chlapce Toníka. O Madlenku měl ale zájem bohatý sedlák Vojnar. Její milý Toník byl donucen odejít sloužit vojenskou službu. Madlenka si nakonec bohatého sedláka Vojnara vzala a měla s ním i dítě, Vojnar však záhy zemřel a ona tak velice brzy ovdověla.

Toník se po mnoha letech vrátil zpět domů z vojenské služby, kde se ale z něj ve válce stal mrzák, válečný invalida. Poté, co zjistil, že jeho bývalá milá Madlenka je vdova, se s ní začal opět scházet.

Zpočátku jí Toník vyčítal, že to ona jej zmrzačila, což posléze přestal dělat a oba se vzájemně zasnoubili. Nicméně jeho duše byla tolik poznamenána prožitým válečným utrpením, že již nebyl velké lásky schopen. Svůj cit zaměňoval za Madlenčiny peníze, které utrácel v hospodě za alkohol a karty. Zpočátku Madlenka jeho dluhy platila, nicméně ve chvíli, kdy měl Toník pohlídat dítě, opět selhal a odešel zase do hospody, což způsobilo, že plánovaný sňatek Madla po hádce s ním zrušila. Když se o tom Toník dozvěděl, odešel opět do hospody, kde se strašlivě opil a nakonec se sám sebezastřelil (spáchal sebevraždu).

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vojnarka v archivu Národního divadla