Chlumská hora (Rakovnická pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chlumská hora
Jihozápadní svah Chlumské hory
Jihozápadní svah Chlumské hory
Vrchol651 m n. m.
Prominence118 m ↓ JZ od Novosedel
Izolace2,9 km → Kozelka[1]
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Rakovnické pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRakovnická pahorkatina / Manětínská vrchovina / Lomská vrchovina[2]
Souřadnice
Chlumská hora
Chlumská hora
Horninabazanit
PovodíBerounka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlumská hora je výrazná hora v Rakovnické pahorkatiněokrese Karlovy Vary, tyčící se necelé 3 kilometry severozápadně od Manětína.

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Chlumská hora je rozsáhlá stolová hora na zbytku lávového příkrovu terciérního stáří, tvořená nefelinickým bazanitem. Plochý povrch hory je rozčleněn menšími vyvýšeninami, úpady a sufózními závrty. Na okrajových svazích se vyskytují skalní tvary, jako jsou mrazové sruby a srázy, dále zde nalezneme balvanité osypy a svahové sutě. Důsledkem odsedání okrajových ker neovulkanitů je vznik svahových deformací v podobě rozevřených trhlin, které lze spatřit na jihovýchodním výběžku hřbetu stolové hory.[3]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 byl na bočním jihovýchodním vrcholu nad Manětínem nalezen příkop a val, které by mohly být pozůstatkem výšinného sídliště.[4]

Přírodní rezervace Chlum[editovat | editovat zdroj]

Na jihozápadním svahu Chlumské hory se na ploše o rozloze 3,45 ha rozkládá přírodní rezervace Chlum, vyhlášená v roce 1947. Důvodem ochrany je udržení původního dřevinného porostu a původní květeny – teplomilných stepních a lesních společenstev na neovulkanitu.[5][6] Porostem vrcholových partií Chlumské hory je teplomilná doubrava s dominancí dubu a lípy. Co se týče vegetace na sutích a mělkých skeletových půdách, mezi nejzajímavější rostlinné druhy, které se zde vyskytují, patří pupava obecná dlouholistá (Carlina vulgaris subsp. striata), třezalka horská (Hypericum montanum), kakost krvavý (Geranium sanguineum) a hrachor černý (Lathyrus niger). Roste zde i orchidej okrotice červená,která se v severozápadních Čechách vyskytuje jen vzácně.[7] Českým unikátem je endemický druh jeřábu, jeřáb manětínský (Sorbus rhodanthera), který roste na jihozápadních svazích ve vrcholových partiích Chlumské hory.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Chlumskou horu vede z Manětína zeleně značená turistická cesta. První vyhlídkové místo na jihovýchodním výběžku hory je z manětínského náměstí vzdáleno 2 km, odtud pokračování cesty k další vyhlídce v přírodní rezervaci Chlum měří dalších zhruba 2,5 km. Nejbližší železniční zastávky v obcích na trati z Rakovníka do Bečova nad Teplou (Štědrá, Žlutice), jsou od vsi Chlum na úpatí Chlumské hory vzdáleny 8–9 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. BÍNA, Jan; DEMEK, Jaromír. Z nížin do hor. Geomorfologické jednotky České republiky. 1. vyd. Praha: Academia, 2012. 343 s. ISBN 978-80-200-2026-0. S. 214. 
  3. JIRKOVÁ, Pavlína. Chlum [online]. Česká geologická služba, 2009-02-19, rev. 2009-09-21 [cit. 2018-08-17]. Dostupné online. 
  4. KŘIVÁNEK, Jiří; CHYTRÁČEK, Miroslav. Chlum. Výzkumy v Čechách. 2002. 2004, s. 85. Dostupné online [PDF online, cit. 2018-08-17]. ISBN 80-86124-50-9. 
  5. Vyhláška ministerstva školství a osvěty
  6. Koncepce ochrany přírody a krajiny Karlovarského kraje na období 2016–2025
  7. Biodiverzita Plzeňského kraje na stránkách Gymnázia Blovice. www.gblovice.cz [online]. [cit. 2015-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-11. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]