Digitální město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem digitální komunita nebo digitální město (také chytrá komunita, informační město či e-city) označuje zamýšlenou propojenou komunitu, která bude kombinovat širokopásmovou komunikační infrastrukturu, servisně orientovanou výpočetní infrastrukturu založenou na otevřených průmyslových standardech a inovativní služby splňující požadavky vlády (či spíše menšího správního orgánu, např. magistrátu) a zaměstnanců, občanů a podnikatelů. Geografický rozměr digitální komunity může být v rozsahu městské čtvrti i multimilionové metropole.

Prvním krokem je dostupnost bezdrátových sítí. Digitální města mohou vyžadovat velkou širokopásmovou infrastrukturu kabelů mnohem větší, než běžná počítačová síť. Digitální města poskytují všudypřítomný přístup ke správním službám a tak k ovlivnění klíčových procesů, a to jak interně mezi zaměstnanci a ministerstvy, tak i externě občanům a podnikatelům. Služby digitálního města jsou přístupné odkudkoli skrze bezdrátové mobilní zařízení a realizuje je architektura orientovaná na služby (SOA) včetně webových služeb.

Na výzkumu digitálních měst se podílí mnoho organizací, například MIT Smart Cities Lab, the World Foundation for Smart Communities, výzkumný ústav URENIO a brazilská State University of Campinas.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Digital city na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]