Budějovická (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Budějovická)
Skočit na: Navigace, Hledání
Budějovická
Stanice metra Budějovická
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Krč
Ulice Budějovické náměstí
Vznik 1974
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Projektant Interprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Břetislav Tomáš
Ing. arch. Věra Machoninová
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budějovická (zkratka BD[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na trase C, na úseku I.C. Byla otevřena jako jedna z prvních 9. května 1974.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází pod Budějovickým náměstím, u DBK Budějovická. Je hloubená, stavěná v otevřené jámě. Dlouhá je 286 m, hluboko je 9 metrů a široká je 10,2 m. Nástupiště není podpíráno sloupy, je 3,15 m vysoké. Ze stanice vedou dva výstupy – východní s dvěma eskalátory vedoucí do otevřené pasáže, a západní, spojený s nástupištěm pevným schodištěm a výstupem na ulici Olbrachtovu. Stanice je obložena velkými mramorovými deskami, jak to bylo na úseku I.C zvykem, poprvé v metru tzv. suchou metodou. Výstavba stanice v první polovině 70. let si vyžádala 140,2 milionů Kčs a podílely se na ní i společnosti z Českých Budějovic.

Cestující mohli využívat venkovní eskalátory v této stanici od konce roku 1980. Dne 30. června 2004 zde byl zprovozněn i výtah pro imobilní osoby.

Od 19. ledna 2018 byl do odvolání uzavřen jižní vchod s eskalátory ze stanice Budějovická.[2] Stalo se tak kvůli havarijnímu stavu zastřešení spadající pod DBK.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Raiffeisen bank a Česká spořitelna v blízkosti metra

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce. Pražský deník. 2018-01-19 Dostupné online [cit. 2018-01-19]. (česky) 
← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Pankrác Budějovická Kačerov
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatovHáje Bezbariérový přístup