Budějovická (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Budějovická)
Skočit na: Navigace, Hledání
Budějovická

Stanice metra Budějovická
Obecné informace
Město Praha
Čtvrť Krč
Ulice Budějovické náměstí
Vznik 1974
Technické informace
Typ stanice hloubená
Projektant Interprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Břetislav Tomáš
Ing. arch. Věra Machoninová
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budějovická (zkratka BD[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na trase C, na úseku I.C. Byla otevřena jako jedna z prvních 9. května 1974.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází pod Budějovickým náměstím, u OC DBK Budějovická. Je hloubená, stavěná v otevřené jámě. Dlouhá je 286 m, hluboko je 9 metrů a široká je 10,2 m. Nástupiště není podpíráno sloupy, je 3,15 m vysoké. Ze stanice vedou dva výstupy – východní s dvěma eskalátory vedoucí do otevřené pasáže, a západní, spojený s nástupištěm pevným schodištěm a výstupem na ulici Olbrachtovu. Stanice je obložena velkými mramorovými deskami, jak to bylo na úseku I.C zvykem, poprvé v metru tzv. suchou metodou. Výstavba stanice v první polovině 70. let si vyžádala 140,2 milionů Kčs a podílely se na ní i společnosti z Českých Budějovic.

Cestující mohli využívat venkovní eskalátory v této stanici od konce roku 1980. Dne 30. června 2004 zde byl zprovozněn i výtah pro imobilní osoby.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Raiffeisen bank a Česká spořitelna v blízkosti metra

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Pankrác Budějovická Kačerov
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatov Bezbariérový přístupHáje Bezbariérový přístup