Chlum (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Chlum
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Svah Přírodní rezervace Chlum
Svah Přírodní rezervace Chlum
Základní informace
Vyhlášení 24. února 1947[1]
Nadm. výška 532–640[1] m n. m.
Rozloha 12,31 ha[2]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Karlovy Vary
Umístění Pšov
Souřadnice
Chlum
Chlum
Další informace
Kód 129
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Chlum je přírodní rezervace, vyhlášená v roce 1947 československým Ministerstvem školství a osvěty. Rezervace o rozloze 3,45 ha se rozkládá na jihozápadním svahu až k vrcholové hraně Chlumské hory (650 m n. m.) v katastru obce Pšov, respektive její místní části Chlum, v okrese Karlovy Vary ve stejnojmenném kraji.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je udržení původního dřevinného porostu a původní květeny – teplomilných stepních a lesních společenstev na neovulkanitu.[3] [4] Porostem vrcholových partií Chlumské hory je teplomilná doubrava s dominancí dubu a lípy. Co se týče vegetace na sutích a mělkých skeletových půdách, mezi nejzajímavější rostlinné druhy, které se zde vyskytují, patří pupava obecná dlouholistá (Carlina vulgaris subsp. striata), třezalka horská (Hypericum montanum), kakost krvavý (Geranium sanguineum) a hrachor černý (Lathyrus niger). Roste zde i orchidej okrotice červená,která se v severozápadních Čechách vyskytuje jen vzácně.[5] Českým unikátem je endemický druh jeřábu, jeřáb manětínský  (Sorbus rhodanthera), který roste na jihozápadních svazích ve vrcholových partiích Chlumské hory.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Chlumskou horu vede z Manětína zeleně značená turistická cesta. První vyhlídkové místo na jihovýchodním výběžku hory je z manětínského náměstí vzdáleno 2 km, odtud pokračování cesty k další vyhlídce v přírodní rezervaci Chlum měří dalších zhruba 2,5 km. Nejbližší železniční zastávky v obcích na trati z Rakovníka do Bečova nad Teplou (Štědrá, Žlutice), jsou od vsi Chlum na úpatí Chlumské hory vzdáleny 8–9 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PR Chlum [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-09]. Dostupné online. (česky) 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Vyhláška ministerstva školství a osvěty
  4. Koncepce ochrany přírody a krajiny Karlovarského kraje na období 2016–2025
  5. Biodiverzita Plzeňského kraje na stránkách Gymnázia Blovice. www.gblovice.cz [online]. [cit. 2015-12-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]