Bosenská liga ledního hokeje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hokejová liga Bosny a Hercegoviny
Základní informace
ZeměBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Druh sportuLední hokej, muži
Zahájení2002
Statutamatérská
Oficiální webhttp://www.hsbih.ba
Týmy
Počet týmů3
Obhájce tituluHK Ajkule Ilidža 2010
Nejvíce titulůHK Stari Grad (3)

Hokejová liga Bosny a Herzegoviny (bosňácky: Prvenstvo Bosne i Hercegovine u hokeju na ledu, srbsky: Хокејашка лига Босне и Херцеговине) je amatérskou ligou ledního hokeje v Bosně a Hercegovině. Vznikla v roce 2002 a v sezóně 2015-16 ji hrály 3 kluby.

Historie ligy[editovat | editovat zdroj]

Lední hokej se v Bosně a Hercegovině vyvíjel velice pomalu. První hokejový klub HK Bosna[1] byl založen v roce 1980 a do tehdejší nejvyšší jugoslávské hokejové ligy se probojoval v sezóně 1986-87. S rozpadem Jugoslávie v roce 1991 přišel i útlum v bosenském ledním hokeji. Občanská válka v letech 1992 - 1995 a následné ekonomické problémy země znemožnily vznik jakékoliv soutěže. Prvním pokusem o pravidelnou hokejovou soutěž byla sezóna 2002-03, kdy byl odehrán regulérní turnaj s účastí 4 klubů (HK Bosna, HK Ilidža, HK Jahorina, a HK Šampion). Po sezóně nebyly tři kluby ze čtyř schopny dále pokračovat v aktivním působením. Druhým a úspěšnějším počinem byla sezóna 2009-10, od které se pravidelně lig hraje (2016). Klub HK Bosna opustil ligu v sezóně 2011-12 a začal hrát mezinárodní Balkánskou ligu.

Systém soutěže[editovat | editovat zdroj]

Liga je striktně amatérská. Standardní utkání trvá 45 minut (3x15 minut), čas se v průběhu třetiny nezastavuje. Hraje se zcela bezkontaktně (není dovoleno narážení na hrazení či sražení spoluhráče na led). Podle pravidel může tým nasadit do utkání pouze 7 - 15 hráčů[2]. V základní části hraje každý klub s každým. Dva nejlépe postavené týmy v tabulce hrají následně finále play-off hrané na dva vítězné zápasy.

Všechny utkání se hrají v hlavním městě Sarajevu na stadionu Juana Antonia Samaranche (do roku 2010 Olympijská hala Zentra) s kapacitou 12 000 diváků[3]. Stadión sloužil Zimním olympijským hrám v roce 1984.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • tým Blue Bulls je postaven z hráčů do 19 let a slouží tak jako příprava mladších hráčů
  • tým HK Ajkule Ilidža 2010 pochází z předměstí Sarajeva Ilidže, ale všechny utkání jako ostatní týmy hraje na olympijském stadionu

Vítězové jednotlivých ročníků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]